Baza wiedzy

Do czego służy zlewka?


Dodał: Medicalonline Data: 23.08.2021

Zlewka to podstawowe naczynie laboratoryjne. Najczęściej spotykane w laboratorium zlewki posiadają kształt podobny do szklanki, gdzie dno naczynia jest lekko zaokrąglone, w związku z tym pozwala na uniknięcie naprężeń oraz gwałtowanych pięknieć. Wykonana może być ze szkła bromokrzemianowego, porcelany bądź z tworzywa sztucznego.

Materiały, z których jest wykonywana muszą wykazywać dużą odporność na nagłe zmiany temperatur oraz na działanie gorących substancji takich jak woda, oleje, kwasy oraz zasady. Większość zlewek charakteryzuje znajdujący się na nim wylew (potocznie nazywany dzióbkiem), który ułatwia przelewanie płynów. Niektóre zlewki również zawierają orientacyjną skalę objętości.

Pojemność tych naczyń laboratoryjnych jest bardzo zróżnicowana, może wynosić od kilku mililitrów do nawet kilku litrów. Zlewki laboratoryjne spełniają szczególną rolę w laboratoriach. Zlewki o średniej proporcji średnicy dna do wysokości ścianek są najbardziej uniwersalne, dlatego stosowane są do różnorodnych celów. 

Tego rodzaju naczynie laboratoryjne zazwyczaj służy do przygotowywania roztworów (zmieszanie substancji ze sobą, rozpuszczanie substancji stałych w odpowiednich rozpuszczalnikach), również stosowane są podczas mieszania różnych substancji za pomocą mieszadeł magnetycznych. Ponadto często w laboratoriach stosowane są one do zbierania zużytych odczynników. Zlewki idealnie sprawdzają się przy miareczkowaniu. Jest to technika analityczna, która polega na kontrolowanym dodawaniu z biurety roztworu o znanym stężeniu do roztworu zawierającego analit. W tej metodzie w zlewce znajduje się roztwór zawierający odpowiedni analit. Do miareczkowania głównie stosowane są zlewki smukłe, które charakteryzują się wąską budową z wysokimi ściankami. Dodatkowo zlewki wykorzystywane są do krystalizacji. Do tego rodzaju procesu najlepiej stosować zlewki płaskie, nazywany krystalizatorem. Ponadto jest stosowana, jako naczynie do łaźni wodnej. Ten rodzaj zlewki nie posiada skali objętości. Występuje zlewka charakteryzująca się grubszymi ściankami naczynka, dzięki temu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Możemy się spotkać również zlewki wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na działanie kwasów i zasad. Podsumowując, zlewka to ważny sprzęt laboratoryjny. Dzięki swojej budowie znalazła wiele zastosowań w laboratorium. Laboranci chętnie sięgają po tego typu naczynia laboratoryjne, ponieważ umożliwia przeprowadzenie różnorodnych reakcji chemicznych bądź innych procesów. 

Artykuł powstał we współpracy z DanLab.pl. 

fb