Baza wiedzy

Zamgławianie – na czym polega, jak działa?


Dodał: Medicalonline Data: 18.09.2021

Skuteczna i szybka dezynfekcja dzięki rozpylaniu suchej mgły zyskała ogromną popularność, szczególnie w dobie wysokiego zagrożenia epidemiologicznego i rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamgławianie to łatwo dostępna i bezpieczna metoda wykorzystywana jest nie tylko w gabinetach medycznych, oddziałach szpitalnych i karetkach, ale także coraz częściej – w przestrzeniach użyteczności publicznej, biurach, a nawet w autobusach i tramwajach. Na czym polega dezynfekcja przez zamgławianie?

Na czym polega zamgławianie?

Najprościej mówiąc – to metoda dezynfekcji zamkniętych pomieszczeń (także wnętrz pojazdów) poprzez uwolnienie środka dezynfekującego z silnym strumieniem powietrza. Mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny.

Zamgławiacz (specjalistyczny generator mgły) jest w stanie w cyklu pracy (od parunastu minut do kilku godzin w zależności od technologii pracy, jego wydajności i wielkości pomieszczenia) dotrzeć do każdej przestrzeni we wnętrzu. Metodą zamgławiania dezynfekuje się sprzęty, powierzchnie, ściany, podłogi i powietrze – jednym słowem wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że sucha mgła dociera w miejsca niedostępne tradycyjnymi metodami dezynfekcji. Jest szybka, wydajna, bezpieczna i skuteczna.

Aparat do dezynfekcji VirusJet PRO

Co można dezynfekować suchą parą?

Metoda zamgławiania jest popularna przy dezynsekcji, pozbywaniu się insektów i grzybów. Od pewnego czasu dezynfekcja tą metodą zyskuje coraz większą popularność przy sterylizacji pomieszczeń, gabinetów, oddziałów, korytarzy i innych przestrzeni w placówkach ochrony zdrowia. W obliczu zagrożenia koronawirusem przykłada się ogromną rolę do utrzymania wysokiego poziomu aseptyki. To ważne ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

Obecnie ogromną rolę odgrywa także czas potrzebny na skuteczne zdezynfekowanie sprzętu, pomieszczeń i powietrza. Pełne i skuteczne odkażenie gabinetu zabiegowego, bloku operacyjnego, oddziału czy karetki jest kluczowe dla możliwości szybkiego przyjęcia kolejnego pacjenta. To ważne także ze względu na bezpieczeństwo personelu medycznego i zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii w otoczeniu.

Dezynfekcja przez zamgławianie może być stosowana w następujących miejscach:

  • sale chorych
  • gabinety medyczne, stomatologiczne
  • oddziały intensywnej terapii
  • oddziały zakaźne
  • laboratoria
  • karetki
  • pokoje socjalne
  • gabinety weterynaryjne
  • szatnie, sauny, spa
  • pojazdy, autobusy, tramwaje
  • biura, restauracje
  • itd.

By zastosować urządzenia do dezynfekcji  w placówkach medycznych warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną producenta. Sprawdźmy, czy generator suchej mgły w połączeniu z odpowiednim środkiem gwarantuje skuteczne usunięcie bakterii i wirusów ze wszystkim powierzchni. Czy środek dezynfekujący stosowany w aparatach do zamgławiania nadaje się do stosowania w placówkach medycznych, czy nie uszkadza sprzętu elektronicznego i aparatury oraz czy został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji jako produkt biobójczy.

Coraz częściej jednym z formalnym kryteriów wyboru sprzętu dla placówek medycznych jest spełnienie wymagań francuskiej normy NFT 72-281 dotyczącej skuteczności procesu zamgławiania. Warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, czy jest zgodne ze wspomnianą normą. Zwróćmy też uwagę, czy wielkość generowanej przez aparat cząstki została potwierdzona stosownym certyfikatem (np. na podstawie badań prowadzonych przez Centrum Naukowo-Badawcze CNBOP).

Nanotechnologia przedłuża efekt dezynfekcji

Innowacją na rynku aparatów do zamgławiania są urządzenia wykorzystujące specjalne preparaty (np. Bacoban), które oprócz efektu oczyszczania i dezynfekcji pomieszczeń i powietrza, pozostawiają na powierzchni ochronną warstwę. Nanopowłoka Bacoban DL to mikroskopijna warstwa, która dokładnie pokrywa powierzchnię, co w efekcie chroni ją przed osadzaniem i wnikaniem mikroorganizmów – aż do 10 dni ochrony.

Dzięki nanopowłoce powierzchnie na długo zachowują wysoki poziom higieny. W ten sposób minimalizuje się ryzyko występowania drobnoustrojów na dezynfekowanych powierzchniach aż do następnego cyklu mgławienia. Ma to dodatkowe zalety. Specjalna powłoka ułatwia także czyszczenie i eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Dzięki innowacyjnej technologii i swojej wysokiej skuteczności zamgławianie z użyciem preparatu Bacoban (np. w aparatach Bacospray) może być wykonane w krótkim czasie. Pełna dezynfekcja skażeniowa pomieszczenia o kubaturze do 300 m3 może być wykonana już w 15 minut. W przypadku dezynfekcji prewencyjnej urządzenie jest w stanie wypełnić suchą mgłą nawet pomieszczenia o wielkości 900 m3.

Jak dezynfekować przez zamgławianie?

W placówkach medycznych i gabinetach stomatologicznych stosuje się zwykle urządzenia do dezynfekcji z użyciem nadtlenku wodoru. Nieco inna jest procedura postępowania w sytuacji, kiedy wykonuje się zamgławianie o charakterze profilaktycznym, a inna, gdy należy zdezynfekować pomieszczenia lub karetki przy podejrzeniu skażenia.

W przypadku działań profilaktycznych np. w gabinecie zabiegowym stosuje się określone stężenie środka do dezynfekcji (np. 6% nadtlenku wodoru, każdy producent ma swoją serię preparatów kompatybilnych z urządzeniami i podaje swoje specyfikacje do przeprowadzenia procesu) w konkretnej dawce, a zamgławianie odbywa się przez konkretny czas (np. 30 – 60 min). Przed procesem należy wyłączyć klimatyzację, po zamgławianiu odczekać czas zalecany przez producenta. Przy potencjalnym skażeniu stężenie preparatów jest wyższe (12% nadtlenku wodoru) oraz dłuższy jest czas (ok. 1 – 2 h) ekspozycji pomieszczenia na suchą mgłę.

Warto wybrać automatyczny aparat do dezynfekcji, który dzięki wbudowanemu oprogramowaniu sam jest w stanie obliczyć czas i ilość środka do dezynfekcji potrzebnego do skutecznego przeprowadzenia procesu. Te nowoczesne modele pozwalają na czasowe i automatyczne przeprowadzenie dezynfekcji. A w przypadku pomieszczeń o większej kubaturze – także spięcie dwóch aparatów by móc skutecznie zdezynfekować całą, nawet dosyć dużą przestrzeń i powierzchnie.

Środki do dezynfekcji wykorzystywane w zamgławiaczach mogą być oparte na różnych substancjach aktywnych, m.in. na nadtlenku wodoru. To skuteczne rozwiązanie, trzeba się jednak liczyć z pewnymi minusami środków z tą substancją. Według opinii użytkowników niektóre preparaty z nadtlenkiem wodoru pozostawiają na dezynfekowanych powierzchniach lepką warstwę oraz nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia nawet po kilku wietrzeniach. Zdarzają się też sytuacje, kiedy preparaty wykorzystywane do zamgławiania powodują korozję i rdzewienie metalowych elementów wyposażenia. Warto zatem upewnić się przed zastosowaniem, jakie dany produkt ma właściwości lub stosować inne skuteczne środki do zamgławiania, które nie mają w składzie nadtlenku wodoru (np. Bacoban współpracujący z aparatem Bacospray).

 

Urządzenia do dezynfekcji suchą parą – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń do zamgławiania. Kluczową kwestią przy wyborze sprzętu jest jego zgodność z wymaganiami europejskiej normy dotyczącej zamgławiania EN 17-272. Ważne też, aby aparat pozwalał na dezynfekcję zarówno powietrza, jak i powierzchni. Aby był w pełni biozgodny i nie wpływał na funkcjonowanie i żywotność sprzętów medycznych i wyposażenia pomieszczeń. Ważna jest wydajność urządzenia, czas pracy oraz elastyczność dopasowania parametrów do różnych pomieszczeń. Pod kątem sanitarnym kluczowe jest szerokie spektrum działania na organizmy i przetrwalniki (spory).

WAŻNE! Doświadczenie pokazuje, jak istotna jest rejestracja pracy urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń oraz możliwość sięgnięcia do historii dezynfekcji. To ważne w świetle potencjalnych roszczeń pacjentów związanych z ogromnym ryzykiem zakażenia pacjentów wirusem COVID-19 w placówkach medycznych. Takie udogodnienia znajdziemy obecnie w aparacie VirusJet PRO.

Możliwość łatwego udowodnienia, że wszystkie procedury dezynfekcji zostały przeprowadzone prawidłowo daje mocny argument przeciwko takim roszczeniom. Dlatego warto wybierać modele, które są wyposażone w rejestrator pracy zamgławiacza.

Użytkownicy wskazują również dwa inne ważne parametry aparatów generujących suchą parę, które są ogromną pomocą podczas intensywnej pracy w placówkach medycznych. Pierwsza z nich to możliwość sterowania aplikacją. Możliwość zdalnej obsługi urządzenia, stałego kontrolowania parametrów oraz włączania / wyłączania bez potrzeby bezpośredniej manualnej obsługi to duża oszczędność czasu.

Drugą przydatną cechą jest gwarancja z obsługą door-to-door. W razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem, wystarczy zapakować zamgławiacz w paczkę, a kurier bezpłatnie odbierze ją z placówki i dostarczy do serwisu. Po wykonaniu usługi, sprzęt taką samą drogą wraca do placówki. Nie ma potrzeby szukania serwisu i samodzielnego zawożenia go do naprawy. Cała obługa jest po stronie producenta.

Dowiedz się więcej:

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek – jak wybrać, które parametry są ważne?

Bacospray – urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń od polskiego producenta>>

Dezynfekcja przez zamgławianie to obecnie jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod dezynfekcji całych powierzchni i pojazdów. Zyskuje coraz większa popularność w placówkach medycznych, ale także w obszarach użyteczności publicznej, a nawet w autobusach i tramwajach. To metoda łatwa w użyciu, dokładna i co najważniejsze – bezpieczna.

fb