Baza wiedzy

Wywiad z Dr n.med.Krzysztofem Ochalikiem: Refrakcja laserowa


Dodał: Medicalonline Data: 10.09.2019

Mamy przyjemność przedsawić Państwu rozmowę z Dr n. med. Krzysztofem Ochalikiem*, specjalistą w dziedzinie refrakcji laserowej w Krakowskim Centrum Okulistyki  ZOOPTICA

Na czym polegają zabiegi chirurgii refrakcyjnej, do kogo skierowana jest ta oferta?

Pod pojęciem chirurgii refrakcyjnej rozumiemy wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne, których celem jest zmiana wady refrakcji, czyli całkowita jej likwidacja lub znaczna redukcja. Zabiegi te można zasadniczo podzielić na zewnątrzgałkowe i wewnątrzgałkowe. Techniki zewnątrzgałkowe to w dobie obecnej głównie zabiegi z zastosowaniem lasera excimerowego, polegające na zmianie wady refrakcji poprzez zmianę mocy łamiącej odpowiednio wymodelowanej wiązką lasera rogówki. Tego typu zabiegi pozwalają skorygować wady od -8,0 do około +4,0 dioptrii i około 5 dioptrii astygmatyzmu. Techniki wewnątrzgałkowe to przede wszystkim doszczepianie soczewek fakijnych i wymiana własnej soczewki na soczewkę sztuczną o odpowiednio dobranej mocy. Zabiegi wewnątrzgałkowe  są raczej zarezerwowane do korekcji większych wad refrakcji nawet -30 dioptrii krótkowzroczności. Istnieje również w pewnych sytuacjach możliwość wykonywania zabiegów łączonych np. wszczepienie soczewki fakijnej z zabiegiem laserowym.   

W środowisku przeważa obiegowa opinia, że zabiegi o których pan mówi są niechętnie polecane przez lekarzy okulistów. Dlaczego?

Myślę , że to raczej przeszłość. Zabiegi korekcji wad refrakcji są wykonywane od lat zabiegi laserowe mają ugruntowaną pozycję. Myślę , że przy obecnej technologii, szybkości i precyzji laserów excimerowych dobry wynik zabiegu korekcji wady wzroku zależy głównie od dobrej kwalifikacji pacjenta. Bardzo ważne jest zapoznanie się z oczekiwaniami pacjenta  i rzetelne poinformowanie go o możliwościach i ograniczeniach tego typu zabiegów. Jeśli chodzi o chirurgię wewnątrzgałkową zyskuje ona coraz większą popularność wraz z doskonaleniem techniki chirurgicznej , szybkim postępem w jakości soczewek wewnątrzgałkowych i coraz liczniejszymi doniesieniami w literaturze fachowej dowodzącymi ich bezpieczeństwa i wysokiej efektywności. Należy pamiętać , że zabieg refrakcyjny jest zabiegiem elektywnym i rolą lekarza okulisty nie jest polecanie zabiegu, ale rzetelna informacja poprzedzona dokładnym badaniem kwalifikacyjnym, pozwalająca podjąć pacjentowi decyzję czy i jaki zabieg wybrać.

W Polsce istnieje kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset klinik wykonujących podobne zabiegi. Co stanowi o waszej przewadze? 

Doskonały sprzęt okulistyczny i doświadczony personel.
Jakie nowe usługi zaproponuje w tym roku swoim pacjentom ZOOPTICA?
Wszczepianie soczewek fakijnych w wysokiej krótkowzroczności.  Wszczepianie soczewek torycznych (korygujących astygmatyzm) w chirurgii zaćmy. Iniekcje doszklistkowe – czyli zastrzyki podawane bezpośrednio do oka w leczeniu chorób zwyrodnieniowych siatkówki jak AMD (zwyrodnienie związane z wiekiem) jak również w chorobach naczyniowych jak zakrzepy naczyń siatkówki, retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki. Badanie siatkówki i nerwu wzrokowego za pomocą  optycznej koherentnej tomografii (OCT).

* Dr Krzysztof Ochalik, specjalista w dziedzinie refrakcji laserowej. Posiada 10-letnie doświadczenie w chirurgii oka. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej – jest autorem szeregu prac naukowych.

fb