Baza wiedzy

Wózki zabiegowe i reanimacyjne – pomocne przy leczeniu pacjentów z COVID-19


Dodał: Medicalonline Data: 03.05.2020

artykuł sponsorowany

Wózki szpitalne zawsze stanowiły ważny element wyposażenia sal chorych, oddziałów intensywnej terapii, gabinetów zabiegowych i bloków operacyjnych. Obecnie, w dobie zagrożenia epidemiologicznego wywołanego przez SARS-CoV-2, zachowanie wysokiego reżimu sanitarnego jest kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Dowiedz się, jak wybór odpowiedniego wózka może pomóc w opiece nad chorym.

 

Wielofunkcyjne wózki szpitalne zawsze pod ręką

Wózki zabiegowe i reanimacyjne znajdują zastosowanie niemal w każdym obszarze funkcjonowania placówek medycznych: w pokojach przygotowawczych pielęgniarek, w gabinetach zabiegowych, na salach chorych i na blokach operacyjnych. Praktyka pokazuje, że wózki zabiegowe są szczególną pomocą i wsparciem dla personelu medycznego w procesie opieki nad pacjentami na salach wzmożonego nadzoru oraz na oddziałach intensywnej terapii.

Obecnie, w dobie wysokiego zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, zaleca się stosowanie jak największej ilości wózków szpitalnych. Dlaczego to takie ważne? Każdemu wózkowi warto przypisać przeznaczenie zadaniowe lub indywidualne dla konkretnego pacjenta. Takie działanie nie tylko znacznie ułatwia pracę personelu, ale także pozwala zwiększyć bezpieczeństwo jego i pacjenta, a także zachować wysoki poziom aseptyki.

Wózek z indywidualnym wyposażeniem – bezpieczeństwo i wygoda

 

Dostępne obecnie na rynku nowoczesne wózki szpitalne z budową modułową z łatwością można dopasować do konkretnego stanowiska lub specyfiki pracy gabinetu lub oddziału. Jeden wózek zabiegowy jest w stanie pomieścić potrzebne na danym stanowisku wyposażenie, dokumentację, materiały jednorazowe, a nawet drobną aparaturę.

Personalizacja wózka  znacznie ułatwia opiekę nad konkretnym pacjentem. To ważne, aby lekarz lub pielęgniarka mieli zawsze w zasięgu ręki całe niezbędne wyposażenie dedykowane dla konkretnego chorego. Ma to ogromne znaczenie na oddziałach zakaźnych lub intensywnej terapii, gdzie z jednej strony podchodzi się ze szczególną troską do ciężko chorych pacjentów, a z drugiej – należy zachować szczególne procedury aseptyki, by uchronić ludzi i otoczenie przez rozprzestrzenianiem się wirusa. Należy pamiętać również o zasadzie, aby nie przetransportowywać wózków między oddziałami lub salami operacyjnymi.

 

Parametry wózków zabiegowych – jak wybrać, które są ważne?

 

Szpitalne wózki zabiegowe i reanimacyjne wykonane są najczęściej z trwałych, wytrzymałych i przystosowanych do warunków szpitalnych materiałów, takich jak: stal proszkowana lub wytłaczane aluminium. Jeśli planujemy częste przemieszczanie wózka, wówczas warto wybrać modele o mocnej konstrukcji aluminiowej – będą stabilne, a do tego lekkie. Ważne, aby materiał, z którego jest wykonany dany model wózka można było łatwo wyczyścić i dezynfekować. Praktyka pokazuje, że dla wygody i ergonomii pracy ważne są zaokrąglone narożniki blatów i zaoblone wykończenia. Wybierając model wózka zastanówmy się nad: liczbą szuflad, koszy, pojemników i półek, obecnością nadstawek, wysuwanych blatów, dodatkowych uchwytów, regulowanych szyn i zamykanych pojemników. W bardziej rozbudowanych modelach dostępne są też półki na ssaki, defibrylatory czy uchwyty na butle tlenowe.

Sprawdźmy dopuszczalne obciążenie wózka, nie tylko całkowite, ale także poszczególnych jego elementów, np. wózki zabiegowe i reanimacyjne Multimed mają ładowność około 300 kg, w tym po 45 kg dla każdej szuflady. Każda szuflada powinna mieć możliwość pełnego wysuwu, łatwo wyjmować się w całości i być pozbawiona szczelin i połączeń, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. Dużym ułatwieniem dla personelu jest możliwość indywidualnej organizacji każdej szuflady w zależności od potrzeb. Co ważne, dla bezpieczeństwa i zachowania procedur ochrony danych osobowych, szuflady i półki powinny być wyposażone w centralny zamek.

Pod kątem sprawnego transportowania wózka ważna jest obecność poręcznych uchwytów do przemieszczania. Za łatwość prowadzenia i sterowania wózkiem odpowiadają skrętne kółka z możliwością blokady (najlepiej 2 kółek) dla stabilnego unieruchomienia w miejscu.

 

Wyposażenie medyczne w dobie epidemii COVID-19 – na co zwrócić uwagę?

 

Podsumowując, wózki reanimacyjne i zabiegowe znacznie ułatwiają pracę personelu medycznego, szczególnie na oddziałach zakaźnych i salach intensywnej terapii. Możliwość spersonalizowania wózka i indywidualna organizacja wyposażenia na potrzeby konkretnego pacjenta usprawnia opiekę nad nim. A przypisanie wózka do chorego zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Cały niezbędny sprzęt do opieki umieszczony jest na jednym wózku, rozmieszczony w zależności od indywidualnych wymagań – potrzebne wyposażenie jest zawsze w zasięgu ręki.

Zwróćmy uwagę na lekką, mobilną konstrukcję, która ułatwia transport wózka w razie potrzeby przemieszczenia go razem z pacjentem. Sprawdźmy, czy materiały, z których wyprodukowane są poszczególne elementy wózka są łatwe do utrzymania w czystości i można je poddawać dezynfekcji różnymi metodami.

Sprawdź modele wózków zabiegowych i reanimacyjnych przystosowanych do opieki nad chorymi w oddziałach zakaźnych>>

 

fb