Baza wiedzy

USG jako popularna metoda diagnostyczna


Dodał: Medicalonline Data: 14.09.2019

MedicalOnline.pl | 2013-02-04
 
Radiologia jest dziedziną medycyny jak i samodzielną lekarską specjalizacją, która zajmuje się obrazowaniem ludzkiego ciała. Wykorzystuje do tego promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne oraz ultradźwięki. Wielu osobom znana jest tradycyjna rentgenografia, angiografia, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Powszechnie znane jest także badanie ultrasonograficzne nazywane w skrócie badaniem USG. Jest ono bardzo popularną metodą diagnostyczną.
 

Bardzo ważny jest fakt, że fala, która stosowana jest w diagnostyce jest nieszkodliwa dla człowieka…

 
Aparat USG jest zbudowany z komputera, który przetwarza dane i interpretuje je na przedstawiony na monitor obraz. Do komputera jest podłączona głowica, a ważnym elementem całego urządzenia jest przetwornik z piezoelektrycznego materiału, który ma zdolność zamiany elektrycznego impulsu na ultradźwiękową falę. Przetworzone w formie cyfrowej informacje są zrozumiałe dla specjalisty, który odczytuje je z obrazu dwuwymiarowego. Podstawowym zadaniem USG jest określenie wielkości narządów, czy ich położenia względem siebie.
 

Dokładnej obserwacji poddaje się unaczynienie narządów, czy wygląd ich powierzchni.

 
Ogromną zaletą badania USG jest to, że nie jest ono inwazyjne. Często jest pierwszym krokiem ku zdiagnozowaniu choroby. Badanie USG jest ogólnie dostępne i trzeba przyznać, że trudno obecnie wyobrazić sobie, że mogłoby nie być wykorzystywane przez lekarzy, stanowi bowiem ogromną pomoc w ich pracy. Trudno nie docenić jego roli. Badanie jest bezbolesne, co oczywiście zostaje docenione przez wiele osób i w razie potrzeby nie mają wątpliwości co do tego, czy poddać się badaniu.
 
Warto jednak podkreślić, że podobnie jak wiele innych badań, również badanie USG ma pewne ograniczenia, ponieważ pozwala uwidocznić miękkie tkanki, które zbudowane są w większości z wody, czyli znakomitego przewodnika fal, natomiast jeśli chodzi np. o kości to nie można ich obserwować przy pomocy USG, a wręcz uniemożliwiają one badanie. Kompleksowe badania USG w Poznaniu wykonuje radiolog Elżieta Michalska.

fb