Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Baza wiedzy

Ssaki medyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie? – część 2


Dodał: Medicalonline Data: 11.09.2019

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-12-19
 

O jakich funkcjach pamiętać i jaką klasę sprzętu wybrać?

 
W drugiej części opracowania podpowiadamy, które parametry zasysania są ważne, jakie węże i zbiorniki wybierać i na jakie dodatkowe funkcje zwrócić uwagę?
 
Jakie parametry zasysania? Najważniejsza jest oczywiście dynamika zasysania, bo to od niej zależy bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Ssak powinien działać sprawnie i szybko, ale zbyt dynamiczne zasysanie nie zawsze jest cechą korzystną. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy trzeba usunąć ciecz z okolic tkanek wrażliwych mechanicznie, kiedy bardzo łatwo może dojść do ich uszkodzenia. 
 
Dynamika zasysania, a co za tym idzie – również wydajność ssaków, zależą od wielu czynników, m.in.: od parametrów pompy, od pojemności zbiorników oraz od długości i średnicy wężów ssących. Norma PN-EN ISO 10079-1 jasno określa konkretne wielkości pojemników w zależności od zabiegu, jaki ma być wykonany, np.:
  • odsysanie podczas operacji – od 1,5 do 4 litrów,
  • odsysanie z jamy ustnej, nosa i tchawicy – od 0,7 do 1,5 litra,
  • drenaż żołądka – od 1 do 2 litrów,
  • drenaż ran – od 0,5 do 1 litra.
Jeśli nie mamy sprecyzowanych wymagań co do sprzętu lub potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania, to lepiej kupić ssaki o średniej wydajności, a dynamikę zasysania regulować poprzez zmianę pojemności zbiornika.
 
Kolejne ważne parametry to średnica i długość wężów ssąsych. Istnieje ścisła zależność między nimi a natężeniem przepływu i są one czynnikami limitującymi dynamikę i wydajność odsysania. Jeśli zwiększymy średnicę węża, to wartość natężenia przepływu również będzie wzrastać. W takim wypadku przy operacjach, w których ważne jest szybkie pozbycie się nadmiaru cieczy, lepiej stosować węże o jak większej średnicy. Ogólnie zaleca się używanie jak najkrótszych wężów o jak największej średnicy, również ze względów higienicznych.
 

Z jakiego materiału węże ssące i zbiorniki?

 
Materiał, z którego wykonane są węże ma wpływ przede wszystkim na ich wytrzymałość, zużycie podczas eksploatacji, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo i poziom sanitarny. Tańsze wersje, te wykonane z PCV, są powszechnie stosowane, ale trzeba się liczyć z ich kilkoma wadami – sztywnieją w niskiej temperaturze, a intensywne zginanie zmienia ich strukturę – skutkuje to powstaniem załamań i obszarów o mniejszej wytrzymałości. To może powodować niekontrolowane zginanie podczas zabiegu i w konsekwencji opóźnienie przepływu, a nawet zatkanie węża. Inaczej sytuacja przedstawia się z wężami silikonowymi. Są bardzo trwałe, a po zginaniu (nawet przez długi czas) nie zmieniają swoich pierwotnych właściwości. I co bardzo ważne – są niewrażliwe na zmiany temperatury, co ma ogromne znaczenie przy sterylizacji. 
 
W przypadku zbiorników na płyny mamy do wyboru butle szklane, z poliwęglanu, z polisulfanu lub zestawy jednorazowe. Trzy pierwsze są wielokrotnego użytku, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich łatwość mycia i sterylizacji. Trzeba pamiętać, że butle z poliwęglanu  przystosowane są do sterylizacji do temperatury 120°C, a te z polisulfanu – aż do 134°C. Coraz większą popularnością cieszy się sprzęt jednorazowego użytku, bo znacznie ułatwia utylizację odessanych płynów, co niekiedy ma duże znaczenie dla higieny placówki.
 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 
Standardem obecnie jest wyposażenie ssaków w podwójne zabezpieczenie przed zalaniem butli i filtry antybakteryjne. Warto również dokładnie przyjrzeć się wskaźnikom i regulatorom ciśnienia – zwrócić uwagę na ich czytelność, sprawność i łatwość obsługi.
 
Czasami zdarza się, że zabieg wymaga precyzyjnego mierzenia odessanych płynów. Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które po przyłączeniu do właściwego zbiornika, pozwalają na dokładne określenie ilości cieczy. Co ważne – to urządzenie wielokrotnego użytku i po opróżnieniu może być napełniane wielokrotnie.
 
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zestaw do pobierania fragmentów tkanek podczas odsysania płynów. Składa się on z pojemnika (rodzaj filtru) podłączanego do właściwego zbiornika. Zasysana ciecz przepływa przez ów filtr zanim trafi do butli. Wewnątrz gromadzą się fragmenty tkanek, które potem razem z bezpiecznie zamkniętym pojemnikiem można łatwo przetransportować do laboratorium.

fb