Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Baza wiedzy

Ssaki medyczne – Co wybrać?


Dodał: Medicalonline Data: 10 września 2019

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do odsysania, wybór nie jest łatwy. Ssaki medyczne mają coraz szersze zastosowanie, to już nie tylko w salach operacyjnych i karetkach, ale też w przychodniach, klinikach medycyny estetycznej oraz w warunkach domowych. Z jednej strony producenci oferują bardzo specjalistyczne aparaty, z drugiej widać wyraźny trend w kierunku urządzeń o coraz szerszym zastosowaniu. Które rozwiązanie jest lepsze?

 
 
Aby dobrze dopasować ssak do zabiegów wykonywanych w placówce, na początek warto zajrzeć do Polskiej Normy PN-EN ISO 10079-1 z 2003 roku o tytule „Medyczne urządzenia odsysające. Część I: Urządzenia odsysające zasilane elektrycznie. Wymagania bezpieczeństwa”. W tym dokumencie zostały jasno określone minimalne wymagania co do wyboru i eksploatacji ssaków medycznych w zakładach opieki zdrowotnej, w opiece domowej i podczas transportu chorych. Norma jasno określa takie kwestie jak: pojemność naczyń zbiorczych, długość i natężenie przepływu oraz parametry węży ssących do aparatów.

Jaki ssak do karetki, a jaki do szpitala?

Wybierając sprzęt warto zacząć od klasy aparatu. Standardowo do pracy w salach operacyjnych, w karetkach czy w warunkach domowych używa się ssaków klasy BF, jeśli nie ma innych wymagań. Wyżej stoi klasa sprzętu określana jako CF, która jako jedyna może być wykorzystywana do operacji na otwartym sercu, dwóch niższych klas – wspomnianej BF i najniższej B – nie powinno się do tego celu używać. Domyślnie, jeśli aparat nie ma żadnych widocznych oznaczeń, to w takich sytuacjach klasa sprzętu definiowana jest jako najniższa B. Wiadomo, że im wyższa klasa, tym lepsze sterowanie urządzeniem, lepsza kontrola i regulacja zasysania, większe bezpieczeństwo użytkowania, ale też wyższa cena. Jeśli nie ma wyraźniej potrzeby i ssak będzie wykorzystywany do rutynowych zabiegów, to nie ma sensu inwestowanie w sprzęt najwyższej klasy. Lepiej wybrać taki ssak, który będzie wytrzymały, o niskich kosztach eksploatacji, dostosowany do zabiegów, do których będzie używany.

W przypadku ssaków medycznych przeznaczonych do karetek lub aparatów przenośnych warto wybierać modele, które charakteryzują się wysoką dynamiką odsysania. Chodzi tu przede wszystkim o szybkość i wydajność odsysania, sprawne ładowanie, krótki czas „rozgrzewania” potrzebny do uzyskania gotowości do pracy, szybkie osiąganie maksymalnego podciśnienia i możliwość precyzyjnego ustawienia siły zasysania. Z oczywistych względów ssaki medyczne dla karetek muszą być lekkie (te mniejsze przenośne modele ważą standardowo od 4 do 6 kg), ale i wytrzymałe. Powinny być zbudowane z materiałów ułatwiających ich przemieszczanie, dlatego warto zwrócić uwagę na trwały i wytrzymały materiał obudowy (np. polimer), który będzie jednocześnie lekki, o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Często ssaki przenośne mają wbudowany dodatkowy zawór bezpieczeństwa, który chroni przed zablokowaniem przepływu. Ważna jest też możliwość szybkiej i sprawnej wymiany filtrów. Ssak powinien być wyposażony w podwójne zabezpieczenie przed zalaniem i ze względów bezpieczeństwa – w filtry antybakteryjne. Ważne są również wskaźniki i regulatory ciśnienia – powinny być czytelne i łatwe w obsłudze.

Warto zadbać o to, aby aparat miał możliwość zasilania z różnych źródeł. W takiej sytuacji dobrze jest zainwestować w urządzenia z różnymi trybami zasilania. Mogą to być ssaki zasilane z akumulatora wewnętrznego (przy czym średni czas pracy na baterii wynosi średnio godziny) lub podłączone do sieci z ciągłym zasilaniem. Z myślą o ratownictwie i karetkach skonstruowano ssaki ze specjalną wtyczką pozwalającą na ładowanie akumulatora z instalacji samochodowej. W tych nowszych modelach można też spotkać się z wewnętrznym systemem zarządzania energią, który odpowiednio wcześniej informuje o niskim poziomie naładowania, a przy podłączeniu do sieci automatycznie uzupełnia brak energii. Dużą popularnością cieszą się wspomniane ssaki akumulatorowe, które często wykorzystuje się nie tylko w karetkach, oddziałach ratunkowych czy izbach przyjęć, ale też w hospicjach, w opiece nad pacjentem w domu i podczas transportu chorych. 

Nieco inną kategorię stanowią ssaki szpitalne wykorzystywane w oddziałach, salach operacyjnych i chirurgicznych, w oddziałach intensywnej terapii. Tutaj lepiej sprawdzają się wielofunkcyjne ssaki o wysokiej skuteczności, niezawodne, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Ssaki medyczne do użytku szpitalnego często muszą sprostać wielu zadaniom – służą do odsysania płynów wewnątrz- i pozaustrojowych, operacyjnych, tkanek (w tym również fragmentów kości), gazów, materiałów zakaźnych. Jeśli ssak będzie intensywnie eksploatowany, to warto wybrać sprzęt przede wszystkim bezawaryjny, o wysokiej wydajności, trwały, łatwy w obsłudze, ergonomiczny i pozwalający na sprawne jego czyszczenie. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest ważna, dlatego zwróćmy uwagę na łatwość wymiany zbiorników, trwałość węży ssących i ich odporność na wysoką temperaturę sterylizacji. 
fb