Baza wiedzy

Sprzęt, który kreuje medyczne trendy Salmed 2020


Dodał: Medicalonline Data: 23.01.2020

Aż osiem produktów zyskało przychylność Sądu Konkursowego i zdobyło prestiżową nagrodę Złoty Medal MTP targów SALMED. O tych laureatach będzie głośno. To oni wyznaczają nowe standardy w technologiach medycznych.

Tradycyjnie, jeszcze przed rozpoczęciem Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2020, poznajemy laureatów jednej z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych nagród targowych w naszym kraju – Złotego Medalu MTP. Wyróżnienie przyznawane jest produktom, usługom i rozwiązaniom, które charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów, innowacyjnych rozwiązań czy też są wytworzone w oparciu o najnowszej klasy technologie dostępne na rynku. 

– W tym roku jury miało postawione przed sobą niezwykle ciężkie zadanie. Dyskusje były burzliwe, ponieważ wszystkie zgłoszone do konkursu produkty reprezentowały bardzo ciekawe, nowoczesne rozwiązania – mówi dyrektor targów SALMED, Paulina Pietrzak.

Po posiedzeniu Sądu Konkursowego pod przewodnictwem prof. dr hab. Stefana Sajdaka, kierownika Kliniki Ginekologii Operacyjnej, Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, Złoty Medal MTP targów SALMED 2020 przyznano aż ośmiu produktom z branży medycznej. 

Od nowości w kardiologii do opieki nad noworodkiem

Wśród tegorocznych nagrodzonych jest m.in. najmniejszy z dostępnych na rynku aparat EKG, który bez trudu mieści się w dłoni czy też jedyne urządzenie oferujące terapię laserem wysokoenergetycznym za pomocą sondy laserowej oraz systemu skanującego z termokamerą, umożliwiającą ocenę ocieplenia tkanki przed i w trakcie terapii, czujnikiem temperatury oraz personalizowanymi gotowymi protokołami. Dzięki temu zapewnione jest maksymalne bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii ostrych i przewlekłych schorzeń narządu ruchu.

Na medalowym podium MTP nie brakuje także nowatorskiego sprzętu elektrokardiograficznego, który w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem pozwala, na komunikowanie się ze szpitalnymi systemami Informatycznymi. Podczas SALMED 2020 złotem pochwali się innowacyjny system diagnostyczny do wykonywania standardowych elektrokardiograficznych testów wysiłkowych wraz z bezpośrednią oceną wydolności (VO2) oraz oceną układu oddechowego i metabolizmu mięśniowego. Rozwój technologii widać również w RTG. Złotym Medalem MTP wyróżniono cyfrowy mobilny aparat rentgenowski. Nagrodzonym hitem diagnostycznym jest pierwszy na świecie jednorazowy zestaw testowy, służący do szybkiego wykrywania mioglobiny w  moczu metodą bezaparaturową. Złotem pokrył się w tym roku także system do opieki i pielęgnacji noworodka, który charakteryzuje się nowatorskim podejściem do opieki nad noworodkiem. Rozwiązanie to wpływa bezpośrednio na jakość opieki medycznej i przyczynia się do poprawy standardów w szpitalach. Nowe trendy w położnictwie i ginekologii w 2020 wyznaczy również innowacyjny ultrasonograf dedykowany położnictwu i ginekologii. Jako jedyny na rynku może być wyposażony w całkowicie elektroniczną sondę kompleksową eM6C z aktywnym chłodzeniem, zapewniającą wielokrotnie szybsze przetwarzanie obrazów 3D/4D.

Złote medale dowodem technologicznego rozwoju branży

– Nowatorskie rozwiązania zastosowane w produkcji nagrodzonych urządzeń są dowodem na niebywały technologiczny rozwój tej branży. Zobaczyć je oraz zapytać o szczegóły będzie można już w marcu na targach SALMED. Oferta powinna zainteresować przede wszystkich zarządzających w ochronie zdrowia, którzy dbają o jakość i innowacyjność stosowanego sprzętu – dodaje Paulina Pietrzak.

Targi SALMED umożliwią nie tylko poznanie złotych medalistów, ale także nowych, premierowych produktów prezentowanych przez wystawców na poszczególnych stoiskach. Ponadto w trakcie SALMED powstaje po raz pierwszy strefa start-upów, które zrewolucjonizują rynek medyczny. To produkty, które znalazły się w pierwszej edycji raportu systematyzującego wiedzę na temat różnych inicjatyw na rynku start-upów medycznych w Polsce. Dokument pt.: TOP DISRUPTORS IN HEALTHCARE przygotowała we współpracy z ekspertami Polska Federacja Szpitali- partner branżowy SALMED 2020. Raport stanowi wynik ponadpółrocznych prac zespołu ekspertów, którzy podjęli się trudnego zadania – próby zebrania i ustrukturyzowania wiedzy na temat różnych inicjatyw na rynku start-upów medycznych w Polsce.

Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje mobilne dla lekarzy wspierające proces diagnostyczny i terapeutyczny, platformy telemedyczne oraz digitalizacji danych czy innowacyjne rozwiązania z dziedziny genetyki.

Podczas targów w specjalnie wydzielonej strefie część z prezentowanych w raporcie rozwiązań będzie można obejrzeć. Zaplanowano także panel dyskusyjny na ten temat.

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2020 odbędą się 01-03 września 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie odbywa się w cyklu dwuletnim.

Więcej na: www.salmed.pl

ZŁOTE MEDALE SALMED 2020 – LISTA NAGRODZONYCH

  1. NAZWA PRODUKTU: BTL FLEXI

PRODUCENT I ZGŁASZAJĄCY: BTL POLSKA Sp. z o.o.

BTL Flexi to najmniejszy aparat EKG na rynku, który bez trudu mieści się w dłoni. Charakteryzuje się doskonałą jakością zapisu, czytelnym ekranem dotykowym, podglądem wszystkich 12-tu odprowadzeń jednocześnie, bardzo długą pracą na zasilaniu bateryjnym oraz wytrzymałą i solidną konstrukcją o wysokim stopniu odporności.

  1. NAZWA PRODUKTU: BTL-6000 HIL POWER

PRODUCENT I ZGŁASZAJĄCY: BTL POLSKA Sp. z o.o.

BTL-6000 HIL POWER to jedyne urządzenie na rynku oferujące terapię laserem wysokoenergetycznym za pomocą sondy laserowej oraz systemu skanującego z termokamerą, umożliwiającą ocenę ocieplenia tkanki przed i w trakcie terapii, czujnikiem temperatury oraz personalizowanymi gotowymi protokołami. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii ostrych oraz przewlekłych schorzeń narządu ruchu.

3. NAZWA PRODUKTU: Cyfrowy mobilny aparat rentgenowski GM85 z detektorem iQuia ™

PRODUCENT/ZGŁASZAJĄCY: Medikol Systems Sp. z o. o. – zgłaszający; SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. – producent

Dzięki wysokiej jakości mobilnemu systemowi RTG z systemem napędu akumulatorowego zyskuje się zaawansowaną technologię zamkniętą w zgrabnym i poręcznym urządzeniu: – kompaktowość, – innowacyjna technologia, – szybkość i precyzja, – wytrzymałość.

4. NAZWA PRODUKTU: Elektrokardiograf AsCard Green z funkcją komunikacji z HIS w standardzie HL7

PRODUCENT I ZGŁASZAJĄCY: ASPEL SA

OPIS: Elektrokardiograf AsCard Green to najlepszy aparat w swojej klasie, łączący w sobie jakość i nowoczesny design. Aparat AsCard Green w połączeniu z oprogramowaniem CardioTEKA HL7 pozwala, dzięki obsłudze standardu HL7, na komunikowanie się ze Szpitalnymi Systemami Informatycznymi (HIS). Umożliwia wykonanie badań w pełnym zakresie 12 odprowadzeń i jest wyposażony w moduł automatycznej analizy i interpretacji. Niewielkie wymiary, niska waga oraz komunikacja z HIS przez HL7 sprawia, iż Green jest niezwykle funkcjonalny i niedrogi w użytkowaniu.

5. NAZWA PRODUKTU: Ergospirometr CardioTEST CPET – system standardowych badań wysiłkowych rozszerzonych o ocenę pulmonologiczną

PRODUCENT I ZGŁASZAJĄCY: ASPEL SA

Ergospirometr CardioTEST CPET to innowacyjny system diagnostyczny do wykonywania standardowych elektrokardiograficznych testów wysiłkowych wraz z bezpośrednią oceną wydolności (VO2) oraz oceną układu oddechowego i metabolizmu mięśniowego na podstawie pomiarów przepływu i stężenia gazów wydechowych: tlenu i dwutlenku węgla. Współpracuje z systemami wysiłkowymi oraz rehabilitacji kardiologicznej Aspel. Cardiotest CPET to zaawansowane technologicznie narzędzie diagnostyczne doceniane za bezawaryjność, najwyższą jakość, użyteczność oraz funkcjonalność.

6. NAZWA PRODUKTU: Rabdotest-Lab

PRODUCENT/ZGŁASZAJĄCY: ALLMED AB sp. z o.o.

RABDOTEST-LAB jest pierwszym na świecie jednorazowym zestawem testowym, służącym do szybkiego wykrywania mioglobiny w  moczu metodą bezaparaturową.

7. NAZWA PRODUKTU: System do pielęgnacji i opieki noworodka w warunkach szpitalnych

PRODUCENT I ZGŁASZAJĄCY: FORMED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa

System do opieki i pielęgnacji noworodka FORMED to nowatorskie podejście do opieki nad noworodkiem. Rozwiązanie to wpływa bezpośrednio na jakość opieki medycznej i przyczynia się do poprawy standardów w szpitalach. Stanowisko to jest bezpieczne, odciąża położne i schematyzuje ich pracę, a także umożliwia zaangażowanie matki i ojca w czynnościach pielęgnacyjnych dziecka. Modułowość systemu pozwala na dowolne aranżowanie dostępnej przestrzeni. System uwzględnia rolę pielęgnacji jako czynności pobudzającej wszystkie zmysły noworodka, co stanowi najsilniejszy impuls dla rozwoju mózgu w pierwszych dniach życia dziecka.

8. NAZWA PRODUKTU: Ultrasonograf Voluson E10

PRODUCENT/ZGŁASZAJĄCY: MEDINCO POLSKA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. – zgłaszający; GE Medical Systems Polska Sp. z o. o. – producent

Voluson E10 to najbardziej innowacyjny z ultrasonografów rodziny GE Voluson dedykowany położnictwu i ginekologii. Bezkompromisowe rozwiązania technologiczne w połączeniu z legendarną ergonomią tworzą system będący niedoścignionym wzorcem w zakresie jakości obrazowania i łatwości uzyskania pewnego obrazu diagnostycznego. Jako jedyny na rynku może być wyposażony w całkowicie elektroniczną sondę konweksową eM6C z aktywnym chłodzeniem, zapewniającą wielokrotnie szybsze przetwarzanie obrazów 3D/4D.

fb