Baza wiedzy

Sprzęt do rehabilitacji i fizykoterapii – część 2: przegląd aparatury


Dodał: Medicalonline Data: 08.09.2019

Kiedy aparaty do terapii falami uderzeniowymi pojawiły się na rynku, od razu wzbudziły duże zainteresowanie. I nie ma się czemu dziwić – ta innowacyjna metoda pozwala na stosunkowo szybkie i nieinwazyjne leczenie schorzeń narządu ruchu, które do tej pory polegało na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego lub na długotrwałym leczeniu farmakologicznym. Terapia falami uderzeniowymi jest skuteczna w ortopedii, rehabilitacji czy medycynie sportowej, szczególnie w leczeniu patologicznych zmian ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, mięśni i kości (w takich schorzeniach jak: ostroga piętowa, zapalenie nadkłykcia, przewlekłe entezopatie, zapalenia przyczepu ścięgien, wyrośla kostne oraz w przypadku bólów ścięgna Achillesa, rzepki, pachwin, nadgarstków, barków czy w przeszczepach ścięgien).
 

Leczenie falami uderzeniowymi – jak to działa? 

Tak skuteczne leczenie bólu jest możliwe poprzez wpływ na nerwy powierzchowne, hiperstymulację nocyceptorów oraz uwalnianie endorfin. Dodatkowo mechaniczny efekt oddziaływania fali uderzeniowej powoduje dezintegrację zwłóknień i złogów wapnia. Terapia falami uderzeniowymi polega na wyzwalaniu fal o wysokiej energii, które następnie skupiane są wewnątrz organizmu we wtórnym ognisku. Energia mechanicznej fali infradźwiękowej dociera do bolesnych części ciała, by wywołać efekt leczniczy. Zabiegi falami uderzeniowymi stymulują mechanizmy regeneracyjne organizmu, polepszają metabolizm, poprawiają krążenie krwi – jednym słowem powodują stopniowe wyleczenie uszkodzonej tkanki. Efekty są szybko widoczne, szczególnie przy świeżych zespołach bólowych.
 

Aparaty do terapii falą uderzeniową stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku. Ich cena waha się od 50 do 80 tysięcy zł, jednak często sprzęt można wcześniej przetestować. Producenci proponują kilkutygodniowe okresy próbne, kiedy w praktyce można przekonać się o możliwościach urządzenia. Funkcje aparatów zwykle są podobne, jednak warto zwrócić uwagę na tryby, w jakich podawane są uderzenia: pojedyncze, ciągle, a czasami w wiązkach. Standardową opcją są gotowe programy terapeutyczne, encyklopedia terapii i możliwość ustawienia indywidualnych wartości terapii dla pacjenta. W niektórych urządzeniach dostępna jest opcja wizualizacji postępów leczenia bazująca na diagramach skali bólu. Ważna jest też możliwość instalacji dodatkowych modułów np. do elektro-, lasero-, magnetoterapii lub leczenia ultradźwiękami.

Zobacz sprzęt do terapii falą uderzeniową >>

 

Terapie falami elektromagnetycznymi: diatermie, aparaty do głębokiej stymulacji

To przede wszystkim różnego rodzaju diatermie, ale też nowe na rynku aparaty do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. Dzięki przenikaniu fal do wnętrza organizmu ciepło powstaje na poziomie komórkowym, co ma działanie przeciwbólowe, powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększenie ukrwienia tkanek, a więc i ich lepsze dotlenienie i odżywienie. Zastosowanie energii o wysokiej częstotliwości do terapii ciepłem pozwala na jego głębsze wnikanie, w porównaniu z konwencjonalnymi metodami jak kąpiele czy opaski lecznicze. Diatermie mikrofalowe stosuje się do leczenia powierzchownych tkanek miękkich, głównie ze względu na ich większą efektywność cieplną, np. w porównaniu z falami krótkimi. Chyba najpopularniejsze są obecnie diatermie krótkofalowe, które działają na niżej położone obszary ciała. Mają bardzo szerokie zastosowanie – poza rehabilitacją i ortopedią także m.in. w neurologii, dermatologii (oparzenia, blizny), ginekologii, urologii czy otolaryngologii. Obecnie najwyższej klasy aparaty są sterowane procesorem, pozwalają na terapię ciągłą i impulsową i wykonanie zabiegów termicznych i atermicznych w różnych konfiguracjach. Systemy wymiennych obrotowych ramion pozwalają na zabiegi każdej części ciała, a różne rodzaje aplikatorów pozwalają na dopasowanie parametrów aparatu indywidualnie do potrzeb pacjenta. Warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada 2 niezależne kanały, co umożliwia wykonanie zabiegów na większej powierzchni ciała lub na dwóch różnych obszarach w tym samym czasie.

Przejdź do katalogu diatermii krótkofalowych >>

Obecnie nowością są aparaty magnoterapeutyczne do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. Fale docierają do obszarów położonych nawet do 10 cm w głąb ciała (mięśnie, kości). Umożliwiają w ten sposób stymulację miejsc niedostępnych dla innych terapii.

 

Systemy wysiłkowe i rehabilitacja kardiologiczna

Zapotrzebowanie na oddziały i ośrodki oferujące kompleksową rehabilitację kardiologiczną jest ogromne, ale jest ich wciąż za mało. Taka sytuacja ma dwie zasadnicze przyczyny. Po pierwsze – wymagania stawiane tego typu placówkom są ogromne, a po drugie – ich wyposażenie dużo kosztuje. Każdy pacjent powinien mieć osobny pokój, wyposażony w system monitorowania pracy serca i ciśnienia krwi, dostęp do konsultacji i możliwość wykonania prób wysiłkowych.

Cena kompletnego zestawu do rehabilitacji kardiologicznej to wydatek rzędu od 30 do nawet 150 tys. zł. w zależności od klasy sprzętu. Składa się na niego m.in. komputer z dedykowanym oprogramowaniem, stanowiska treningowe (systemy do prób wysiłkowych, bieżnie, cykloergometry), sprzęt do pomiaru parametrów życiowych pacjenta. Warto pomyśleć także o stołach i systemach pionizacyjnych do testów pochyleniowych, wózkach, specjalnych łóżkach rehabilitacyjnych, nie wspominając już o sprzęcie do kinezyterapii. 

Sprawdź systemy do rehabilitacji kardiologicznej >>
 

Inwestycje warto rozpocząć od wyboru systemów do prób wysiłkowychbieżni i cykloergometrów. Jeszcze przed zakupem zwróćmy uwagę, czy produkty są zarejestrowane jako wyroby medyczne i czy spełniają zalecenia międzynarodowych norm – szczególnie dotyczy to bieżni i cykloergometrów, które powinny być przeznaczone typowo do rehabilitacji kardiologicznej. Same systemy do prób wysiłkowych mają coraz więcej dodatkowych funkcji. Posiadają funkcje 12-kanałowego ciągłego zapisu EKG, pełną kontrolę próby wysiłkowej, moduły arytmii, możliwość komunikacji z wieloma bieżniami i cykloergometrami z ich automatyczną kontrolą.

 

Sprzęt do hydroterapii – dlaczego warto kupić?

Z dwóch powodów. Po pierwsze – bo hydroterapia znacznie poszerza zakres oferowanych usług, po drugie – bo za wyposażenie ośrodka w sprzęt do hydromasażu NFZ przyznaje dodatkowe punkty przy rozpatrywaniu finansowania. Jednak aby wstawić wannę lub wirówkę, potrzeba specjalnego pomieszczenia (a czasami nawet kilku), organizacji przyłączy, dodatkowego wyposażenia. Na sprzęt do hydromasażu częściej decydują się większe placówki rehabilitacyjne lub ośrodki terapii profilaktycznej (np. SPA). Najczęściej kupowany sprzęt to natryski i wanny do hydromasażu całego ciała lub poszczególnych jego części.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu? Przede wszystkim na funkcje, które pozwolą zautomatyzować pracę urządzenia, czyli: gotowe sekwencje zabiegowe, możliwość zapisania w pamięci tych najczęściej używanych programów, automatyczne napełnianie i opróżnianie wanny, możliwość ustawienia poziomu wody i wyłączenia urządzenia po upływie zadanego czasu, pomiar temperatury wody, system czyszczenia i dezynfekcji. Warto przyjrzeć się rozmieszczeniu dysz i termostatów. Przed zakupem zapytajmy jakie przyłącza i dodatkowe wyposażenie będzie potrzebne, jaką pojemność użytkową (a nie maksymalną!) ma wanna oraz jakie ma zużycie wody i prądu. Na koszty eksploatacji składają się przede wszystkim zużycie wody i prądu, system mycia i dezynfekcji oraz wydajność systemów do masażu. Czyszczenie znacznie ułatwia nieporowata i odporna mechanicznie powierzchnia – np. akrylowa, choć można już spotkać wanny z warstwą antybakteryjną.

Sprawdź katalog sprzętu do hydromasażu >>

fb