Baza wiedzy

Sprzęt do rehabilitacji i fizykoterapii – część 1: jakie aparaty wybrać do codziennej pracy?


Dodał: Medicalonline Data: 08.09.2019

Gabinety i placówki rehabilitacyjne przeżywają obecnie intensywny rozwój – popyt na tego typu usługi rośnie, co pociąga za sobą dynamiczne zmiany na rynku sprzętu rehabilitacyjnego. Oprócz podstawowego wyposażenia do rehabilitacji i fizykoterapii, coraz częściej inwestuje się w wysoko wyspecjalizowane urządzenia, jak np. aparaty do terapii falami uderzeniowymi.

Przejrzyj produkty w kategorii: Sprzęt rehabilitacyjny >>

 

Zarówno placówki publiczne, jak i prywatne gabinety, chętnie kupują nowy sprzęt rehabilitacyjny. Jest on stosunkowo tani, a pozwala w prosty sposób poszerzyć zakres proponowanych zabiegów. Najczęściej kupowane jest wyposażenie podstawowe: sprzęt do elektro-, magneto-, laseroterapii, do terapii ultradźwiękowej, łóżka rehabilitacyjne, materace, rotory, drabinki, lampy – przede wszystkim ten sprzęt, który prawnie jest wymagany do prowadzenia gabinetu i za który placówka dostaje punkty przy staraniu się o kontrakt z NFZ-em. Warto pamiętać, że swoje szanse na uzyskanie umowy z Funduszem można zwiększyć przez doposażenie gabinetu w urządzenia, za które uzyskuje się dodatkowe punkty, jak np. sprzęt do krioterapii ciekłym azotem, przenośne aparaty do elektroterapii lub biostymulacji laserowej czy wanny do masażu wirowego.
 

Ile kosztuje sprzęt rehabilitacyjny?

Ceny aparatów nie są wygórowane – zamykają się w przedziale od kilku do około 30 tys. zł, przy czym polski sprzęt do rehabilitacji jest z reguły tańszy w porównaniu z zagranicznym. I w niego warto inwestować, gdyż nie ma później problemów z naprawą, kupnem podzespołów lub dodatkowego wyposażenia. W przypadku urządzeń do rehabilitacji i fizykoterapii nie warto oszczędzać na jakości, gdyż sprzęt jest intensywnie eksploatowany – musi być trwały, bezawaryjny i łatwy w serwisowaniu.
 

Co wybrać – aparat combi czy osobne terapie?
 

Aparaty do terapii skojarzonej mają coraz więcej funkcji. Jeszcze do niedawna można było spotkać jedynie 2-kanałowe urządzenia z maksymalnie 2 terapiami. Obecnie dostępne są już 4-kanałowe „kombajny” do 4 różnych terapii. Jeden aparat może służyć do niezależnej terapii 2 pacjentów jednocześnie z zakresu elektro-, lasero-, magneto- lub sonoterapii. 
 

Czy lepiej kupić kilka aparatów przeznaczonych do konkretnych terapii czy jeden wielofunkcyjny? To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki sprzętu, zakresu zabiegów oferowanych przez gabinet czy potrzeby posiadania mobilnego wyposażenia. Funkcjonalność obu typów urządzeń jest porównywalna, a sumaryczna cena pojedynczych aparatów jest zbliżona do jednego sprzętu combi. Zaletą „kombiaków” jest ich wielofunkcyjność, poszerzenie możliwości zabiegowych, oszczędność miejsca w gabinecie. Ale mają też wady – spore rozmiary, możliwość jednoczesnej terapii maksymalnie 2 pacjentów (przy nawet 4 pacjentach dla kilku różnych aparatów), brak mobilności i problem w sytuacji, gdy aparat się zepsuje – usterka jednego modułu wyłącza z użytkowania całe urządzenie. Dlatego przed zakupem warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu rozwiązań.

Przejrzyj produkty w kategorii: Sprzęt rehabilitacyjny >>

 

Czytaj dalej:

Sprzęt rehabilitacyjny – część 2: przegląd aparatury >>

fb