Baza wiedzy

Samochód dla lekarza. Kredyt kontra leasing


Dodał: Medicalonline Data: 31.08.2019

Zakup samochodu na użytek własnej działalności gospodarczej niezmiennie ponosi pytanie, co lepsze – kredyt czy leasing. Lekarze, który posiadają praktykę prywatną zaliczają się do grupy mikro – przedsiębiorców, którzy niezmiennie podnoszą tę tematykę. Z jednej strony w salonach samochodowych doradza się im leasing, z drugiej księgowe niejednokrotnie wskazują na zalety kredytu. W istocie, wiele zależy od własnych oczekiwań i możliwości, które koniecznie trzeba oznaczyć, by móc podjąć najwłaściwszą decyzję. Jedyną rzeczą łączącą obie propozycje jest zakup pojazdu nie finansowanego z własnych środków.  Trzeba także pamiętać, że na mocy ustawy, lekarze nie mają możliwości odliczenia podatku VAT.

 

Potrzebujesz zakupić sprzęt medyczny? 

Złóż zapytanie ofertowe

 

 

Kupno w leasingu

Dla lekarza – przedsiębiorcy kupno auta w leasingu daje możliwość umieszczenia kwot rat w kosztach uzyskania przychodów, dzięki czemu wykazując dochód automatycznie obniża się podstawa do opodatkowania.

Leasing niesie ze sobą szereg innych możliwości, które stają się niejako uzupełnieniem oferty. Mowa tutaj o pakietach serwisowych w niższych cenach lub bezpłatnej wymianie opon czy przygotowaniu samochodu do sezonu zimowego. Wszystkie te zabiegi nie mają wpływu na bieg rozliczeń z leasingodawcą. W tym przypadku zasady są uproszczone i bardzo przejrzyste. Leasingobiorca otrzymuje bowiem miesięczną fakturę zawierającą wszystkie poniesione w tym czasie koszty.

Po zakończeniu umowy leasingowej klient może wykupić samochód za niewielką kwotę, lub też otrzymać na preferencyjnych warunkach nowy pojazd. Punktem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest samo ubezpieczenie. Chociaż właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa, koszty pakietu ubezpieczeń ponosi leasingobiorca – czyli lekarz. Ubezpieczenie pojazdu jest jedną z integralnych części umowy. Zazwyczaj to proponowane przez firmę udzielającą leasingu jest znacznie korzystniejsze niż te proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, nie mniej jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję koniecznie należy przeanalizować warunki zapisane w szczegółach. Może się bowiem zdarzyć tak, że w przypadku stłuczki, której szkoda nie będzie przekraczała oznaczonego w umowie progu, klient będzie musiał sam zapłacić.

Samochód na kredyt

O ile leasing można spokojnie nazwać wypożyczeniem samochodu, który niejako kupuje i udostępnia za opłatą firma leasingowa, o tyle kredyt jest już stricte czynnością bankową. Bogata oferta kredytowa i niejako posiadanie samochodu „na własność” sprawia, że wiele osób uważa ją za lepsze rozwiązanie. Ponieważ po uzyskaniu kredytu właścicielem samochodu staje się lekarz – kredytobiorca może on obniżyć koszty swojej działalności poprzez odpisy odsetek i kwot z tytułu amortyzacji samochodu.

W większości przypadków nie da się jednak uniknąć częściowego przewłaszczenia pojazdów, czy wkładu własnego. To sprawia, że oferta staje się mniej atrakcyjna, ponieważ właściciel nie może zamortyzować wartości samochodu w pełnym zakresie.

Dobrze się poradzić

W świecie finansów rozpatrywanym w kontekście własnej działalności nie ma miejsca na nieprzemyślane ruchy. Lekarze należą do grupy uznawanej przez instytucje finansowe za jedne z najbardziej wiarygodnych, stąd też uzyskanie finansowania nowego samochodu nie jest kłopotliwe, ani tym bardziej uciążliwe. ten aspekt nie oznacza jednak, że można zdecydować się intuicyjnie, bez szczegółowej analizy.

Bezpieczeństwo w tej materii warto powierzyć specjalistom, lub przynajmniej sięgnąć ich porady opartej na fachowej i indywidualnej analizie. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca z firmą CLS, oferującą własne produkty finansowe oraz fachowe doradztwo. Tego rodzaju instytucje, wyspecjalizowane w zakresie współpracy z przedsiębiorcami reprezentującymi różne branże, mają najlepszy podgląd sytuacji rynkowej. Zamiast szukania na własną rękę informacji i doskonałego rozwiązania, o wiele lepiej jest skorzystać z usług doradczych i wyłonionej oferty, skrojonej na miarę potrzeb. Doradca CLS weźmie pod uwagę wszystkie warunki i oczekiwania, dzięki czemu możemy być pewni, że zostanie nam zaprezentowana najlepsza propozycja finansowania nowego samochodu.

cls.pl

fb