Baza wiedzy

Rodzaje odżywek do włosów


Dodał: Medicalonline Data: 17.04.2023

Odżywka do włosów to produkt, który stosuje się w codziennej pielęgnacji kosmyków. Stosowanie jej ma na celu nie tylko regenerację zniszczonych włosów, ale także zapobieganie uszkodzeniom oraz ochronę przed nimi. Warto wiedzieć, jakie rodzaje odżywek dostępne są na rynku, a także – jak wybrać odpowiednią do swojego rodzaju włosów.

Rodzaje odżywek ze względu na rodzaj włosów

Dostępne w sklepach odżywki do włosów różnią się między sobą składem, sposobem aplikacji oraz działaniem.

Ze względu na rodzaj kosmetyków, można podzielić je na odżywki:

  • do włosów zniszczonych – to kosmetyki, w których składzie znaleźć można regenerujące substancje, które sprzyjają regeneracji włosów i zapobiegają ich uszkodzeniom,
  • do włosów normalnych – zawierają składniki mineralne i witaminy, które odżywiają włosy i zapobiegają ich wysuszaniu,
  • włosów przetłuszczających się – w ich składzie występują substancje, które ograniczają produkcję sebum. Odżywki przeciw przetłuszczaniu włosów często zawierają także składniki, które wspierają w walce z łupieżem,
  • nawilżające – posiadają składniki, których zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci wewnątrz włosa,
  • do włosów kręconych – podkreślają naturalny skręt włosów, ułatwiają ich stylizację i rozczesywanie. Przykładem odżywki do włosów kręconych jest odżywka do włosów bez SLS,
  • do włosów farbowanych – gwarantuje włosom ochronę, a także podkreśla ich kolor i zapobiega jego utracie,
  • do włosów suchych – odżywia pasma i minimalizuje utratę wody, odbudowuje ubytki i zapewnia kosmykom piękny blask,
  • na porost włosów – w ich składzie można znaleźć składniki, które wspomagają porost włosów – takie jak rzepa, bursztyn, łopian czy też skrzyp.

Podział odżywek ze względu na sposób ich działania

Biorąc pod uwagę sposób działania odżywek, można podzielić je na humektanty, odżywki emolientowe oraz proteinowe.

Humektanty to odżywki, które wykazują silne działanie nawilżające. Zawarte w nich substancje posiadają wysoką zdolność do pochłaniania wody – pozwala to na ochronę włosów przed utratą wilgoci. Właściwości takie wykazują między innymi gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol, fruktoza, miód czy aloes.

Odżywki emolientowe – stosuje się je w przypadku włosów zagrożonych nadmierną utratą wody. Ich stosowanie ma na celu natłuszczenie powierzchni włosa i nawilżenie go. Odżywki emolientowe zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. W ich składzie znaleźć można takie składniki jak silikony, oleje mineralne, oleje roślinne.

Odżywki proteinowe są przeznaczone głównie do włosów, które wymagają regeneracji. Uzupełniają brakujące składniki. Trzeba pamiętać o tym, że najlepiej stosować je na zmianę z innymi typami odżywek – stosowanie ich w nadmiarze może prowadzić do przeproteinowania włosów, co objawia się ich sztywnością i szorstkością.

Jak widać, samo stosowanie odżywki nie wystarczy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by dopasować ją do typu włosów. Równie ważny jest sposób aplikacji i częstotliwość stosowania – te należy dopasować do indywidualnych potrzeb.

fb