Baza wiedzy

Rehabilitacja i fizjoterapia – wyposażenie zakładów i gabinetów – część druga


Dodał: Medicalonline Data: 11.09.2019

Ewa Szczecińska/MedicalOnline.pl | 2010-03-23
Rehabilitacja i fizjoterapia - wyposażenie zakładów i gabinetów - część druga
Rehabilitacja i fizjoterapia - wyposażenie zakładów i gabinetów - część druga
Przejdź do Katalogu Wyposażenia Rehabilitacji i Fizykoterapii 

Wyposażenie zależy nie tylko od rodzaju rehabilitacji, typu zabiegu, ale i miejsca, w którym rehabilitowany jest pacjent. W wyposażeniu pomieszczeń do zabiegów kinezyterapeutycznych gabinetów rehabilitacji, powinny znaleźć się: stół rehabilitacyjny, drabinki rehabilitacyjne, materace gimnastyczne, rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), lub inny system spełniający jego rolę, stół lub tablica do ćwiczeń manualnych ręki. W wyposażeniu sal do zabiegów fizykoterapeutycznych powinny znaleźć się: zestaw do elektroterapii z osprzętem, lampa IR lub IR/UV, terapuls, zestaw do magnetoterapii, zestaw do ultradźwięków, zestaw do biostymulacji laserowej. Jako dodatkowe wyposażenie wykorzystuje się: wanny do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych i zestaw do kriostymulacji parami azotu. 

 
Do zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej wymagane są: dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych wieloosobowa komora kriogeniczna niskotemperaturowa (zakres uzyskiwanych temperatur od -120oC do -150oC) z możliwością obserwacji pacjenta w trakcie zabiegu oraz dodatkowo gabinet wyposażony w zestaw do udzielania pierwszej pomocy. W wyposażeniu sali kinezyterapii powinny znaleźć się: stół rehabilitacyjny, drabinki rehabilitacyjne, materace gimnastyczne, cykloergometr, (nie mniej niż 2 stanowiska). W przypadku zabiegów fizjoterapeutycznych w warunkach domowych, pacjentowi trzeba zapewnić: przenośny zestaw do elektroterapii z osprzętem i przenośny zestaw do biostymulacji  laserowej.
 
Wyposażenie – warunki domowe
 
Świadczenia fizjoterapeutyczne w warunkach domowych udzielane są pacjentom, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego przemieszczania się nie mogą dotrzeć do jednostek udzielających świadczeń w warunkach ambulatoryjnych, a wymagają rehabilitacji lub fizjoterapii. Do przeprowadzania zabiegów fizjoterapeutycznych w warunkach domowych wymagane są: przenośny zestaw do elektroterapii z osprzętem, (nie mniej niż 1 zestaw na dwóch zatrudnionych fizjoterapeutów) i przenośny zestaw do biostymulacji laserowej, (nie mniej niż 1 zestaw na dwóch zatrudnionych fizjoterapeutów). Ponadto, w lokalu powinny znajdować się telefon z automatyczną sekretarką i faksem oraz pomieszczenie magazynowe na leki i sprzęt medyczny.
 

Wyposażenie – warunki ośrodka i oddziału dziennej rehabilitacji 

 
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w warunkach ośrodka lub oddziału dziennej rehabilitacji kierowane są do pacjentów, których stan kliniczny nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego. Rehabilitacja prowadzona jest z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta. 
 
W przypadku rehabilitacji ogólnoustrojowej gabinety kinezyterapii w takich ośrodkach powinny spełniać warunki wymagane dla gabinetu lub zakładu rehabilitacji (fizjoterapii). Jako formę dodatkową można traktować salę gimnastyczną. Natomiast gabinety fizykoterapii poza: zestawem do elektroterapii z osprzętem, lampą IR lub IR/UV, urządzeniem terapuls, zestawem do magnetoterapii, zestawem do ultradźwięków (nie stosuje się w przypadku ośrodka dla dzieci do 18 r. ż.), zestawem do biostymulacji laserowej. Gabinety powinny posiadać także wanny do masażu wirowego kończyn górnych i kończyn dolnych oraz zestaw do kriostymulacji parami azotu. W ośrodku powinna także być sala wypoczynkowa.
Część pierwsza cyklu tutaj.
Część trzecia tutaj.
fb