Baza wiedzy

Reha Trade Show targi branży rehabilitacyjnej


Dodał: Medicalonline Data: 22.09.2021

Rehabilitacja po covid. Dlaczego jest niezbędna i jak z niej skorzystać?

Kliknij na link aby dowiedzieć się więcej na temat sprzętu rehabilitacyjnego: Rusza program NFZ rehabilitacji po COVID-19 – informacje dla placówek medycznych i pacjentów

Koronawirus to choroba, którą niektórzy pacjenci przechodzą bardzo ciężko. Zapomina się o tym, że nie powinno się leczyć tylko trudnych przypadków. Rehabilitacja po covid. Jak z niej skorzystać?

Cały świat w ostatnim roku żył praktycznie tylko jednym – koronawirusem. Patogen szybko z epidemii przeszedł w pandemię i zmienił funkcjonowanie całego świata. Rosnące liczby przypadków ciężkich, a także śmiertelnych, zajmowały czołówki gazet i serwisów informacyjnych. Kolejne obostrzenia zamykały poszczególne branże, a rządy kierowały do obywateli pastw przerażające statystyki o niewydolności systemu zdrowotnego. Skupiano się na ciężkich przypadkach i profilaktyce zakażenia. Rehabilitacja po covid zeszła na dalszy plan. Dziś okazuje się, że jest niezbędna, by zakażeni mogli wrócić do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po covid – dlaczego jest konieczna?

Koronawirus i choroba, która się przez niego rozwija, to zjawisko wciąż stosunkowo nowe. Niewiele o nim wiadomo – przez większość czasu specjaliści mogli się tylko domyślać, jakie będą długotrwałe konsekwencje zakażenia. Początkowo mówiło się, że jest to po prostu dużo cięższa i bardziej zaraźliwa odmiana grypy. Z biegiem czasu lista objawów się jednak wydłużała i wzbogacała o takie pozycje, jak utrata smaku i węchu, przewlekłe migreny czy ogólne osłabienie organizmu oraz trudności z powrotem do pełnej wydolności płuc. Ten ostatni punkt był szczególnie trudny dla osób starszych i sportowców. Ci pierwsi z racji wieku cierpią na zmniejszenie tolerancji wysiłkowej. Drudzy z kolei opierają swoje życie zawodowe na pełnej sprawności.

Rehabilitacja po covid jest jednak tym bardziej istotna, że lekarze tydzień po tygodniu wzbogacają swoją wiedzę o kolejne skutki uboczne. Wspominają między innymi o zaburzeniach równowagi, koordynacji ruchowej, a w konsekwencji o problemach z chodzeniem. Osłabione są nie tylko mięśnie, ale także stawy. Bóle klatki piersiowej i głowy uniemożliwiają normalne, pełne funkcjonowanie. Ponadto, dochodzą do tego między innymi problemy z połykaniem. Do tego warto pamiętać o skutkach mentalnych. Niejednokrotnie pacjenci podłączeni byli do respiratorów, niesamodzielni i pozbawieni kontaktu z najbliższymi. Izolacja i walka o każdy oddech była dla nich wykańczająca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. W finalnym rozrachunku dochodzić może do problemów z pamięcią, koncentracją i ogólnego spowolnienia procesów.

To wszystko sprawia, że rehabilitacja po covid jest niezbędnym elementem procesu dochodzenia do zdrowia.

Co da rehabilitacja po covid?

Przede wszystkim składać się ona powinna z codziennych zestawów ćwiczeń motorycznych. Uzyskana na ich drodze sprawność pozwoli na pełny powrót do zdrowia. Ćwiczenie tolerancji wysiłkowej to podstawa, by chory był w stanie powrócić do czynności dnia codziennego. Wyniki rehabilitacji przechodzą najśmielsze oczekiwania. Pacjenci, którzy mieli problemy z wykonaniem najłatwiejszych ćwiczeń wysiłkowych, są w stanie pokonywać schody na wysokość trzeciego, a nawet piątego piętra. Efekty nie są błyskawiczne, ale długotrwałe i przyspieszają powrót do normalności.

Więcej na temat branży rehabilitacyjnej i jej rozwoju można się dowiedzieć podczas Reha Trade Show.

Już 21 września 2021 r. na PGE Narodowym

w Warszawie.

Więcej informacji na rehatrade.pl.

fb