Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Baza wiedzy

Przegląd defibrylatorów


Dodał: Medicalonline Data: 11.09.2019

Defibrylatory możemy obecnie spotkać na każdym kroku, szczególnie w miejscach, które codziennie odwiedzają setki, a nawet tysiące osób. Na skuteczność działania defibrylatora składa się wiele elementów. Są one związane przede wszystkim z budową urządzenia, sposobem zasilania i poziomem energii użytej do defibrylacji, typem generowanego impulsu, a także łatwością obsługi. 

Pewne rozwiązania technologiczne, jeszcze do niedawna będące nowością, teraz stały się już standardem w defibrylatorach dostępnych na rynku.

Zasadniczo w każdym urządzeniu spotkamy się z opcjami takimi jak: wykonywanie autotestu (po każdym włączeniu oraz w określonych odstępach czasowych), automatyczna analiza stanu pacjenta czy natychmiastowe rozpoznanie typu podłączonych elektrod oraz dopasowanie wysyłanej przez aparat sekwencji impulsów do zaistniałej sytuacji. Funkcjonalność defibrylatora jest ściśle związana z szybkością jego działania, dlatego ważną kwestią jest jego gotowość do pracy. Najczęściej defibrylatory tuż po włączeniu wykonują autotest, a po jego zakończeniu są już gotowe do pracy. W większości przypadków obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Dzięki jasnym i czytelnym komendom w języku polskim, nawet osoba nie mająca wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem, jest w stanie skutecznie samodzielnie przeprowadzić defibrylację. Komunikaty w formie graficznej i dźwiękowej łatwo przeprowadzą każdego, nawet najbardziej niedoświadczonego użytkownika, przez wszystkie etapy postępowania ratowniczego, a ciągła analiza stanu pacjenta sprawia, że urządzenie samo decyduje, jakie kroki należy dalej podjąć.

Wybraliśmy kilka dostępnych na rynku modeli i porównaliśmy ich budowę, sposób funkcjonowania oraz zastosowane w nich rozwiązania. Tabela 1.

Producenci proponują różne wersje sprzętowe defibrylatorów, w zależności od ich wykorzystania. Mogą być wersje półautomatyczne i automatyczne, sieciowe oraz treningowe. Warto również zwrócić uwagę na możliwość dokupienia dodatkowych akumulatorów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że urządzenie będzie gotowe do działania w każdej chwili. 

Nowoczesne defibrylatory to urządzenia wysokiej jakości. Funkcjonalne i niezawodne, dzięki prostej obsłudze są w stanie prawie w każdym warunkach uratować ludzkie życie.


fb