Baza wiedzy

Pompy infuzyjne – precyzyjna i bezpieczna podaż leków


Dodał: Medicalonline Data: 23 sierpnia 2019

Jednostrzykawkowa pompa infuzyjna AP 14,Pompa dwustrzykawkowa - widać wyraźnie wyróżnione tory infuzyjne,Pompa infuzyjna PLUM A+ z możliwością dwukanałowej podaży leku

 

Sprawdź ofertę pomp infuzyjnych >>

 

W porównaniu z urządzeniami sprzed kilkunastu lat, dzisiejsze pompy infuzyjne są zdecydowanie bardziej precyzyjne i łatwiejsze w obsłudze, a co za tym idzie – bezpieczniejsze dla pacjenta. Mają szerokie zastosowanie głównie w intensywnej terapii, anestezjologii, kardiologii czy onkologii. Pompy infuzyjne stosowane są wszędzie tam, gdzie precyzyjna podaż leków jest podstawowym i niezbędnym elementem leczenia. Producenci sprzętu do infuzji kładą nacisk przede wszystkim na wyeliminowanie możliwości błędnego dawkowania i podania leku, zwiększenie precyzji i dokładności urządzeń oraz ułatwienie ich obsługi przez personel medyczny.

 

Pompy infuzyjne: jedno- czy dwustrzykawkowe?

 

Potrzebujesz zakupić pompy infuzyjne? 

Złóż zapytanie ofertowe

 

 

Przeglądając oferty systemów kontrolowanej infuzji łatwo się zgubić. Wśród pomp strzykawkowych można wybierać wśród urządzeń przenośnych i stacjonarnych, pomp z jedną lub dwiema strzykawkami; warto również dokładnie przyjrzeć się liście dodatkowych funkcji i zabezpieczeń. Najważniejsza jednak pozostaje kwestia, czy wybrać pompy jedno- czy dwustrzykawkowe. Oba systemy mają swoje wady i zalety.

Pompy jednostrzykawkowe z pewnością ułatwiają pracę swoją prostotą (obsługi i działania), wysokim bezpieczeństwem (brak możliwości błędnego podłączenia strzykawek), jak również stosunkowo małą wagą. W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych (strzykawki montowane od góry lub od czoła) pompy jednostrzykawkowe mogą być spinane w zestaw za pomocą stacji dokujących – co jest ich sporą zaletą. Czasami jednak niektóre z tych zalet mogą stać się wadami. Jeśli sprzęt jest lekki i łatwy w transporcie, częściej narażony jest na uszkodzenia, a wymiana części i naprawa pompy to nie tylko sporyy wydatek, ale też wykluczenie urządzenia z użycia na jakiś czas. Zdarza się, że te lekkie podzespoły są najbardziej awaryjne, gdyż wykonane są z delikatnych materiałów – są przez to bardziej podatne na uszkodzenia, nawet w codziennym użytkowaniu. Jeżeli nie potrzebujemy mobilnej pompy, może lepiej zainwestować w taką o większej wadze, ale za to bardziej wytrzymałą.

Jednostrzykawkowa pompa infuzyjna AP 14,Pompa dwustrzykawkowa – widać wyraźnie wyróżnione tory infuzyjne,Pompa infuzyjna PLUM A+ z możliwością dwukanałowej podaży leku

Ogromną zaletą pomp dwustrzykawkowych jest możliwość obsługi dwóch torów infuzyjnych za pomocą jednego aparatu. Dzięki temu można uniknąć mnożenia kolejnych urządzeń, co oszczędza miejsce, redukuje liczbę niepotrzebnych przewodów, a do tego pozwala na łatwe monitorowanie infuzji. Niekiedy daje się słyszeć opinie, że przy pompach dwustrzykawkowych istnieje możliwość pomylenia torów. Producenci zaprzeczają temu twierdzeniu, mówiąc że zapobiega temu oznaczenie klawiatur i torów infuzyjnych innymi kolorami, a także wiele zabezpieczeń podczas programowania infuzji.

Pompy infuzyjne – najważniejsze parametry

Pompy przede wszystkim mają być bezpieczne dla pacjenta i personelu, łatwe w obsłudze i bezawaryjne. Powinny posiadać elastyczne oprogramowanie, umożliwiające dopasowanie sprzętu do istniejących potrzeb. 

Do standardowych rozwiązań technologicznych należą:

praca ze strzykawkami w zakresie pojemności od kilku do 60 ml (chociaż dostępne są również na rynku takie od 5 do 140 ml);

 • automatyczne rozpoznawanie rozmiaru strzykawki;
 • szybki start po ustawieniu parametrów;
 • możliwość podglądu i zmiany parametrów w trakcie infuzji;
 • sprawna realizacja polecenia zmiany podaży leku;
 • programowanie dawki z możliwością ustawienia różnych kombinacji prędkości, objętości i czasu podaży leków;
 • precyzyjne podawanie dawki w pojedynczym wstrzyknięciu (tzw. bolus);
 • wielostopniowy pomiar i natychmiastowy alarm pojawienia się okluzji (zablokowania swobodnego przepływu);
 • duża dokładność wlewu;
 • system anty – bolus;
 • czytelna informacja o: zakończeniu infuzji, pustej strzykawce lub pojemniku z płynem infuzyjnym, rozładowanej lub słabej baterii;
 • alarm w przypadku pojawienia się wewnętrznych uszkodzeń lub niepokojących sytuacji (zabezpieczeniem jest wbudowany system testów). 

Przydatną funkcją pomp do infuzji jest tzw. biblioteka leków. Wymaga co prawda wcześniejszego wprowadzenia do pamięci urządzenia procedur dozowania leków (wraz z jednostkami ich stosowania oraz granicznymi wartościami dawek), ale znacznie poprawia standard korzystania z pompy. W bibliotece leków można ustanowić tzw. twarde limity, których wartości blokują możliwość wprowadzenia parametrów spoza ich zakresu. Ma to ograniczyć wypadki złego dawkowania leków. 

Ważne, aby pompa infuzyjna miała opcję zapamiętania nazwy leku oraz rejestru zdarzeń. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest możliwość podłączenia pompy do szpitalnego systemu zbierania informacji. W dobie informatyzacji placówek służby zdrowia warto zastanowić się nad takim udogodnieniem. 

Prosta obsługa – bezpieczne użytkowanie

Dobra pompa infuzyjna powinna w sobie łączyć zaawansowane rozwiązania technologiczne z łatwą i nieskomplikowaną obsługą. W codziennym użytkowaniu ważne są:

 • stabilność pompy, sposób mocowania do statywu,
 • łatwe utrzymanie w czystości,
 • jakość oraz trwałość materiałów, z których pompa jest wykonana,
 • waga, rozmiar oraz łatwość przenoszenia,
 • czytelna instrukcja obsługi,
 • czytelny ekran (o dużym kontraście), klawiatura (najlepiej numeryczna – lepiej sprawdza się w nagłych wypadkach),
 • przejrzystość wyświetlanych informacji, precyzja programowania (interfejs w języku polskim),
 • możliwość długotrwałej pracy z akumulatora (przy szybkim ładowaniu),
 • czytelne alarmy i komunikaty. 

Urządzenia takie jak pompy infuzyjne są intensywnie eksploatowane w codziennej pracy placówki medycznej, dlatego muszą być trwałe, tanie w serwisowaniu i jak najmniej awaryjne. Znalezienie złotego środka pomiędzy wysoką jakością i niską ceną jest trudnym zadaniem. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pompy infuzyjnej?

Poza standardowymi funkcjami warto przyjrzeć się jeszcze innym udogodnieniom i zabezpieczeniom, które oferują producenci. Dostępne są na rynku pompy, które umożliwiają podawanie płynów z dwóch różnych źródeł, np. z butelki i strzykawki jednocześnie. 

Zwróćmy również uwagę, czy urządzenie ma możliwość podawania leku niezależnie od jego lepkości, ilości i wielkości kropli. Sprawdźmy, czy posiada opcję odpowietrzania, tzw. pułapkę powietrzną oraz czy ma automatyczne zabezpieczenie zestawu przed wolnym przepływem. Przydatna jest też funkcja pomiaru i wyświetlania ciśnienia panującego w układzie. Inną kategorią pomp są tzw. pompy objętościowe do podawania płynów dojelitowo.

Sprawdź produkty w kategorii: Pompy infuzyjne >>