Baza wiedzy

Po pierwsze – higiena!


Dodał: Medicalonline Data: 11.09.2019

ZARYS | 2013-10-17

Corocznie w polskich i europejskich szpitalach dochodzi do 4,1 mln nowych przypadków zakażeń związanych z opieką zdrowotną. Przedłuża to czas hospitalizacji o dodatkowe 16 mln dni. Bezpośrednio zwiększa ilość zgonów o 37 tysięcy oraz dodatkowo przyczynia się do 110 tysięcy kolejnych zgonów każdego roku. Właśnie dlatego rusza projekt „Dbamy o higienę” oraz poświęcony temu portal www.dbamyohigiene.pl.

 

Prawidłowa higiena pacjenta to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji osób chorych i hospitalizowanych. Toaleta ciała jest ważnym czynnikiem nie tylko przyspieszającym lecznie, ale przede wszystkim psychologicznym, szczególnie wśród pacjentów, którzy posiadają całkowicie lub w znacznym stopniu ograniczoną mobilność i nie są w stanie sami zadbać o swoją higienę. Prawidłowa opieka w tym zakresie zdecydowanie poprawia ich komfort i samopoczucie, a także stanowi skuteczną profilaktykę zakażeń oraz odleżyn.

„Tradycyjnie wykonywana toaleta często staje się źródłem dyskomfortu dla pacjenta wynikającego z samej procedury mycia, na przykład zachlapanego wodą ubrania czy łóżka. Dodatkowo wiąże się z wysokim ryzykiem występowania zakażeń. Dla personelu medycznego natomiast podstawowa opieka pielęgnacyjna nad chorym często nie jest też po prostu zadaniem łatwym, a także – nie ma co ukrywać tego faktu – przyjemnym.” – stwierdza Anna Stelmach, prezes zarządu Górnośląskiej Centrali Zaopatrzenia Medycznego ZARYS Sp. z o.o., inicjatora projektu.

Koszty następstw zakażeń szpitalnych w Europie szacowane są na ponad 7 mld euro! Jednym ze sposobów ich zmniejszania jest właśnie wyeliminowanie źródeł zakażeń. I tak naprzykład udowodniono, że zarówno tradycyjne naczynie na wodę, jak i zwykła woda z kranu mogą być źródłem zakażenia. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie jednorazowych, nasączonych myjek niewymagających spłukiwania.

„Projekt „Dbamy o higienę” ma na celu pokazać, że proste zmiany w praktyce higieny pacjenta pozwalają zmniejszyć koszty związane z produktami potrzebnymi do mycia ciała oraz zaoszczędzić czas pielęgniarki lub innego personelu poświęcony nad opiekę nad chorym. To generuje znaczne korzyści ekonomiczne dla szpitala i innych placówek medycznych. Istotnym aspektem jest też oczywiście satysfakcja i komfort samego pacjenta.” – podsumowuje Anna Stelmach.

Inny przykład to nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu inwazyjnego (wkłucie do naczyń krwionośnych, domięśniowe, podskórne), jak i zabiegu operacyjnego. W rezultacie może dojść do zakażeń endogennych. Prawidłowa dezynfekcja skóry przed zabiegiem inwazyjnym odgrywa kluczową rolę w prewencji zakażeń szpitalnych. Zakażenia miejsca operowanego są jednym z najczęstszych powikłań współczesnej chirurgii. Stanowią oni 22% ogólnych infekcji szpitalnych i występują u 38% pacjentów chirurgicznych.

Na dedykowanym portalu www.dbamyohigiene.pl można znaleźć wiele praktycznych informacji poświęconych różnym aspektom nowoczesnego dbania o higienę osób chorych oraz inteligentnym rozwiązaniom w tym zakresie, które warto stosować.

ZARYS

Górnośląska Centrala Zaopatrzenia Medycznego „ZARYS” Sp. z o. o. jest wiodącym na rynku wytwórcą oraz dostawcą podstawowego i specjalistycznego sprzętu medycznego dla większości placówek medycznych w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma oferuje sprzęt medyczny niemal ze wszystkich dziedzin medycyny, przede wszystkim sygnowany własną marką, a także znanych producentów polskich i zagranicznych.

Oferta ZARYS jest najbardziej kompleksowa na rynku – firma może wyposażyć statystyczny szpital w ponad 90% podstawowego sprzętu medycznego, jaki jest niezbędny dla takiej placówki.

ZARYS został założony w 1989 roku, jego centrala mieści się w Zabrzu. Nad rozwojem oferty oraz zapewnieniem codziennych, terminowych dostaw do odbiorców dba profesjonalny zespół składający się z ponad 110 pracowników. Grupa regionalnych konsultantów służy utrzymaniu bezpośredniego kontaktu z klientami, co pozwalana szybką analizę ich potrzeb i elastyczne dostosowanie się do nich.

ZARYS posiada najnowocześniejsze w Polsce centrum logistyczno-magazynowe, stabilne zaplecze finansowe i sieć sprawdzonych partnerów handlowych, dzięki czemu może szybko i kompleksowo zabezpieczać potrzeby swoich klientów. Firma spełnia najwyższe międzynarodowe standardy, co potwierdzają między innymi przyznane jej certyfikaty ISO zarządzania jakością w zakresie produkcji i dystrybucji wyrobów medycznych.

Misją ZARYS od początku istnienia jest wytyczanie najlepszych standardów na rynku produktów medycznych oraz wytwarzanie i dostarczanie klientom sprzętu najwyższej jakości w przystępnej cenie. Niezwykle ważne jest też zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i stałe rozbudowywanie kompleksowej oferty handlowej dla placówek ochrony zdrowia, w tym przede wszystkim produktów sygnowanych własną marką.

fb