
Skóra twarzy jest niezwykle delikatna, więc warto o nią odpowiednio zadbać, aby dłużej była piękna i jędrna. Aby zacząć stosować skuteczną pielęgnację warto najpierw określić rodzaj cery oraz zdiagnozować jej problemy. Niezależnie jednak od tych czynników, należy stawiać na naturalne kosmetyki.
Dlaczego pielęgnacja etapowa jest ważna?
Odpowiednio dopasowana pielęgnacja twarzy to klucz do zdrowej i gładkiej skóry. Jednak aby osiągnąć taki efekt, warto stosować kosmetyki według określonej kolejności. Wpływ poszczególnych produktów jest różny w zależności od formy czy przeznaczenia, co opiera się także na ich składzie. Każdy z nich ma inne zadanie, czy to oczyszczanie, czy nawilżanie, a może nawet odżywianie. Jeżeli zachowamy błędną kolejność, pojawia się ryzyko, że nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Należy także zauważyć, że pielęgnacja twarzy wieczorem różni się w pewnym stopniu od tej porannej. Na koniec dnia większy nacisk warto kłaść na dogłębny demakijaż i oczyszczanie, natomiast po przebudzeniu chcemy przygotować skórę do intensywnej pracy w ciągu dnia, więc zadbajmy o jej nawilżenie i ochronę.
Oczyszczanie – podstawa pielęgnacji
Dokładne oczyszczanie skóry twarzy to pierwszy krok w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Warto poświęcić mu krótką chwilę, aby kompleksowo zadbać o nasz naskórek. Z pewnością uzyskamy dzięki temu zachwycający efekt, który wcześniej nawet trudno nam było sobie wyobrazić. Zanim jednak określimy, jak powinien wyglądać odpowiednio dobrany zestaw do pielęgnacji twarzy, należy zrozumieć, jaki cel ma oczyszczanie. Wieczorne rytuał ma szczególne znaczenie ze względu na ekspozycję skóry w ciągu dnia na rozmaite warunki. Tym, czego chcemy się pozbyć, jest nie tylko makijaż, ale również kurz, brud, nadmiar sebum czy martwy naskórek. W tym miejscu należy zaznaczyć, że spanie z makijażem nie przynosi wiele korzyści dla naszej skóry, a wręcz jej szkodzi. Kolorowe kosmetyki po jakimś czasie łączą się z łojem i zanieczyszczeniami zapychając pory i utrudniając skórze oddychanie.
Wśród kosmetyków do pielęgnacji twarzy z pewnością powinien pojawić się łagodny płyn micelarny. Warto zwrócić uwagę na jego skład i upewnić się, że nie zawiera składników, które mogłyby podrażniać skórę. dobrze dobrany płyn micelarny pozwoli przejść przez fazę demakijażu. Dalszym krokiem jest sięgnięcie po mleczko, żel lub emulsję oczyszczającą. To pozwoli na kompleksowe oczyszczenie skóry z łoju czy pozostałości makijażu. Niezwykłe znaczenie ma tutaj skuteczność kosmetyku oraz brak negatywnego wpływu na stan skóry.
Tonizacja, czyli przywracanie pH
Tonizacja to krok, którego nie może zabraknąć w codziennej pielęgnacji twarzy. Powodem tego jest wpływ kosmetyków oczyszczających, a dokładniej ich właściwości zaburzające właściwy stan komórek. Po demakijażu i pozbyciu się resztek sebum należy przywrócić skórze jej odpowiednie pH. Taki krok przyczynia się nie tylko do łagodzenia podrażnień, ale również wspomaga system ochronny. Ponadto zwilżona tonikiem skóra lepiej absorbuje znajdujące się w nakładanych później kosmetykach składniki aktywne.
Krem – podstawa nawilżenia
Każda cera bez względu na typ potrzebuje codziennej dawki nawilżenia. Krem ma właśnie pomóc nam spełnić ten fundamentalny krok. Aby nie męczyć się z niedoskonałościami i niezrozumiałą reakcją skóry na dany kosmetyk, warto sięgać po te stworzone z naturalnych składników. Ponadto szczególnie istotne jest wybieranie kremów przystosowanych do wymagań naszej cery. Trudno jest znaleźć na początku idealny produkt, gdyż nasza skóra ma swoje indywidualne wymagania. Z tego powodu warto eksperymentować i szukać składów oraz formuł, które będą sprawiały nam przyjemność. Warto także sięgnąć po krem pod oczy, ponieważ skóra pod oczami jest niezwykle cienka i wymaga szczególnej troski, aby dłużej pozostała elastyczna i jędrna.
Krem SPF – tego nie może zabraknąć
Duża część społeczeństwa decyduje się na korzystanie z kremu z filtrem jedynie latem, gdy wpływ słońca na otoczenie jest odczuwalne. Niestety okazuje się, że szkodliwe promieniowanie wpływa na naszą skórę także w dni pochmurne czy deszczowe. Z tego względu należy sięgać po produkty ze SPF-em każdego dnia, aby zapewnić sobie pełnię ochrony. Promieniowanie UV w dużym stopniu wpływa na:
- przyspieszenie procesów starzenia;
- powstawanie zmarszczek;
- kreowanie się przebarwień;
- pojawianie się plam pigmentacyjnych;
- zwiększenie ryzyka nowotworu skóry.
Jeżeli odczuwamy dyskomfort w trakcie nakładania dwóch kremów, może to oznaczać, że mamy cerę mieszaną lub tłustą. Wtedy należy poszukać kremu z filtrem o składnikach pochodzenia naturalnego, który również pozwoli na skuteczne nawilżenie. w takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby odsunąć klasyczny krem na bok i stosować jedynie ten z filtrem.
Domowe spa – sposób na problemy
Domowe spa to świetny sposób na odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy. Jest to również idealne rozwiązanie w momencie, gdy odczuwamy, że nasza skóra ulega stałym podrażnieniom. Wśród zabiegów, które powinny się w takim rytuale pojawić, nie może zabraknąć peelingu. Regularne wspomaganie złuszczania martwego naskórka pozwala dogłębnie oczyścić skórę i ją wygładzić. Ponadto dobrze jest sięgnąć po pełną witamin maskę lub serum, aby odżywić komórki skóry. Regularne wykonywanie takich zabiegów po jakimś czasie ujawnia się w postaci niezwykłych efektów. Twarz wydaje się jaśniejsza i zdrowsza, ponadto wydziela mniej sebum, a zaskórniki pojawiają się znacznie rzadziej.
Oczywiście takie wyniki pielęgnacji uzyskamy jedynie, gdy będziemy korzystać z odpowiednio dobranych kosmetyków. W tym może pomóc nam dermatolog, który pomoże określić, jakie substancje powinny znaleźć się w codziennym rytuale. Warto pamiętać, że czas, po jakim skóra może reagować na dane kosmetyki, zależy od typu naszej cery. Duży wpływ na to ma również dieta, która bogata w substancje odżywcze pomoże szybciej uzyskać pożądany efekt. Należy również nie zapominać o skutecznym nawadnianiu w ciągu tygodnia.