Baza wiedzy

Organizacja centralnej sterylizatorni – część 2: Rozplanowanie i system informatyczny


Dodał: Medicalonline Data: 10.09.2019

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2017-10-03

Materiały sterylne są podstawą działania każdej placówki medycznej. Czy lepiej zorganizować u siebie centralną sterylizatornię, czy korzystać z usług zewnętrznych firm? W drugiej części opracowania omawiamy organizację sterylizatorni w szpitalu i przydatność systemu informatycznego do zarządzania nią.

Centralna sterylizatornia – jak to wygląda? 

Na sprawnie działający system mają wpływ dwa składniki: dobrej jakości sprzęt i sprawna organizacja procesu. A jak to wygląda w praktyce? W strefie brudnej przyjmuje się wszystkie materiały medyczne przeznaczone do sterylizacji. Tam są dokładnie myte, sortowane i poddawane wstępnej dezynfekcji. Tak przygotowane trafiają do myjek lub poddawane są ręcznej obróbce (jeśli są to szczególnie wrażliwe materiały). Następnie odbierane są w strefie czystej, gdzie są suszone i pakowane w zestawy. Ta część CS jest wyposażona w stoły robocze, system taśm transportowych, wózki, itp. Są tu również urządzenia do etykietowania – najnowocześniejsze wykorzystują system elektronicznych znaczników, który pozwala na kompleksową identyfikację, śledzenie i zarządzanie sterylnym materiałem. Teraz pakiety i zestawy trafiają do sterylizatorów. Odbierane są w strefie sterylnej, gdzie są magazynowane i rozdzielane na oddziały. Wygodne (i wymagane przez rozporządzenie Ministra Zdrowia) jest zainstalowanie przelotowej myjni-dezynfektora między strefą brudną i pomieszczeniem wydawania, gdzie np. wózki do transportu są myte i czyszczone.

Sprawdź ofertę sprzętu do sterylizacji >>

Do czego przyda się informatyczny system zarządzania sterylizacją?

Stawiając na opcję posiadania w szpitalu własnej centralnej sterylizatorni, warto również zaopatrzyć się w informatyczny system nadzoru nad obiegiem materiałów sterylnych. Jest to ogromne ułatwienie i znacznie usprawnienie działania całej placówki. Jakie funkcje ma taki system? Prowadzi ewidencję przyjęcia narzędzi, materiałów, odzieży (w każdej ze stref), spis i archiwizację cyklów dezynfekcji wraz z zapisem wszystkich (także tych krytycznych) parametrów procesu, archiwizuje dane, dostarcza zawsze aktualnych danych na temat dostępności poszczególnych materiałów. Dzięki niemu można dokładnie prześledzić kto, kiedy i w jaki sposób przyjął i przeprowadził sterylizację, jaki był skład zestawu, który sterylizator był użyty, kiedy i na jaki oddział pakiet został wydany, co się z nim dalej działo – to tylko niektóre z możliwych do uzyskania informacji w systemie. Cała informatyczna sieć może być sprzężona z czytnikami kodów kreskowych i drukarkami. Personel posługuje się jedynie skanerami, co eliminuje etap ręcznego wpisywania danych, co z kolei oszczędza czas i eliminuje błędy.

Zobacz oprogramowanie dla centralnych sterylizatorni >>

 

Przeczytaj także:

Jak zorganizować centralną sterylizatornię – część 1: Wymogi prawne >>

Procesy sterylizacji – część 3: Rodzaje autoklawów >>

fb