
Nowoczesne wyposażenie laboratorium może podnieść jego wydajność oraz pomóc w optymalizacji pracy. Możliwie szybkie, a do tego bardzo precyzyjne wyniki – to kolejny plus zaawansowanego sprzętu. O czym trzeba pamiętać, wybierając sprzęt laboratoryjny? Sprawdźmy.
Jakiego sprzętu potrzebujemy?
Zakup specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego wymaga sporych nakładów finansowych. Inwestycja musi być więc dokładnie przemyślana. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy dane przyrządy laboratoryjne wpisują się w profil działalności oraz potrzeby placówki. Rodzaj i specyfika miejsca decyduje o tym, jakich urządzeń i akcesoriów potrzebujemy. Inne wyposażenie zda egzamin w laboratorium fizycznym, inne zaś w chemiczno-biologicznym, medycznym szpitalnym, pomiarowym czy przemysłowym.
W zależności od przeznaczenia laboratorium zastosowanie znajdują w nim urządzenia grzewcze, chłodnicze, przeznaczone do przygotowywania prób, służące badaniom właściwym lub wykorzystywane do oczyszczania i sterylizacji. Wśród sprzętu grzewczego można wymienić np. cieplarki, komory klimatyczne, fitotronowe, piece, palniki i suszarki. Z kolei do najpopularniejszych urządzeń chłodniczych należą zamrażarki (także osiągające bardzo niskie temperatury), chłodziarki oraz przenośne boksy do transportowania schłodzonego lub zamrożonego materiału. Największa różnorodność panuje w sektorze urządzeń i akcesoriów do przygotowywania prób. Są to m.in. wirówki, reaktory, mieszadła, homogenizatory, młynki, miksery, dilutory itd. Do badania właściwości substancji potrzeba zaś np. spektrometrów, polarymetrów, wag, termometrów czy mikroskopów, a do oczyszczania i sterylizacji akcesoriów m.in. zmywarek laboratoryjnych. Jak widać, spektrum podstawowego sprzętu laboratoryjnego jest bardzo szerokie.
Opinie na temat producenta, sprzętu i dystrybutora
Po ustaleniach, jakiego dokładnie sprzętu szukamy oraz czego od niego oczekujemy, pora na dokładny research dotyczący producentów. Szukajmy takich firm, które cieszą się nienaganną opinią i mają świetną renomę. Kolejny krok to weryfikacja dostępnej na rynku oferty, czyli najpopularniejszych modeli. Upewnijmy się, czy dany sprzęt laboratoryjny spełnia nasze wymagania odnośnie do jakości wykonania oraz pracy, parametrów czy dokładności wyników.
Poza tym poświęćmy chwilę na wybór dobrego sklepu laboratoryjnego. Solidny sprzedawca to często najlepsza gwarancja wysokiej jakości zakupionego sprzętu. Sprawdzony dystrybutor będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania i wątpliwości dotyczące urządzeń i ich możliwości.
Budżet na przyrządy laboratoryjne
Musimy również uściślić, jaki dokładnie mamy budżet na zakup wyposażenia laboratorium. Najlepiej porównać ofertę poszczególnych sklepów laboratoryjnych i sprawdzić, który z nich ma dobry sprzęt w przystępnej cenie. Wiele sprzedawców proponuje zniżki, dzięki czemu zakupy nie nadwyrężą aż tak firmowego portfela. Warto zaopatrywać się u autoryzowanych dystrybutorów sprzętu oraz w takich firmach które posiadają własny serwis. Nabywanie sprzętu w malutkich 1-2 osobowych firmemkach tylko dlatego że jest kilka zł niższa cena w tym rozumieniu jest błędne. Dla sprzętu równie istotne co jakość jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Kolejnym sposobem na zminimalizowanie wydatków jest zakup używanego sprzętu laboratoryjnego. Jest to jednak obarczone znacznym ryzykiem. Zdarza się, że przyrządy laboratoryjne z drugiej ręki wymagają naprawy lub kalibracji. Możliwa jest również dzierżawa sprzętu lub zakup na raty.
Wygoda użytkowania
Liczy się także wygodna obsługa urządzeń. Ergonomia pracy, użyteczność i bezpieczeństwo – te kwestie mają ogromny wpływ zarówno na komfort, jak i zdrowie pracowników laboratorium. Ergonomiczna konstrukcja sprzętu zapobiega nadwyrężeniu stawów i naciągnięciu mięśni, co może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych.
Wymagania dotyczące wyposażenia laboratoriów
To bardzo istotne, aby wybrany sprzęt laboratoryjny spełniał wytyczne obowiązujących norm. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dane urządzenia i przyrządy są bezpieczne, a ponadto wygodne w codziennym użytkowaniu. Przed zakupem warto upewnić się też, jakie certyfikaty ma sprzęt. Przyznanie danego certyfikatu produktowi zazwyczaj jest poprzedzone dokładnymi badaniami dotyczącymi efektywności urządzenia oraz satysfakcji użytkownika.
Należy mieć na uwadze, że wszelkie urządzenia wykorzystywane w podmiotach leczniczych, czyli np. laboratoriach medycznych, muszą odpowiadać m.in. rodzajowi wykonywanej działalności. Aparatura pomiarowo-badawcza powinna być dostosowana do rodzaju oferowanych badań. Co prawda, laboratoria nie mają obowiązku wykorzystywać np. wyłącznie sprzętu sygnowanego znakiem CE (Conformite Europenne), jednak dane certyfikaty na pewno stanowią potwierdzenie jakości urządzeń. Według prawa laboratoria są za to obowiązane wdrażać metody diagnostyczne zgodne z zaleceniami wytwórców wyrobów medycznych do diagnostyki.
Dlaczego warto inwestować w dobry sprzęt laboratoryjny? Najwyższej jakości wyposażenie laboratorium chemicznego pozwala nam na budowanie konkurencyjnej przewagi. Profesjonalny, nowoczesny i bezawaryjny sprzęt to – obok doświadczonej, wyspecjalizowanej kadry – najważniejsze czynniki decydujące o sukcesie danej jednostki.