Baza wiedzy

Mobilne stacje rentgenowskie i RTG na bloku operacyjnym – które parametry są ważne?


Dodał: Medicalonline Data: 08.09.2019

Zdarzają się sytuacje, kiedy transport chorego do pracowni radiologicznej jest niemożliwy. Najczęściej dotyczy to pacjentów z poważnymi obrażeniami, kiedy ich stan nie pozwala na transport i zmianę położenia. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest mobilny aparat RTG, który pozwoli na zrobienie zdjęć przy łóżku chorego. 

Przejdź do katalogu sprzętu RTG >>

 

Mobilne aparaty RTG mają coraz szersze zastosowanie, głównie w izbach przyjęć, oddziałach ratunkowych i ortopedycznych, gdzie potrzebna jest szybka informacja na temat stanu pacjenta. Te najnowocześniejsze aparaty przenośne można porównać z małymi stacjami rentgenowskimi – mają wszystko, co potrzebne jest do uzyskania dobrej jakości zdjęć: generatory o wysokiej mocy, detektory, ograniczenie liczby powtarzanych naświetleń (co pozwala na szybką diagnostykę ciężko chorych pacjentów), często specjalne oprogramowanie, które umożliwia autopozycjonowanie lampy i kratki, wygodny system jezdny, możliwość dopasowania głowicy do położenia pacjenta (w tym regulacja długości głowicy lampy). Śmiało można wysunąć twierdzenie, że te mobilne systemy rentgenowskie mogą konkurować z większymi aparatami i co więcej – mogą być ciekawą alternatywą dla sprzętu stacjonarnego, szczególnie w mniejszych placówkach.

Sprzęt RTG na bloku operacyjnym
 

Aparaty RTG z ramieniem C lub u cieszą się coraz większą popularnością, a wiele placówek stosuje je już w codziennej pracy. Jest to sprzęt szczególnie przydatny w ortopedii lub chirurgii urazowej. Ramię C do śródoperacyjnego monitorowania stanu pacjenta pozwala na wykonanie zdjęć dowolnego obszaru ciała pacjenta na stole operacyjnym, tym samym umożliwia kontrolę przebiegu i wyniku operacji w dowolnym momencie. Warunkiem do stosowania tego rozwiązania jest posiadanie stołu operacyjnego przenikalnego dla promieni (czyli z tzw. przeziernością). o krok dalej idą cyfrowe aparaty z ramieniem U, które pozwalają na badanie pacjenta nie tylko na stole, ale także na wózku i w pozycji stojącej. Przykładowy zestaw tego typu składa się z kolumny z ramieniem u i konsoli sterowania. Zastosowanie ramienia u ma wiele zalet, ale chyba najważniejszą jest możliwość dopasowania aparatu do położenia pacjenta, bez potrzeby pionizacji lub przenoszenia go na stół.

Te najnowocześniejsze aparaty z ramieniem C mogą pracować w kilku trybach radiografii cyfrowej i fluoroskopii (również pulsacyjnej). Są dostępne w kilku wersjach, różnej wielkości, ze zmienną konfiguracją monitorów – w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni. Monitor może być połączony bezpośrednio z aparatem, na stacji diagnostycznej, na wysięgniku lub podwieszany do sufitu. Warto rozważyć również opcję rozbudowy aparatu o dodatkowe moduły. Dzięki temu sprzęt będzie można wykorzystać także m.in. do zabiegów naczyniowych i gastroenterologicznych.

Aparaty rentgenograficzne – które parametry są ważne?

Te najnowsze modele są wyposażone w efektywne systemy redukcji dawki promieniowania. To ważne, szczególnie kiedy aparat wykorzystywany jest w czasie operacji – wtedy promieniowanie stanowi zagrożenie nie tylko dla pacjenta, ale także dla personelu. Wśród systemów zabezpieczających można wymienić przesłony, filtry promieniowania, automatyczne systemy korekcji dawki i czasu promieniowania w zależności od grubości i gęstości badanego obszaru ciała. Te ostatnie są szczególnie ważne dla jakości obrazu przy prześwietlaniu otyłych pacjentów oraz w diagnostyce pediatrycznej. Aparaty różnią się między sobą zakresem ruchów ramienia C – trzeba jednak pamiętać, że im więcej płaszczyzn, tym większa możliwość na wykonanie zdjęć w różnych projekcjach. 

Sprawdź ofertę w kategorii: Aparaty RTG z ramieniem C >>


fb