Baza wiedzy

łóżko szpitalne wymiary – Czym się kierować przy wyborze?


Dodał: Medicalonline Data: 21.12.2022

Łóżko szpitalne wymiary – Czym kierować się przy wyborze?

Wyposażając salę szpitalną w meble, istotnym zagadnieniem jest zakup łóżek. Ważne jest, aby były one komfortowe dla pacjenta, a równocześnie funkcjonalne dla personelu. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać łóżka do szpitali i sanatoriów i jakie są ich standardowe wymiary.

Rodzaje łóżek szpitalnych

Wymiary łóżek szpitalnych zależą w dużym stopniu od ich rodzaju. Do głównych typów łóżek przeznaczenia medycznego należą:

Wymiary łóżka szpitalnego dla osób dorosłych

Standardowo, za optymalne rozmiary łóżka szpitalnego na oddziały dla osób dorosłych uważa się powierzchnię leża łóżka o wielkości 90 x 200 cm. Są to wymiary odpowiednie dla osób mających do 190 cm wzrostu. Warto mieć jednak w placówce także łóżka wyposażone w rozkładane przedłużenie.

Będą one przydatne wtedy, gdy na oddział szpitalny trafi pacjent o wzroście powyżej 190 cm. Najczęściej stosuje się przedłużki mające 20 cm. Przykładowo, w sprzedaży dostępne są także łóżka szpitalne o wymiarach:

  •  97 cm x 220 cm
  • 110 cm x 220 cm. 

O takim zapasie dobrze jest też pamiętać, jeżeli w danej placówce służby zdrowia odbywa się rehabilitacja. Działania fizjoterapeuty wymagają bowiem zmian pozycji pacjenta, co wiąże się z koniecznością zapewnienia większej przestrzeni. Podobnie jest w czasie ćwiczeń wykonywanych np. z użyciem szyny CPM, którą należy ulokować w łóżku. Jego większe wymiary będą przydatne w tym czasie, gdy sprzęt znajduje się pod kończyną. Dzięki temu pacjent będzie miał wystarczająco dużo miejsca w chwili wkładania i wyciągania urządzenia. Ma to szczególne znaczenie na oddziałach urazowo-ortopedycznych.

 

Do celów rehabilitacyjnych przedłużka przyda się także na oddziale neurologii. W tym przypadku fizjoterapeuci, do wykonania procedur z metody PNF potrzebują większego stanowiska. Złożenie przedłużki po zajęciach z fizjoterapeutą będzie z kolei dodatkowym zabezpieczeniem u osób chorych i mających problemy z utrzymaniem równowagi.

 

Ważne jest także, aby kupując łóżko szpitalne wziąć pod uwagę wymiary drzwi prowadzących do sali. Należy pamiętać, że personel medyczny będzie przewoził pacjentów na łóżku na badania. Szerokość łóżka powinna więc pozwolić na komfortowe przemieszczanie pomiędzy segmentami placówki medycznej.

 

Wskazówka:

Planując zakup łóżek szpitalnych, należy wcześniej zmierzyć szerokość drzwi prowadzących do wszystkich ważnych miejsc w obrębie lecznicy. Pomiar powinien dotyczyć nie tylko wejścia do sali chorych, ale też do pracowni diagnostycznych (RTG, TK, USG).

 

Jakie wymiary powinno mieć łóżko rehabilitacyjne?

Wybierając łóżko do domów seniora, hospicjów i ośrodków rehabilitacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Oprócz długości łóżka i szerokości leża ważne jest także jego maksymalne obciążenie. Osoby niepełnosprawne, wymagające rehabilitacji przyłóżkowej często mają także współwystępującą nadwagę. Dlatego jest to czynnik istotny w przypadku łóżek typowo rehabilitacyjnych. Długość łóżek do rehabilitacji to najczęściej 200 – 220 cm, a ich szerokość wynosi 90 – 120 cm. Maksymalne obciążenie standardowo mieści się w granicach 135 kg – 165 kg. Koła jezdne takiego łóżka mają zwykle średnicę 125 mm.

 

Typowe łóżko rehabilitacyjne składa się z regulowanych segmentów od strony nóg i głowy. Pozwala to na uniesienie tułowia (ważne zwłaszcza w kardiologii i pulmonologii). Z kolei podniesienie segmentu udowego i stóp jest istotne u pacjentów ortopedycznych i po zabiegach z zakresu chirurgii naczyniowej. Możliwość zmiany ustawienia poszczególnych segmentów pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań płucnych i zakrzepowo-zatorowych u osób leżących. Często właśnie taka pozycja wspomaga prowadzoną rehabilitację. Wiele ćwiczeń usprawniających krążenie krwi w kończynach dolnych odbywa się w pozycji z uniesionymi stopami. Regulacja kąta uniesienia segmentu łóżka ułatwia prowadzenie takiej gimnastyki. Z kolei regulacja oparcia tułowia jest dobrym wstępem do pionizacji. Może się ona odbywać się za pomocą siłowników gazowych lub mechanizmu elektrycznego.

Łóżka elektryczne regulowane za pomocą pilota

Aktualnie częstym wyborem szpitali są elektryczne łóżka posiadające elektryczną regulację za pomocą specjalnego pilota. Zaawansowane modele mają także sterowane elektrycznie segmenty oparcia pleców i nóg. Dzięki temu łatwiej ułożyć pacjenta m.in. w pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Takie rozwiązanie jest komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu. Jest to sposób na zapewnienie ergonomicznej pracy całego zespołu.

Wymiary materaca do łóżka medycznego

Ważnym zagadnieniem dla szpitali zamawiających łóżka medyczne jest także wybór materaca. Jego wymiar powinien pasować do konstrukcji łóżka, a materiał – zapobiegać odleżynom. Dobierając materac, należy więc dokładnie sprawdzić wymiary leża. Warto zwrócić uwagę, czy w opisie parametrów technicznych łóżka znajduje się rekomendacja dotycząca rozmiaru materaca. Może to stanowić dużą pomoc w kompletowaniu wyposażenia sali szpitalnej.

Barierki boczne, regulacja wysokości i dodatkowe funkcje

Oprócz wymiarów łóżka szpitalnego duże znaczenie ma także jego dodatkowe wyposażenie. W jego skład wchodzą:

  • regulacja barierek
  • funkcja autoregresji zmniejszająca nacisk na ciało pacjenta w obrębie lędźwi i ud
  • blokada kół
  • wysięgniki
  • szczyty łóżka wykonane z abs lub hpl
  • pokrycie lakierem proszkowym odpornym na odpryski
  • krążki odbojowe – ochrona przed uderzeniami
  • konstrukcja z profili stalowych z barierą dla bakterii i wirusów.

Dodatkowe wyposażenie jest uzupełnieniem takich parametrów jak prawidłowo dobrany rozmiar łóżek do ośrodków opieki medycznej. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjenta, komfort leżenia, a także ułatwienie pracy personelu. 

 

 

 

 

 

fb