Baza wiedzy

Łóżko rehabilitacyjne – jakie wybrać?


Dodał: Medicalonline Data: 13.10.2021

Łóżko rehabilitacyjne to rodzaj sprzętu medycznego, który jest niezbędny w przypadku osób leżących oraz z trudnościami w poruszaniu się. Jest wykorzystywane zarówno u chorych przewlekle, jak i u osób po urazach, zabiegach operacyjnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Poprawia komfort pacjenta, ale też ułatwia pracę opiekunom i fizjoterapeutom. Dzięki szczególnej konstrukcji i posiadanym funkcjom umożliwia komfortowe prowadzenie rehabilitacji usprawniającej. Jest skonstruowane w taki sposób, że umożliwia sprawne zmiany przyjmowanych pozycji, siadanie, a także wstawanie z łóżka. Jest to ważne podczas osiągania kolejnych umiejętności w czasie prowadzonego procesu usprawniania.

Sprawdź szeroki wybór sprzętu do rehabilitacji i fizjoterapii na Medicalonline!

Łóżko rehabilitacyjne – zalety

Łóżko rehabilitacyjne pomaga w procesie rehabilitacji, gdyż ułatwia zmiany pozycji, a także wstawanie z łóżka i wykonywanie ćwiczeń. Dzięki dobremu dostępowi do pacjenta fizjoterapeuta jest w stanie prowadzić bierne ćwiczenia przyłóżkowe, terapię manualną, a także procedury zaczerpnięte z metod specjalnych fizjoterapii.

Łóżko rehabilitacyjne umożliwia obniżenie barierek lub zdjęcie ich z jednej strony, co zapewnia dobry dostęp fizjoterapeuty do pacjenta. Jest to przydatne również podczas czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wykonywanych przez opiekunów. Poza czynnościami rehabilitacyjnymi barierki stanowią rodzaj ochrony przed upadkiem. Cechy łóżka rehabilitacyjnego, takie jak np. automatyczne podnoszenie zagłówka przydają się nie tylko podczas prowadzonej rehabilitacji, ale także przy spożywaniu posiłków. Łóżka rehabilitacyjne zwykle posiadają kółka, co dodatkowo sprawia, że ich przemieszczanie jest bardziej ergonomiczne.

Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać?

Łóżko rehabilitacyjne powinno być dobrane do potrzeb osoby korzystającej. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju łóżka rehabilitacyjne. Jego wybór powinien uwzględniać wiek oraz poziom sprawności pacjenta. Należy wziąć pod uwagę również wagę użytkownika. Ważny jest również okres prowadzonej rehabilitacji, gdyż to od niego zależy jakie funkcje łóżka będą najbardziej istotne. Dobrać można również wymiary łóżka bezpośrednio do pomieszczenia.

Łóżko rehabilitacyjne w procesie usprawniania

Łóżko rehabilitacyjne ułatwia wykonywanie pacjentowi ćwiczeń oraz pracę fizjoterapeucie. Dzięki takim cechom jak automatyczne podnoszenie zagłówka w sposób bardzo ergonomiczny i komfortowy można przystąpić do pierwszych prób pionizacji pacjenta i przygotowania układu krążenia do przyjmowania pozycji wyższych. Z kolei unosząc automatycznie część łóżka od strony stóp można komfortowo prowadzić ćwiczenia przeciwzakrzepowe u osoby leżącej. Możliwość zdjęcia barierek zapewnia fizjoterapeucie dobry dostęp do pacjenta. Jest to niezbędne podczas procedur wykonywanych biernie, kiedy to fizjoterapeuta porusza kończynami pacjenta, a także wykonuje techniki metody PNF, bardzo często stosowanej u pacjentów leżących. Możliwość zdjęcia barierek ułatwia również dalsze etapy rehabilitacji, takie jak pierwsze próby wstawania. Dzięki temu można też, stojąc już na podłodze przy łóżku wykonać ćwiczenia czynne z podtrzymaniem się barierki. Umocowanie barierek na pozostałych brzegach łóżka umożliwia również reedukację chodu. Początkowo jest ona prowadzona właśnie przy łóżku. Łóżko rehabilitacyjne, ze względu na odpowiednią wysokość i wygodne barierki umożliwia podtrzymanie się w czasie pierwszych prób samodzielnego chodu i oprócz asekuracji fizjoterapeuty stanowi dodatkowy element bezpieczeństwa.

Łóżko rehabilitacyjne – rodzaje dostępne w sprzedaży

Jest wiele rodzai łóżek rehabilitacyjnych, w zależności od zastosowanej w nich technologii oraz dodatkowych rozwiązań. Wyróżniamy łóżka drewniane oraz metalowe. W sprzedaży są również łóżka rehabilitacyjne elektryczne. Wśród łóżek elektrycznych najczęściej spotykane są egzemplarze 2-4 – funkcyjne. Zwykle są to łóżka 3-funkcyjne. Są one obsługiwane za pomocą pilota oraz dodatkowych przycisków. W ten sposób można bez wysiłku zmienić ułożenie poszczególnych segmentów łóżka względem siebie. Można podnieść lub opuścić zagłówek, oraz każdą inną część łóżka.

Łóżko dla chorego

Łóżko dla chorego, spełniające cechy łóżka rehabilitacyjnego może być odpowiednio dobrane w zależności od wieku użytkownika. Dostępne są łóżka specjalnie dedykowane dla seniorów, ale też dla dzieci. Łóżka dla niepełnosprawnych zapewniają ergonomię pracy opiekunów i fizjoterapeutów, ale też komfort pacjenta.

Łóżko dla niepełnosprawnych

W przypadku osób ze stwierdzoną stałą niepełnosprawnością odpowiednie łóżko rehabilitacyjne znacznie ułatwia każdy ruch. Dzięki niemu łatwiej zmieniać pozycje oraz przeprowadzać niezbędną wśród osób ze stopniem niepełnosprawności rehabilitację. Bardzo dobrze sprawdza się tu łóżko rehabilitacyjne elektryczne.

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora

Łóżko rehabilitacyjne sprawdza się nie tylko w przypadku osób po urazach oraz z niepełnosprawnościami. Bardzo cenione jest również przez seniorów. Seniorzy, z racji wieku często mają różne przewlekłe schorzenia, w tym m. in. ortopedyczne. U wielu seniorów zdarzają się także zaburzenia równowagi oraz upadki. Wstawanie z łóżka rehabilitacyjnego sprawia, że czynność ta jest bezpieczniejsza ze względu na barierki, których można się podtrzymać. Pomocne jest również wcześniejsze uniesienie za pomocą pilota zagłówka. Pozwala to zapobiegać nagłej zmianie pozycji z leżącej na siedzącą i związanej z tym hipotonii ortostatycznej. Stopniowa zmiana pozycji przez wcześniejsze uniesienie górnej części tułowia z pozostaniem przez chwilę w tej pozycji jest dobrą formą zapobiegania związanym ze wstawaniem zawrotom głowy i upadkiem. Osoby starsze mają często problemy z układem żylnym. Dla niech świetnie sprawdza się możliwość uniesienia tylnej części łóżka rehabilitacyjnego. Dzięki tej pozycji można zapobiegać powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Natomiast seniorom leczącym się kardiologicznie zalecana jest pozycja z uniesionym zagłówkiem (tzw. łóżko kardiologiczne). Dla seniorów przydatne jest łóżko rehabilitacyjne na pilota, dzięki któremu mogą oni samodzielnie według własnych potrzeb zmieniać ustawienie poszczególnych segmentów łóżka. W dużej mierze poprawia to komfort i samodzielność seniora podczas takich czynności jak np. wstawanie.

Łóżko rehabilitacyjne dla dzieci

Łóżka rehabilitacyjne dla dzieci wyróżniają się mniejszymi rozmiarami od standardowych łóżek rehabilitacyjnych dla osób dorosłych, a także szatą graficzną. Łóżka dla najmłodszych pacjentów są często kolorowe, z wprowadzonymi specjalnymi rozwiązaniami. Pośrednią wersję stanowią łóżka rehabilitacyjne dla młodzieży.

Łóżko rehabilitacyjne – wymiary

Wymiary łóżek rehabilitacyjnych różną się między sobą. Najmniejsze modele przeznaczone są dla dzieci, największe dla pacjentów bariatrycznych. Przeglądając oferty łóżek rehabilitacyjnych można spotkać się z dwoma zapisami wymiarów. Należy do nich wymiar wewnętrzny i zewnętrzny. Warto zwrócić uwagę na oba z tych wymiarów. Wymiar zewnętrzny jest ważny przy dostosowaniu wielkości łóżka rehabilitacyjnego do pomieszczenia, a rozmiar wewnętrzny do gabarytów pacjenta. Pozostałymi wymiarami, jakie są wyszczególnione w specyfikacji łóżek rehabilitacyjnych są minimalna oraz maksymalna wysokość leża. Podawany jest również kąt, do jakiego można maksymalnie nachylić zagłówek. Kolejnym parametrem jest waga samego łóżka. Zazwyczaj jest to sprzęt na kółkach, co mimo wyższej wagi sprawia, że nie stanowi problemu z przemieszczeniem. Zawsze należy też zwracać uwagę na maksymalne obciążenie. Większość łóżek rehabilitacyjnych przystosowane jest do znacznych obciążeń, jednak w wyjątkowych przypadkach może zaistnieć konieczność wyboru specjalnego łóżka bariatrycznego, dla osób ze znaczną otyłością.

Łóżko rehabilitacyjne – cena

Cena łóżka rehabilitacyjnego zależy od jego rodzaju i dodatkowych funkcji. W sprzedaży są różne typy łóżek rehabilitacyjnych. Zwykle łóżka rehabilitacyjne dwufunkcyjne mają niższe ceny w porównaniu do czterofunkcyjnych. Uśrednione ceny obejmują najczęściej wybierane łóżka 3-funkcyjne.

Materac na łóżko rehabilitacyjne

Do każdego łóżka rehabilitacyjnego powinien prawidłowo zostać dobrany materac. Do wyboru są materace różnego rodzaju. Najczęściej wykorzystuje się materace bez sprężyn, wykonane z pianki. Do materaców piankowych zaliczają się różne odmiany, jak np. materace całkowicie gładkie oraz z wypustkami. Materace posiadające wypustki i tzw. materace gofrowane pełnią funkcję przeciwodleżynową. Można również umieścić materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy na materacu piankowym. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się materace rurowe i bąbelkowe. Wybierając materac należy uwzględnić wagę osoby korzystającej. Na materacu można umieścić podkład jednorazowy, jednak warto dbać o to, aby nie umieszczać na nim zbyt wielu warstw, bo utrudni to jego korzystne oddziaływanie.

Chcesz kupić materac przeciwodleżynowy? Mamy ich szeroki wybór! Kliknij tutaj!

Szeroki wybór łóżek rehabilitacyjnych i materaców pozwala na dobranie odpowiedniego modelu pod względem indywidualnych potrzeb. Zarówno dla seniorów, dla osób tylko częściowo przebywających w pozycji leżącej jak i dla trwale niepełnosprawnych można wybrać najbardziej odpowiedni model. Podobnie w przypadku materaca. Osoby leżące przez większą część doby powinny korzystać z materaca zmiennociśnieniowego, natomiast seniorzy, którzy tylko część dnia spędzają leżąc mogą korzystać również z materaców gofrowanych. Warto zdecydować się na łóżko rehabilitacyjne zwłaszcza u osób niepełnosprawnych i seniorów, gdyż stanowi to dużą pomoc w codziennym funkcjonowaniu i prowadzonej rehabilitacji.

 

fb