Baza wiedzy

Koncentrator Tlenu Ranking 2021 – jaki wybrać?


Dodał: Medicalonline Data: 22.09.2021

Ranking obecnych na rynku koncentratorów tlenu ma na celu pokazanie najpopularniejszych modeli, analizując ich parametry techniczne oraz poziom zadowolenia użytkowników. Może on stanowić pomoc w wyborze urządzenia do podawania tlenu spełniającego indywidualne potrzeby.

 

Jak wybrać koncentrator tlenu?

 

Wybierając koncentrator tlenu warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które pozwolą nam indywidualnie dobrać odpowiedni model. Najważniejsze są wskazania lekarza dotyczące wartości przepływu powietrza w ciągu minuty. Istotne jest także określenie w jakich porach dnia użytkownik powinien korzystać z tlenoterapii.

 

Koncentrator tlenu – jaki wybrać?

Na rynku jest wiele różnych modeli koncentratorów tlenu. Dzielą się one na stacjonarne i przenośne.

Stacjonarne koncentratory tlenu używane są w szpitalach, ale też w warunkach domowych.

Koncentrator tlenu przenośny to lekkie urządzenie, które użytkownik może zabrać ze sobą wychodząc z domu, nie przerywając zaleconej tlenoterapii.

 

Wybierając sprzęt dla osoby, która będzie korzystała z niego także w nocy warto wziąć pod uwagę poziom hałasu generowany przez domowy koncentrator tlenu. W takiej sytuacji należy znaleźć model o cichej pracy lub z możliwością przejścia na tryb nocny, jednak przy zapewnieniu przepływu tlenu według wskazań lekarskich.

 

Koncentrator tlenu – opinie

 

Opinie użytkowników koncentratorów tlenu są również czynnikiem branym pod uwagę w tworzeniu rankingu. Nie tylko parametry techniczne, ale także poziom zadowolenia osób korzystających z urządzenia jest ważny w ocenie całokształtu jego działania. Dzięki opiniom pacjentów stosujących koncentrator tlenu domowy można uzyskać informacje, czy w praktyce jest on łatwy w obsłudze oraz przemieszczaniu. Cenne są także informacje na temat tego, czy koncentrator dobrze sprawdza się w codziennych sytuacjach oraz czy pozwala na sen bez zakłóceń.

 

Urządzenie do podawania tlenu – co to jest?

 

Urządzenie do podawania tlenu to specjalistyczny sprzęt zmieniający parametry pobranego z otoczenia powietrza oddzielając tlen od azotu. Azot jest za jego pomocą absorbowany przez zeolit znajdujący się w cylindrze aparatu, a tlen przemieszczany jest do innej części urządzenia. Dzięki temu można uzyskać w minimum 90 % czysty tlen. W takiej postaci jest on dostarczany za pomocą maski lub wąsów tlenowych do dróg oddechowych pacjenta. Stosowany jest u osób, którym lekarz zalecił tlenoterapię, najczęściej w chorobach układu oddechowego i układu krążenia. Koncentrator tlenu sprawdza się także w przypadku dolegliwości takich jak np. klasterowe bóle głowy. Zastosowanie koncentratora tlenu powinno być zawsze dokładnie omówione z lekarzem.

 

Koncentrator tlenu – Ranking 2021

 

Ranking koncentratorów tlenu ma na celu pomoc w wyborze modelu najbardziej odpowiadającego potrzebom i oczekiwaniom użytkownika. Produkty oceniane są ze względu na parametry techniczne, stosunek jakości do ceny, zdobyte wyróżnienia i certyfikaty oraz opinie użytkowników.

 

Koncentratory tlenu – Top 7:

    1. Koncentrator tlenu Philips Respironics EVERFLO OPI
    2. Koncentrator tlenu DEVILBLISS HEALTHCARE 525KS
    3. KONCENTRATOR TLENU Aparat Tlenowy PSA Air75 1L-7L
  • Koncentrator tlenu KONSUNG KSOC-5
  • Koncentrator Tlenu PRO-10L
  • Koncentrator tlenu OxyFlow-10
  • Koncentrator tlenu przenośny Respironics Simply Go

 

Koncentrator tlenu Philips Respironics EVERFLO OPI

 

Koncentrator tlenu Philips Respironics EVERFLO OPI to sprzęt bardzo dobrej jakości. Zyskał duże uznanie wśród użytkowników i jest bardzo wysoko przez nich oceniany za cichą pracę i wydajność. Ceniona jest także jego sprawność nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Koncentrator tlenu jest w stanie podać pacjentowi powietrze z zawartością ok. 93 % tlenu (+/- 3 %). Urządzenie jest lekkie i poręczne, sprawdza się w wykorzystaniu szpitalnym oraz domowym. Charakteryzuje się niskim poborem mocy (300 W). Jest łatwy i bezpieczny w obsłudze. Posiada nawilżacz poprawiający komfort użytkowania. W 2008 roku otrzymał pierwsze miejsce wśród koncentratorów tlenu w niezależnym rankingu HME Home Medical Equipment. Posiada uchwyt do łatwego przenoszenia. Jest wyposażony w bardzo trwały kompresor. Ma alarmy wizualne i dźwiękowe, które informują o spadku stężenia tlenu.

 

Plusy:

  • lekki, łatwy w przemieszczaniu
  • niski pobór mocy
  • trwały kompresor

Minusy:

  • wśród minusów pojedyncze osoby wymieniały wyłącznie słyszalną pracę koncentratora

 

Koncentrator tlenu DEVILBISS HEALTHCARE 525KS

 

Koncentrator tlenu DEVILBLISS HEALTHCARE 525KS ceniony jest przez użytkowników za cichą pracę, a także za wskaźnik pokazujący stężenie tlenu. Plusem jest również alarm akustyczny informujący o nieprawidłowościach. Posiada specjalny czujnik, który pomaga stale monitorować poziom dostarczanego tlenu. Dodatkowo doceniane jest łatwe zakładanie nawilżacza, a także sprawna regulacja przepływu tlenu z wykorzystaniem wygodnego pokrętła. Koncentrator wyposażony jest w kółka do łatwego przesunięcia. Dostarcza do 5 l/min tlenu w stężeniu powyżej 90 %.

 

Plusy:

  • czujnik monitorujący poziom dostarczanego tlenu
  • alarm akustyczny
  • licznik godzin pracy

Minusy:

  • podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, jako jedyny minus zostały wskazane odgłosy wydawane przez koncentrator

 

KONCENTRATOR TLENU Aparat Tlenowy PSA Air75 1L-7L

Koncentrator z możliwością podania nawet do 7 l/min. Posiada też funkcję jonizacji i nawilżenia powietrza oraz możliwość podania leku za pomocą atomizera znajdującego się w zestawie.

 

Plusy:

  • dodatkowa funkcja jonizacji powietrza
  • możliwość podania leku za pomocą atomizera

Minusy:

  • mały pilot i czcionka na wyświetlaczu

 

Koncentrator tlenu KONSUNG KSOC-5

 

Jest to koncentrator tlenu posiadający certyfikat medyczny. Należy do urządzeń zgłoszonych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Charakteryzuje się cichą pracą oraz niskim zużyciem energii. Jest przeznaczony do użytku stacjonarnego. Wagowo jest nieco cięższy od poprzednich modeli (waży 19 kg), lecz uchwyt i kółka pozwalają wygodnie go przemieścić. Użytkowanie ułatwia duży wyświetlacz LCD. Wyposażony jest w sygnał dźwiękowy informujący o ewentualnych nieprawidłowościach.

 

Plusy:

  • certyfikat medyczny
  • duży wyświetlacz

Minusy:

  • waga 19 kg 

 

Koncentrator Tlenu PRO-10L

 

Jest to koncentrator tlenu cechujący się bardzo wysoką wydajnością – jest w stanie dostarczyć aż do 10 litrów tlenu w ciągu minuty. Cicha praca i wygoda użytkowania (niewielki rozmiar, kółka do przemieszczania) to dodatkowe atuty tego sprzętu. Wyraźny wyświetlacz LCD pomaga kontrolować poziom przepływu tlenu. Bezpieczny w stosowaniu, wyposażony w alarmy.

 

Plusy: 

  • możliwość dostarczenia do 10 litrów w ciągu minuty
  • wyraźny wyświetlacz

Minusy:

  • cena

 

Koncentrator tlenu OxyFlow-10

 

Urządzenie jest w stanie dostarczyć do 10 litrów tlenu w ciągu minuty. Wyposażony w wyświetlacz LCD oraz system autodiagnostyki i alarm. Praca efektywna i wydajna, jednak sprzęt waży 23 kg.

Plusy:

  • możliwość dostarczenia do 10 litrów w ciągu minuty
  • wyposażony w system autodiagnostyki

Minusy:

  • waga 23 kg

 

Koncentrator tlenu przenośny Respironics Simply Go

 

Jest to urządzenie do podawania tlenu podczas czynności dnia codziennego oraz do użytkowania poza domem. Przenośny koncentrator tlenu Respironics Simply Go jest lekki (do 5 kg) i wyposażony w wygodną torbę i wózek. Może pracować w trybie ciągłym, przerywanym lub nocnym. Posiada nawilżacz i filtr antybakteryjny.

 

Plusy:

  • łatwy w przemieszczaniu
  • lekki (5 kg)

Minusy:

  • wysoka cena 

 

Wybierając koncentrator tlenu najbardziej odpowiadający naszym potrzebom warto dodatkowo zapoznać się dokładnie z wszystkimi parametrami technicznymi dostępnych produktów.

 

fb