Baza wiedzy

Komputeryzacja Centralnych Sterylizatorni – Nie taka ‘straszna’, więc bać się nie trzeba


Dodał: Medicalonline Data: 14.09.2019

ELMI Systemy Automatyki, www.elmi.pl | 2010-02-01

Komputeryzacja Centralnych Sterylizatorni - Nie taka ‘straszna’, więc bać się nie trzeba
Pierwsze komputery elektroniczne pojawiły się dopiero w połowie XX wieku. Były tak duże, że na pomieszczenie jednego, trzeba było przeznaczyć sporych rozmiarów pokój, a przywilej pracy z nimi mieli tylko nieliczni. Dziś dostęp do komputera jest powszechny a sam komputer może zmieścić się w kieszeni. Również jego obsługa jest dużo prostsza, podczas gdy możliwości wykorzystania nieporównywalnie większe. Każdy kto miał okazję zapoznać się z nimi, na pewno zgodzi się ze mną, że w dzisiejszych czasach bez komputerów praca w większości firm i instytucji byłaby praktycznie niemożliwa.

W niektórych profesjach komputer – a dokładniej odpowiednia aplikacja na nim zainstalowana, stała się podstawowym narzędziem pracy. Tak jest np. w księgowości, gdzie współcześnie praktycznie nikt nie potrafiłby się obejść bez programu księgowego, który nie tylko ułatwia księgowym pracę, ale przede wszystkim pozwala uniknąć wielu błędów. 
 
Chyba nie trzeba podkreślać, iż w procesie sterylizacji eliminacja błędów jest wyjątkowo istotna. Niezmiernie ważne jest aby szpital mógł zapewnić jakość wytwarzania sterylnych wyrobów medycznych, gwarantującą pacjentowi bezpieczeństwo, wynikające m.in. z zapisów Dyrektywy 93/42/EEC  o wyrobach medycznych. Chcąc zapewnić pacjentom wysoką jakość świadczonych usług wiele szpitali zdecydowało się na wprowadzenie systemu zarządzania jakością ISO: 9001:2008. Oczywiście sam fakt wdrożenia systemu ISO nie gwarantuje bezpieczeństwa pacjentowi, ale wymusza na szpitalu utworzenie szeregu procedur, których konsekwentne przestrzeganie ma decydujący wpływ na eliminację zagrożeń związanych z zakażeniami szpitalnymi. Idealnym narzędziem narzucającym personelowi przestrzeganie procedur, określonych przez odpowiedzialne osoby, są komputerowe systemy zarządzające obiegiem materiałów sterylnych. 
 
Chociaż na polskim rynku już od pewnego czasu dostępnych jest kilka systemów zarządzających obiegiem materiałów sterylnych, a w ostatnim okresie pojawił się również system krajowego producenta – o konkurencyjnych cenach, liczba wdrożeń w skali całego kraju jest wciąż mała i nie wynika to jedynie z braku środków. Nie tylko menadżerowie szpitali, ale również osoby bezpośrednio odpowiedzialne za sterylizację często nie widzą potrzeby komputeryzacji Centralnych Sterylizatorni. Jest to spowodowane głównie niewystarczającą wiedzą na temat korzyści jakie płyną ze stosowania systemu zarządzającego obiegiem materiału sterylnego, jak również obawą przed komputerami i dodatkową pracą wiążącą się z wdrożeniem systemu. 
 
Wszyscy którzy jednak wdrożyli u siebie podobne rozwiązanie wiedzą, że strach przed komputerem szybko mija, a nakład dodatkowej pracy jest wymagany jedynie na początku wdrożenia, gdy personel uczy się jak działa system i gdy wprowadzane są do niego wszystkie niezbędne do funkcjonowania dane. Po przejściu etapu wdrożenia i ‘oswojenia’ się z systemem przychodzi czas na odczuwanie licznych korzyści z przeprowadzonej komputeryzacji Centralnej Sterylizatorni. Będą one odczuwalne na wielu płaszczyznach, m.in. organizacyjnej – dokumentacja procesów sterylizacji stanie się obiektywna, błędy ludzkie ulegną minimalizacji, a dokonywane zapisy  będą prezentować wiarygodną informację. Szpital niewątpliwie odczuje również korzyść finansową – dzięki łatwemu prowadzeniu zestawień i statystyk łatwo będzie wyliczyć koszty sterylizacji. 
 

Mimo, iż przy pierwszym kontakcie, system zarządzający obieg materiałów sterylnych może się wydać ‘strasznie’ skomplikowany, nie należy się go bać, bowiem cały wysiłek włożony w jego poznanie szybko się zwróci. Nakreślone powyżej zalety, to raptem mały ułamek tego co zyskujemy po podjęciu decyzji o komputeryzacji Centralnej Sterylizatorni. Szczegółowe korzyści, zostaną omówione w kolejnym artykule, do którego lektury serdecznie zachęcam. 

Część druga: Korzyści z wdrożenia komputerowego systemu zarządzającego obiegiem materiałów sterylnych
Część trzecia:  Systemy komputerowe zarządzające obiegiem materiałów sterylnych na rynku polskim

fb