Baza wiedzy

Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Tychach – pełnoprofilowa klinika


Dodał: Medicalonline Data: 31.08.2019

Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa w Tychach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mieści się na 4 piętrze budynku 750-łóżkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 im. Prof. Jana Gasińskiego. Izba przyjęć – świeżo po remoncie – umożliwia natychmiastowy transport pacjentki przez SOR i na nowoczesny OIOM (2 piętro), oddziały kliniczne, trakt porodowy z niezależną salą do cięć cesarskich, (4 piętro) lub blok operacyjny (5 piętro). Do dyspozycji są 4 nowoczesne windy z możliwością transportu łóżek.

Sala operacyjna – Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Tychach

Dla pacjentek przyjmowanych w trybie planowym pierwszy kontakt z Oddziałem Ginekologii i Położnictwa zaczyna się od Izby Przyjęć mieszczącej się na parterze szpitala. W specjalnie wydzielonej Izbie Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej znajduje się pokój badań i podstawowy sprzęt medyczny:

  • fotel ginekologiczny
  • kardiotokograf
  • detektor tętna

Wydzielona część biurowa z komputerem i dostępem do niezbędnych druków potrzebnych do założenia historii choroby nie zakłóca intymności badania ginekologicznego. Po dokonaniu niezbędnych czynności wstępnych pacjentka odprowadzana jest przez położną na jeden z czterech oddziałów kliniki:

  • Oddział Położniczy (48 łóżek)
  • Oddział Ginekologiczny-Operacyjny (36 łóżek)
  • Oddział Patologii Ciąży  (19 łóżek)
  • Trakt Porodowy (5 stanowisk porodowych w tym dwa apartamenty rodzinne)

Tyska klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem do pełnoprofilowej obsługi wszelkich usług medycznych w zakresie ginekologii i położnictwa. Ośrodek specjalizuje się przede wszystkim w chirurgii ginekologicznej, w tym we wszelkiego typu małych i dużych operacjach ginekologiczych oraz onkologicznych (operacje Wertheima-Meigsa, operacje Waya), laparoskopowych i histeroskopowych. Placówka dba o rozwój nowoczesnych technik  operacyjnych w zakresie uroginekolgii (TVT, TOT, Prolift) oraz prowadzi pełną diagnostykę urodynamiczną. Klinika wykonuje wszelkiego typu operacje przezpochwowe, począwszy od hysterektomii per vaginam po wszelkie zabiegi plastyczne pochwy i krocza również z użyciem materiałów wchłanianych.

Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem operacyjnym – 2 zestawy do laparoskopii (Aesculap oraz Storz), z noż harmoniczny, elektrokoagulacja, zestawy do histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej, VersaPoint oraz zestaw do cystoskopii. Klinika dysponuje także wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym – 3 ultrasonografy w tym  (Voluson 4D).

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi operacyjnemu możliwe jest maksymalne skrócenie czasu pobytu pacjentki w szpitalu. Standardowo pacjentka przyjmowana jest na 1-3 dni przed operacją celem wykonania niezbędnych szczegółowych badań i w zależności wyników badań diagnostycznych jest jak najszybciej kierowana do operacji. Po krótkich zabiegach (abrazje) pacjentka wychodzi do domu po 6-8 godzinach obserwacji (w dniu zabiegu), a po zabiegach laparoskopowych  – w drugiej dobie po zabiegu, a po dużych, niepowikłanych laparotomiach do 5-6.

Trakt porodowy Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Tychach należy do najnowocześniejszych w Polsce. Uroczyste otwarcie nowego traktu porodowego nastąpiło w czerwcu 2004 roku. Trakt posiada własną, klimatyzowaną salę do cięć cesarskich i jest w pełni przygotowany do obsługi około 2000 porodów rocznie.

Trakt porodowy składa się :

 

  • 5 stanowisk porodowych (3 stanowiska w boksach porodowych, z nowoczesnymi łóżkami porodowymi; 1 stanowisko w oddzielnej sali (apartament), z kołem porodowym; 1 stanowisko w oddzielnej sali (apartament) do porodów wodnych )
  • sala operacyjna do cięć cesarskich
  • sala komputerowego nadzoru płodu (system KOMPOR)
  • pokój socjalny dla personelu
  • obszar dokumentacji medycznej (półokrągła, otwarta konsola)
  • toaleta dla pacjentek
  • toaleta dla personelu
  • brudownik
  • korytarze

Sala porodowa – Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Tychach

Podczas projektowania traktu porodowego brano pod uwagę następujące elementy:

  • możliwość szybkiej interwencji personelu medycznego,
  • szybki dostęp do niezbędnych przedmiotów i systemów medycznych
  • komfort pacjentki (dostęp do toalety, szafeczka, szafka metalowa na ubrania dla osób towarzyszących przy porodzie)
  • atmosferę intymności na sali porodowej (miłe dla oka kolory ścian, rolety w oknach itd.)
  • udomowienie warunków szpitalnych, racjonalna demedykalizacja porodu, „dom w szpitalu” (w salach o podwyższonym standardzie)

Wejście na trakt porodowy przebiega przez podwójne drzwi, a przestrzeń pomiędzy nimi tworzy śluzę, poza którą mogą przejść wyłącznie osoby przebrane w strój i obuwie odpowiednie dla sal o podwyższonym stopniu czystości (jak na bloku operacyjnym). W obrębie śluzy i przed nią zlokalizowano metalowe, wysokie, zamykane na klucz szafki na ubrania, torby itd. – dla wygody osób towarzyszących rodzącym. 

Dostępu do traktu porodowego strzeże wideodomofon z elektrycznie blokowanym zamkiem. Dzięki temu położne mają kontrolę nad osobami próbującymi dostać się na trakt porodowy. Po przejściu przez drzwi śluzy pacjentka znajduje się na korytarzu wiodącym do boksów porodowych oraz do sal apartamentowych. Do każdego z boksów porodowych wiodą osobne drzwi z nieprzeźroczystymi szybami mlecznymi. Podłoga pokryta jest dwukolorowym linoleum – jasnoniebieskim i ciemnoniebieskim, dzięki czemu trakt podzielony jest na dwie zasadnicze strefy: strefa pacjenta i strefa personelu. Przestrzeganie stref zapewnia intymność pozostałych pacjentek i określa sposób przemieszczania się rodzącej w obrębie traktu porodowego.

Strefa ciemnoniebieska – dla personelu medycznego obejmuje: 

  • pokój socjalny położnych (pokój do odpoczynku)
  • przedział dokumentacji medycznej (konsola, komputer, druki, historie choroby)
  • przedział medyczny (dostęp do boksów,  szafek, przenośnego USG)
  • przedział noworodkowy (kącik noworodka, zestaw do reanimacji, promiennik ciepła, inkubator, ssak, tlen)
  • przebieralnia, umywalnia dla operatorów (szafki na ubrania chirurgiczne, fartuchy gumowe, buty gumowe)
  • sala operacyjna

Strefa jasnoniebieska  dla pacjentki obejmuje:

  • pokój (box) porodowy wyposażony w nowoczesne, sterowane elektrycznie łóżko porodowe
  • szafeczka na podręczne przedmioty pacjentki
  • przyciemnione oświetlenie w okolicy drzwi
  • gniazdka elektryczne
  • zawory tlenu i próżni są jedynymi elementami medycznymi
  • korytarz z dostępem do:

– umywalek z ciepłą i zimną wodą
– automatu chłodząco-grzejącego z wodą mineralną (pitną)
– stolika z kawą i herbatą oraz kubkami jednorazowymi dla pacjentki i partnera
– wygodnej kanapy i foteli, na których pacjentki i jej partnerzy mogą usiąść podczas przechadzania się po korytarzu w pierwszym okresie porodu
– elementy dekoracyjne (demedykalizacja strefy dla pacjenta)
– toaleta dla pacjentek

Obszar pokoi (boksów) porodowych składa się z trzech stanowisk porodowych oddzielonych pełnymi ścianami (od podłogi do sufitu), z których każdy zawiera łóżko porodowe, szafkę dla pacjentki oraz krzesełko dla osoby towarzyszącej w porodzie rodzinnym, a także gniazdka elektryczne oraz wyprowadzone w ścianie zawory tlenu i próżni. Każdy z boksów porodowych ma dwa wejścia – jedno wejście dla pacjentki, zamknięte drzwiami od strony korytarza, a po przeciwnej stronie szerokie, otwarte wejście dla personelu medycznego. Boksy ustawione są pod kątem, dzięki czemu lekarz dyżurny stojąc w odpowiednim miejscu w strefie dla personelu ma jednoczesny wgląd do wszystkich trzech boksów porodowych, bez zaburzenia intymności każdej z pacjentek

STREFA DLA PERSONELU

Obejmuje przestrzeń łączącą poszczególne wejścia do boksów, obszar dokumentacji oraz salę operacyjną. Pod ścianą okienną ustawione są liczne, wygodne szafki i szuflady zawierające niezbędny sprzęt jednorazowego użytku i narzędzia położnicze oraz szafkę lekową. Lokalizacja strefy personelu umożliwia natychmiastowy dostęp do:

  • każdej z pacjentek – bezpośredni i natychmiastowy wgląd w sytuację położniczą na każdym z łóżek
  • sprzętu medycznego – błyskawiczny dostęp do próżniociągu, kleszczy, maseczek tlenowych, cewników, ssaka, narzędzi, przenośnego aparatu USG, detektora tętna i karditokografów oraz leków
  • kącika noworodka – możliwość jednoczesnej kontroli sytuacji na łóżkach porodowych, jak i w kąciku noworodka
  • sali operacyjnej – po podjęciu decyzji o konieczności wykonania cięcia lekarz przechodzi prosto z boksu pacjentki kolejno do: przebieralni, umywalni i sali operacyjnej, bez kluczenia po korytarzach, schodach itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu od momentu podjęcia decyzji o wykonaniu cięcia do pełnej gotowości lekarza do operacji (przebranie się, umycie oraz ubranie w sterylny fartuch, czapkę, maskę, rękawice chirurgiczne) mija nie więcej niż 2-3 minuty, a w skrajnych przypadkach możliwe jest jeszcze skrócenie tego czasu. Dzięki temu najczęściej to zespół lekarski gotowy do operacji oczekuje na pacjentkę, a nie pacjentka na zespół.
  • przedziału rejestracji pacjenta i dokumentacji medycznej – lekarz ma dostęp do komputera wyposażonego w system START, dostęp do książek porodowych i operacyjnych oraz możliwość uzupełniania dokumentacji medycznej na bieżąco

SALA OPERACYJNA DO CIĘĆ CESARSKICH

Sala do cięć cesarskich jest wyposażona w komplet niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia natychmiastowej laparotomii ze wskazań nagłych. Kolumna z gazami anestezjologicznymi oraz gniazdka elektryczne do urządzeń anestezjologicznych są podwieszone do sufitu, co rozwiązuje problem przewodów ciągnących się po podłodze. Sala wyposażona jest w typowy nowoczesny stół operacyjny z możliwością wielokierunkowej regulacji pionowej, poziomej i z przechyłem bocznym oraz bezcieniową lampę operacyjną. Centralna klimatyzacja zapewnia komfort termiczny dla operatorów. 

Sala operacyjna do cięć cesarskich to miejsce, gdzie liczy się przede wszystkim możliwość wykonania szybkiej i skutecznej laparotomii oraz bezpieczne, możliwie atraumatyczne wydobycie dziecka.

SALE APARTAMENTOWE

Część apartamentowa bloku porodowego to wyjście naprzeciw idei demedykalizacji porodu oraz stworzenia w szpitalu racjonalnej alternatywy dla porodów wysokiego ryzyka, za które uważamy porody domowe. Chodzi nam o promocje idei, że poród ma odbywać się wyłącznie w szpitalu, ale kobieta rodząca powinna mieć stworzone warunki domowe w szpitalu. Dlatego sale apartamentowe wyposażone są w dużą liczbę elementów niemedycznych:

POKÓJ DO PORODÓW WODNYCH  (apartament)

  • zasłony i firanki w oknach (dają duże poczucie domowości)
  • stolik na kawę
  • wazonik na kwiaty (sztuczne)
  • obrazki na ścianach
  • dywaniki na podłodze
  • wygodna kanapa, na której rodząca może odpoczywać
  • wygodne krzesła z oparciami
  • liczne gniazdka do podłączenia magnetofonu, telewizora czy małego czajnika elektrycznego
  • wanna
  • prysznic
  • toaleta
  • kołyska na kółkach dla dziecka

POKÓJ DO PORODÓW NA KOLE PORODOWYM (apartament)

  • koło porodowe
  • telewizor
  • kanapa
  • umywalka/wanienka dla noworodka
  • kącik dla noworodka
  • półokrągłe krzesła porodowe

Cena porodu w sali apartamentowej jest uzgodniona z dyrekcją szpitala na kwotę 150-200 zł. Pacjentki wpłacają należność po zakończonym porodzie, a rachunek otrzymują na podstawie pokwitowania. Pacjentki wybierające poród w sali apartamentowej są uprzedzone, że w razie komplikacji będą musiały zostać przeniesione na standardowe łóżko porodowe w boksie.

POKÓJ SOCJALNY DLA PERSONELU

Miłe otoczenie w pracy sprzyja miłemu zachowaniu położnych i lekarzy wobec siebie. Pokój socjalny wyposażony jest w ekspres do kawy, mikrofalówkę, wygodne fotele i stolik oraz zlewozmywak oraz elementy dekoracyjne. Położne same dbają o miły wygląd tego miejsca. 

PORÓD NOWOCZESNY

Tyska klinika była jednym z pierwszych ośrodków, które promują nowoczesny poród naturalny. Pacjentka wraz z lekarzem prowadzącym podejmuje decyzję o sposobie porodu:

  • poród w pozycjach horyzontalnych (tradycyjny – na nowoczesnym łóżku porodowym)
  • poród w pozycjach wertykalnych (pionowych, z zastosowaniem koła porodowego, lin porodowych, krzesełka porodowego)
  • poród w wodzie (z zastosowaniem wanny porodowej, immersja wodna)

Trakt porodowy daje wszelkie możliwości i ułatwienia, aby pacjentka mogła realizować wybrany sposób porodu. W każdej sali porodowej do sufitu przytwierdzona jest gruba lina, na której pacjentka może wygodnie wspierać się i przytrzymywać podczas porodu.

Warto zaznaczyć, że w strukturę Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wchodzi również Oddział Noworodkowy, w którym jest dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego (diagnostyka USG układu mózgu – przezciemiączkowa, diagnostyka ortopedyczna – stawy biodrowe) oraz warunki do zabezpieczenia noworodków wcześniaczych.

Jednym z kamieni milowych w historii kliniki było wykonanie laparoskopowego wycięcia macicy (w 1993 roku) oraz wewnątrzmacicznej operacji wodogłowia płodu z założeniem systemu zastawkowego do komory bocznej mózgu płodu (1994). Dzisiaj tyska klinika znana jest w Polsce jako ośrodek pełnoprofilowy, a kontrakt na wykonanie operacji ginekologicznych rokrocznie przekracza 100%. Średnio oddział ginekologiczny wykonuje około 800 dużych zabiegów operacyjnych oraz około 150 zabiegów endoskopowych. Dzięki tak dużej liczbie zabiegów operacyjnych klinika może prowadzić szkolenia z zakresu operatywy i przyjmuje lekarzy z całej Polski na staże specjalizacyjne z zakresu ginekologii onkologicznej.


fb