Baza wiedzy

Ketonal Active na ból brzucha


Dodał: Medicalonline Data: 28.10.2021

Ból brzucha może być spowodowany niegroźnymi przyczynami, jak niestrawność, ale również może wskazywać na poważniejsze choroby. Wraz z bólem brzucha mogą pojawić się inne dolegliwości, jak kłucie, skurcze i gniecenie. W takich sytuacjach można sięgnąć po leki przeciwbólowe, których zadaniem jest złagodzenie bólu.
 
 

 

Ból brzucha – przyczyny i objawy

Przyczyn bólu brzucha może być wiele. Od niegroźnych dolegliwości, jak niestrawność, po groźne choroby, np. nowotworowe. O bólu brzucha można mówić, kiedy dolegliwości obejmują narządy wewnętrzne, takie jak trzustka, wątroba, żołądek, śledziona i jelita. U kobiet ból brzucha może wskazywać na dolegliwości związane z układem moczowym lub narządami płciowymi. Ból można złagodzić, przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak Ketonal Active.

Dolegliwości bólowe w obrębie brzucha mogą być spowodowane:

  • stanem zapalnym toczącym się w organizmie,
  • zespołem jelita drażliwego,
  • biegunkami i zaparciami,
  • zatruciem pokarmowym,
  • alergią pokarmową,
  • chorobami jelit,
  • stresem,
  • powiększeniem narządów, jak wątroba, śledziona,
  • menstruacją.

Ból brzucha może pojawić się także w trakcie trwania grypy żołądkowej. Zwykle towarzyszą mu nudności, wymioty czy refluks. Istnieją również choroby, w których pojawia się ból brzucha. Należą do nich np. Choroba Leśniewskiego – Crohna, celiakia czy IBS. 

Ból brzucha może pojawić się w wyniku urazu. Często jest on kilkuminutowy, jednak jeśli nasila się, powoduje inne dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Bóle brzucha mogą także wskazywać na nowotwory, obejmujące żołądek, trzustkę, wątrobę czy jelito grube lub cienkie. 

Do objawów bólu brzucha często należą biegunki, nudności i wymioty. Może pojawić się też gorączka, brak apetytu i kłucie w okolicy brzucha. Brzuch może być bardziej tkliwy, występują skurcze, kłucie i gniecenie. 

Jak leczyć ból brzucha?

Ból brzucha może skutecznie pokrzyżować plany. W celu złagodzenia tej dolegliwości można sięgnąć po leki przeciwbólowe. Bez recepty można kupić niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą skutecznie uporać się z łagodnym lub umiarkowanym bólem. Do substancji aktywnych, jakie znajdują się w lekach NLPZ można zaliczyć ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, naproksem i metamizol. 

Ketonal Active to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W niewielkiej kapsułce zawiera ketoprofen, w najwyżej dawce, jaka jest dostępna bez recepty. Lek mogą zażywać osoby od 15. roku życia, w szczególności aktywne, które nie mają czasu na długą walkę z bólem. Wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być stosowane jedynie doraźnie, ponieważ ich długotrwałe stosowanie niesie za sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest krwawienie z dróg pokarmowych. Ketonal Active powinien być stosowany maksymalnie 3 razy na dobę, nie dłużej niż 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpiły bądź nasiliły się, warto skorzystać z porady lekarza, który poszerzy diagnostykę. 

fb