Baza wiedzy

Katowice: Powstała nowa klinika neurologiczna z oddziałem szpitalnym


Dodał: Medicalonline Data: 31 sierpnia 2019

MedicalOnline.pl | 2014-03-01

W Katowicach-Murckach otwarto pierwszą na Śląsku prywatną klinikę neurologiczną z oddziałem szpitalnym. Mający ponad 600 m kw. NEURO-CARE specjalizuje się w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona i stwardnienia rozsianego (SM). Diagnostyka chorób prowadzona jest natomiast w ramach tzw. kliniki jednego dnia, a także w ramach 1-3 dniowych pobytów szpitalnych – to nowość w regionie. Ośrodek realizuje także własny program bezpłatnych wizyt konsultacyjnych m.in. dla chorych na SM, a także prowadzi badania nad bezpieczeństwem i skutecznością innowacyjnych metod leczenia m.in. magnetoterapii i hiperbarii tlenowej. Jak szacują przedstawiciele NEURO-CARE klinika rocznie będzie mogła przyjąć ponad  1 tys. pacjentów, z czego ponad 400 na oddział szpitalny.

Nowy model ośrodka w regionie

Ponad połowa Polaków chorych na Alzheimera i Parkinsona nie ma właściwie zdiagnozowanej choroby i nie jest objęta żadnym leczeniem. Dziś w Polsce na Alzheimera choruje blisko 200 tys. osób – podaje Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, na Parkinsona cierpi nawet 80 tys., co roku przybywa od 4-8 tys. przypadków. Problemem jest wciąż dostęp do diagnostyki, specjalistów i odpowiedniego zintegrowanego leczenia, a także starzejące się społeczeństwo. Stąd też pomysł na nowy ośrodek specjalistyczny w Katowicach – przekonują przedstawiciele NEURO-CARE.

Nowy ośrodek ze względu na konieczność objęcia pacjentów kompleksowym i wielospecjalistycznym leczeniem składa się z 2 centrów – Centrum Leczenia Choroby Alzheimera i Parkinsona oraz Centrum Leczenia  Stwardnienia Rozsianego, a także 12 poradni specjalistycznych, uzupełniających leczenie m.in. poradni padaczki, psychologicznej, neurologii dziecięcej, stereotaksji, neurochirurgii. 

Diagnostyka prowadzona jest natomiast w pracowniach dysponujących sprzętem wykorzystywanym przez neurologów – EEG, EEG dzieci, EMG, ENG. Jako leczenie uzupełniające problemów z pamięcią  prowadzona jest terapia funkcji poznawczych oraz Biofeedback.  Oprócz tego przy NEURO-CARE działa 6-łóżkowy oddział szpitalny, przyjmujący chorych na krótkotrwałe pobyty diagnostyczno-obserwacyjne. To pierwszy tego typu, prywatny oddział w regionie. Będzie on mógł przyjąć ponad 40 pacjentów miesięcznie.

– NEURO-CARE jest pierwszym w regionie ośrodkiem, w którym pacjenci zgłaszający się na leczenie obejmowani są kompleksową dla ich choroby opieką specjalistów, na którą składać będzie się leczenie pod okiem neurologa, ale także psychologa, diabetologa, logopedy, kardiologa czy lekarza chorób wewnętrznych. Takie zintegrowane podejście do leczenia to nowy model leczenia chorób neurozwyrodnieniowych, który chcemy rozpocząć na Śląsku – przekonuje dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, kierownik NEURO-CARE w Katowicach.

Ośrodek naukowo-badawczy

Ośrodek prowadzi również badania naukowe m.in. nad oceną skuteczności magnetoterapii w chorobie Parkinsona i SM, a także leczenia polineuropatii metodą hiperbarii tlenowej. – Wspólnie z innymi ośrodkami w Polsce poszukujemy tanich metod leczenia częstych chorób neurologicznych. Prowadzimy również  wieloośrodkowe, międzynarodowe badania skuteczności innowacyjnych leków, dzięki którym chorzy mają  dostęp do najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych terapii – wylicza dr Kłodowska-Duda. 

Ale nie tylko choroby neurodegeneracyjne i SM leczone będą w nowej placówce. Z działających przy NEURO-CARE poradni korzystać będą mogli także chorzy na padaczkę, omdlenia, cierpiący na przewlekłe bóle głowy i zawroty głowy, chorzy z zespołami bólowymi kręgosłupa, a także sportowcy i dzieci. Z myślą o tych ostatnich w NEURO-CARE działa poradnia neurologii dziecięcej.  

Bezpłatne konsultacje

Leczenie w NEURO-CARE nie jest obecnie finansowane z NFZ. Ośrodek realizuje za to własny program bezpłatnych konsultacji. W co drugi wtorek miesiąca takie wizyty bezpłatnie będą mogli odbyć osoby podejrzewające u siebie chorobę Alzheimera i Parkinsona. W pozostałe wtorki miesiąca z kolei odbywać będą się bezpłatne konsultacje dla chorych z SM.

 – Te konsultacje mają pomóc w ukierunkowaniu pacjenta, oprócz podstawowego badania, pacjent dowie się także, jaką diagnostykę powinien podjąć w przypadku podejrzenia choroby, a także jakie dziś są dostępne dla niego terapie – mówi dr Kłodowska-Duda.