Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Baza wiedzy

Kardiomonitor – co pokazuje, do czego służy?


Dodał: Medicalonline Data: 23 sierpnia 2019

Kardiomonitory do monitorowania funkcji życiowych pacjenta umożliwiają stały nadzór nad stanem pacjenta w różnych warunkach: w szpitalu, w przychodni, a nawet w warunkach domowych. Gdzie wykorzystuje się monitory kardiologiczne? Jakie wartości powinny mierzyć monitory funkcji życiowych? Wyjaśniamy.

Pokaż ofertę kardiomonitorów>>

 

 

Kardiomonitory – gdzie wykorzystywane?

 

Potrzebujesz zakupić kardiomonitor? 

Złóż zapytanie ofertowe

 

 

Kardiomonitor należy do podstawowego wyposażenia oddziałów szpitalnych, szczególnie oddziałów intensywnej opieki, gabinetów i sal operacyjnych. Kardiomonitory transportowe są wykorzystywane na co dzień w ratownictwie medycznym, w domach opieki, a nawet w warunkach domowych do monitorowania funkcji życiowych pacjenta leżącego. Każdy z czołowych producentów kardiomonitorów ma w swojej ofercie kardiomonitory stacjonarne oraz kardiomonitory przenośne. Coraz częściej po proste monitory funkcji życiowych (np. z pulsoksymetrem) sięgają także sportowcy podczas treningów, coraz większą popularnością cieszą się także kardiomonitory weterynaryjne.

Kardiomonitory – podstawowe funkcje

 

Podstawową funkcją kardiomonitorów jest stały pomiar wybranych parametrów życiowych pacjenta, dzięki czemu możliwy jest stały nadzór nad jego stanem. Nowoczesne kardiomonitory są wyposażone w alarmy kluczowych parametrów, dzięki czemu ten sprzęt medyczny od razu informuje opiekunów o zaistniałej nieprawidłowości.

Bardzo szeroka oferta dostępnych na rynku modeli sprawia, że trudno połapać się w tym, co jest najważniejsze w kardiomonitorach. Zwróćmy jednak uwagę przede wszystkim na najważniejsze parametry, dzięki którym monitor kardiologiczny może spełniać swoje funkcje. Do podstawowych funkcji kardiomonitorów należą:

  • Monitoring pracy serca (EKG) – dzięki zintegrowanym modułom EKG monitory kardiologiczne umożliwiają monitorowanie i diagnostykę pracy serca, w tym rozpoznanie ewentualnych chorób, np. arytmię i choroby związane z nieprawidłowością odcinka ST. Elektrody EKG rejestrują elektryczną czynność mięśnia sercowego i pokazują ją na monitorze w postaci krzywej EKG.
  • Pomiar częstości oddechów (RR) – pokazuje liczbę oddechów na minutę. Wiele modeli monitorów kardiologicznych wyposażonych jest w funkcję alarmu bezdechu (tzw. APNEA).
  • Pomiar wysycenia krwi dwutlenkiem węgla (CO2) – kardiomonitory z kapnografem pozwalają na ocenę wysycenia krwi CO2, co w porównaniu z poziomem saturacji daje ważne informacje diagnostyczne na temat stanu pacjenta.
  • Pomiar pulsu (PR)
  • Pomiar tętna (HR) – to funkcjonalność pozwalająca na pomiar ilości uderzeń serca w ciągu minuty.
  • Pomiar wysycenia krwi tlenem (saturacja, SpO2) – umożliwia monitorowanie poziomu wysycenia krwi (hemoglobiny) tlenem. Nieprawidłowa wartość tego parametru sygnalizuje problem z układem oddechowym, np. niedotlenie lub podejrzenie niewydolności oddechowej. Do pomiaru wysycenia krwi tlenem niezbędny jest kardiomonitor z pulsoksymetrem, który wyposażony jest w specjalny czujnik SpO2 dopasowany budową do stanu i wieku chorego (np. pulsoksymetry napalcowe, pulsoksymetry pediatryczne z opaską na nadgarstek lub stopę niemowlęcia itd.).

Dowiedz się więcej o pulsoksymetrach>>

  • Pomiar ciśnienia krwi – w podstawowym zestawie funkcji większość monitorów funkcji życiowych posiada NIBP, czyli nieinwazyjny pomiar ciśnienia krwi, który określa pomiar ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz średniej ich wartości. Można wykonać pomiar ręczny lub automatyczny z wykorzystaniem mankietu NIBP o rozmiarze odpowiednim do wieku i wagi chorego. Drugą opcją jest IBP czyli inwazyjny pomiar ciśnienia krwi, co pozwala na stworzenie krzywej ciśnienia krwi, co jest szczególnie ważne w monitorowaniu pacjentów z chorobami układu krążenia, które objawiają się istotnymi wahaniami wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Wymienione parametry należą do podstawowego wyposażenia sprzętu, jakim są monitory podstawowych funkcji życiowych. Modele dostępne na rynku mają wiele różnych dodatkowych opcji, w zależności od przeznaczenia i specyfiki działania, np. moduł rzutu minutowego serca (CO), moduły gazów anestetycznych, moduł głębokości znieczulenia i wiele innych. Zebrane dane są pokazywane w formie wykresów lub tabelarycznie na urządzeniu jakim jest monitor funkcji życiowych. Co pokazuje na ekranie, można ustalić indywidualnie i dopasować do potrzeb i sytuacji konkretnego pacjenta.

Pokaż ofertę kardiomonitorów>>

fb