Baza wiedzy

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne?


Dodał: Medicalonline Data: 09.06.2022

Zbyt wysokie lub za niskie ciśnienie krwi może wiązać się z wieloma symptomami i zagrożeniami. Warto więc wiedzieć, jakie wskazania ciśnieniomierza oznaczają nadciśnienie i hipotonię. Dzięki temu będzie można szybko podjąć odpowiednie działania i rozpocząć prawidłowe leczenie. 

 

Jakie są normy ciśnienia tętniczego krwi?

Za optymalne uważa się ciśnienie w granicach 120/80 mm Hg. W takiej sytuacji krew naciska na ściany tętnic z odpowiednią siłą. W leczeniu zaburzeń ciśnienia należy dążyć do osiągnięcia właśnie takich wyników pomiaru.

Ciśnienie określa się jako wysokie prawidłowe, gdy sięga do 139/89 mm Hg. Może się ono jednak zmieniać w różnych porach dnia. Jest to sygnał, aby częściej obserwować wskazania ciśnieniomierza. Niższe wartości są charakterystyczne dla osób, które uprawiają regularnie sport.

Kiedy stwierdza się nadciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze jest nadmiernie wysokie wtedy, gdy przekracza optymalne wartości (mierzone w mm Hg). Rozpoznanie to dzieli się na stopnie:

  1. od 140/90 do 159/99 — nadciśnienie I stopnia
  2. od 150/100 do 179/109 — nadciśnienie II stopnia
  3. powyżej 180/110 mm Hg — nadciśnienie III stopnia 

Im wyższy stopień hipertensji, tym większe ryzyko powikłań zdrowotnych. Warto wiedzieć, że jest to choroba, która wcale nie dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku. Może wystąpić także u ludzi młodych, a nawet u nastolatków. Przyczyny takich nieprawidłowości mogą być różne. Należą do nich m.in. choroby serca lub inne schorzenia przewlekłe (jako wtórne przyczyny nadciśnienia). Dużą rolę w tej regulacji odgrywa także sposób żywienia i podatność na stres.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia należą:

  • bóle głowy
  • zaczerwienienie twarzy
  • uczucie kołatania serca
  • krwawienia z nosa
  • duszność.

Gdy pojawią się objawy hipertensji, należy reagować od razu. Może to uratować zdrowie, a nawet życie.

Powikłania nadciśnienia — jak temu zapobiec?

Gdy wartości ciśnienia skurczowego przyjmują wartości powyżej 180 mm, a ciśnienie rozkurczowe sięga do 110 mmHg, istnieje duże ryzyko wystąpienia np. udaru mózgu. Niebezpieczne są jednak każde wzrostu tych parametrów. Ważne jest więc, aby w takich sytuacjach postępować według wskazań lekarza. Zazwyczaj poprawę samopoczucia osiąga się na skutek przyjęcia odpowiedniego leku na nadciśnienie. Często taki środek do zażycia doraźnie różni się od tego, który zalecany jest na co dzień. Każdego dnia, regularnie stosowane są np. beta-blokery. W razie nagłego wzrostu ciśnienia należy przyjąć lek zapisany specjalnie na wypadek takich sytuacji. Jego dawka powinna być taka, jaką zalecił kardiolog. Pomiędzy wizytami u lekarza należy pamiętać, że ciśnienie trzeba też każdego dnia kontrolować samodzielnie w domu. Zaleca się także ograniczenie spożycia soli i wdrożenie zbilansowanej diety.

Więcej na temat Czym grozi wysoki puls oraz jakie są jego normy przeczytaj tutaj>>>

 

Niedociśnienie — kiedy wymaga leczenia?

Ciśnienie wymaga leczenia wtedy, gdy wartości wskazywane przez ciśnieniomierz są zbyt niskie i spadają poniżej 90/60 mmHg. Konsultacji specjalistycznej może wymagać także stan, gdy parametr ten jest nieco wyższy, jednak występują objawy hipotonii. Bywa tak u osób, które mają nieuregulowaną pracę serca. U pacjentów, którzy leczą się na nadciśnienie, zwykle spadek do 100 mm już wiąże się z osłabieniem. Symptomy niedociśnienia mogą pojawić się również, gdy tylko jedna z wartości (skurczowa lub rozkurczowa) jest obniżona. Granica, przy której zaczynają być odczuwalne nieprzyjemne objawy, zależy także od indywidualnych predyspozycji. Warto więc skonsultować się z kardiologiem i ustalić z nim indywidualny plan postępowania.

Leczenie nagłych spadków ciśnienia jest szczególnie ważne, by nie doszło do zapaści krążeniowej. Najważniejsze jest jednak, aby ustalić przyczynę problemu. Tylko wtedy leczenie będzie skuteczne.

Objawy niskiego ciśnienia tętniczego

Niedociśnienie może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej występują:

  • zawroty głowy
  • osłabienie 
  • mroczki przed oczami
  • bladość skóry
  • zimne poty na twarzy
  • szumy uszne
  • zaburzenia koncentracji
  • przyspieszony puls
  • nudności. 

Układ krążenia i ciśnienie w ciąży

W czasie ciąży w sposób fizjologiczny ciśnienie krwi oraz tętno wzrastają. Wiąże się to ze zwiększeniem objętości krwi krążącej w organizmie. Z tego powodu warto częściej niż zwykle kontrolować swój stan zdrowia. Kobiety ciężarne powinny mierzyć ciśnienie każdego dnia. Następnie trzeba skonsultować wyniki pomiarów wykonywanych w domu z lekarzem prowadzącym ciążę. U przyszłych mam zaburzenia poziomu ciśnienia mogą być wyjątkowo uciążliwe. Zdarza się, że zagrażają zdrowiu rozwijającego się dziecka. Nagłe podwyższenie ciśnienia krwi w czasie ciąży grozi ryzykiem przedwczesnego porodu. Hipotonia z kolei niesie ryzyko omdlenia z upadkiem, podczas którego może dojść do uderzenia okolic brzucha. Warto takim sytuacjom zapobiegać, przez obserwację objawów i wykonywanie badań. Należy posiadać w domu ciśnieniomierz, a najlepiej także pulsoksymetr. Ułatwi to prowadzenie regularnej kontroli pracy najważniejszych układów organizmu.

Niebezpieczne wahania ciśnienia latem

Ciśnienie krwi o wzrastające na skutek upałów może zagrażać zdrowiu, gdyż grozi np. udarem mózgu oraz zawałem serca. Dlatego należy dbać o utrzymanie pracy serca na prawidłowym poziomie. W tym celu trzeba unikać narażenia na upał. Ważne jest także, aby nie zmieniać nagle temperatur, np. wchodząc z rozgrzanego chodnika do klimatyzowanego sklepu. Może to bardzo gwałtownie wpłynąć na zmianę ciśnienia i doprowadzić do nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego latem częściej trzeba korzystać z ciśnieniomierza. Na skutek wahań ciśnienia przy upałach dochodzi do wielu stanów nagłych. Wiąże się to też ze zwiększonym krzepnięciem krwi przy wysokich temperaturach powietrza. Wtedy też szczególnego znaczenia nabiera zażywanie leków według wskazań lekarskich. Należy również mieć zawsze przy sobie wodę, która pomoże zwłaszcza przy gwałtownym spadku ciśnienia. Ważne jest także, aby nosić w torebce leki do doraźnego zażycia w razie pogorszenia samopoczucia. Przy szybkim wzroście lub spadku ciśnienia sięga się tylko po te leki, które zalecił lekarz. Zazwyczaj są one specjalnie dobrane do używania takich sytuacjach. 

Dlatego prawidłowe ciśnienie jest tak ważne?

Utrzymywanie optymalnego ciśnienia tętniczego pozwoli sercu wydajnie pracować. Zmniejszy to także ryzyko nagłej utraty przytomności. Występuje ona m.in. przy intensywnym spadku ciśnienia, mogąc prowadzić do upadku i związanego z nim wstrząsu mózgu. Niebezpiecznie jest także, gdy wskutek omdlenia lub utraty przytomności krew dłużej nie dopływa do mózgu. Może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jego strukturze. Z kolei w przypadku hipertensji istnieje ryzyko udaru mózgu lub zawału serca. Z tych powodów wyjątkowo ważne jest dbanie o zdrowie.

Aby utrzymać ciśnienie tętnicze na prawidłowym poziomie, należy stosować się do zaleceń lekarskich. Dotyczy to zarówno zażywania leków, jak i zmiany stylu życia. Specjalista podpowie, jaką wprowadzić dietę i doradzi w sprawie aktywności fizycznej. Warto także pamiętać, aby pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Racjonalny sposób odżywiania i dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia wpłyną korzystnie na pracę serca. Pomoże to zapobiegać groźnym zaburzeniom ciśnienia tętniczego i ułatwi jego unormowanie.

 
fb