Baza wiedzy

Jaki dobrać wózek inwalidzki? Najważniejsze wskazówki


Dodał: Medicalonline Data: 25.10.2021

Wózek inwalidzki to sprzęt konieczny w przypadku osób mających problemy z chodzeniem. Wykorzystywany jest przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz często również przez osoby starsze i przewlekle chore, z dużym osłabieniem organizmu. Wykorzystanie wózka inwalidzkiego pozwala osobie niepełnosprawnej na przemieszczanie się po pomieszczeniach domowych, jak i poza domem. Ułatwia opiekunom przewiezienie niepełnosprawnego do placówki medycznej, a także w inne miejsca pozwalające na włączenie takiej osoby w życie społeczne. Wózki inwalidzkie stanowią stałe wyposażenie wszystkich placówek zajmujących się leczeniem oraz rehabilitacją. Są potrzebne w szpitalach, sanatoriach oraz w domach opieki. Umożliwiają przewiezienie pacjenta na konieczne badanie i do sali rehabilitacyjnej. Są wykorzystywane również w celu możliwości zmiany pozycji u osób leżących, które potrafią przyjąć pozycję siedzącą. Wykonuje się to w celach profilaktyki zapaleń płuc. W domach opieki dodatkowo wykorzystuje się wózki inwalidzkie do zabrania pensjonariuszy na spacer lub podwórze. Nowoczesne wózki inwalidzkie zapewniają korzystającym poczucie samodzielności i komfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Jaki dobrać wózek inwalidzki?

Dobór wózka inwalidzkiego powinien uwzględniać indywidualne potrzeby użytkownika. W przypadku placówek medycznych wybierających wózki inwalidzkie bierze się pod uwagę najczęstszy profil pacjentów przebywających na leczeniu, a także sam typ placówki. Dobierając indywidualnie wózek dla niepełnosprawnego należy wziąć pod uwagę stan zdrowia użytkownika, jego stopień sprawności oraz rodzaj problemu, który spowodował czasową lub trwałą zmniejszoną sprawność ruchową. W zależności od tego, czy wózek inwalidzki potrzebny jest ze względów ortopedycznych czy neurologicznych można wybrać odpowiedni jego typ. Zawsze trzeba też kierować się wiekiem osoby korzystającej oraz jej wzrostem i wagą. Ważne jest również w jakich warunkach wózek będzie użytkowany. W doborze rodzaju wózka inwalidzkiego warto również zasięgnąć porady lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty dotyczącej typu wózka inwalidzkiego, jaki będzie najbardziej zalecany dla konkretnego pacjenta.

Typy wózków inwalidzkich

W zależności od potrzeb indywidualnych i wskazań lekarza należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni typ wózka inwalidzkiego. Każdy z rodzajów wózka jest przeznaczony dla innej grupy użytkowników. Aby korzystanie z wózka inwalidzkiego przyniosło jak najwięcej korzyści powinien być on odpowiednio dopasowany. Wśród najczęściej spotykanych typów wózków inwalidzkich znajdują się wózki inwalidzkie ręczne, elektryczne oraz aktywne.

  •     Wózek inwalidzki ręczny (manualny)

Wózek inwalidzki ręczny jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową obejmującą kończyny dolne, jednak z odpowiednią siłą mięśniową i sprawnością rąk. Za ich pomocą można poruszać się samodzielnie na wózku manualnym. Tego typu wózki sprawdzają się np. po cięższych urazach obejmujących tylko nogi oraz w neurologicznych chorobach rdzenia kręgowego z zajęciem dolnej połowy ciała, przy sprawnych kończynach górnych. Wózki inwalidzkie ręczne dobrze sprawdzają się również na oddziałach szpitalnych oraz sanatoryjnych do przewożenia chorych przez personel medyczny. Plusem wyboru tego wózka dla użytkownika jest dodatkowe utrzymywanie sprawności rąk na bieżąco. Zapewnia to regularne ćwiczenie mięśni górnych partii ciała, co często jest dobrym uzupełnieniem prowadzonej rehabilitacji.

  •     Wózek elektryczny    

Wózek elektryczny polecany jest dla osób, u których niepełnosprawność obejmuje nie tylko kończyny dolne, ale również górne. Sprawia to, że taki pacjent nie ma możliwości samodzielnie korzystać z wózka manualnego. Wózek inwalidzki elektryczny jest dużym ułatwieniem w funkcjonowaniu dla takiej osoby. Wózki elektryczne są sterowane najczęściej za pomocą joysticka. Dzięki temu zapewniają możliwość samodzielnej obsługi nawet użytkownikom mającym problem z siłą mięśniową rąk. Wózek dla niepełnosprawnych elektryczny może być wyposażony w akumulator, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. W takim przypadku akumulator jest ładowany w nocy, a w dzień bez przeszkód można korzystać wygodnie z wózka. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do jego całkowitego rozładowania.

  •     Wózek aktywny do uprawiania sportu

Obecnie wiele osób niepełnosprawnych bardzo dobrze odnajduje się w różnych dyscyplinach sportu. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi możliwy jest udział w zajęciach aktywności ruchowej adaptowanej. Coraz częściej można trafić na miejsca, gdzie odbywają się treningi np. koszykówki na wózkach. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie wózek aktywny. Jest to wózek inwalidzki lekki, o dużej zwrotności. Konstrukcja wózka aktywnego jest bardzo wytrzymała. Wózki aktywne dostępne są w wersjach dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

 

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?

Osoby starsze o zmniejszonej sprawności ruchowej często mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Z uwagi na wiek naturalnie zmniejsza się u seniorów siła mięśniowa. Proces ten zachodzi zarówno w mięśniach rąk, jak i nóg. Z tego względu osoby starsze mogą mieć problem z obsługą wózka ręcznego. Bardzo wygodnym rozwiązaniem przy wyborze wózka inwalidzkiego dla osoby starszej jest wózek elektryczny. Jego obsługa nie wymaga wkładu siły rąk seniora, a elektryczne sterowanie daje korzystającemu poczucie zachowanej samodzielności i komfort

Wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiedząc już jaki typ wózka inwalidzkiego wybrać, podczas poszukiwania odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na szereg czynników. W przypadku wózków ręcznych (manualnych) należą do nich:

  •     Sprawność hamulców

Sprawdzenie sprawności hamulców ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się wózek inwalidzki używany. Jest to bardzo ważne, gdyż jest to jedna z podstawowych kwestii stanowiących o bezpieczeństwie użytkowania.

  •     Możliwość zmiany osi kół

Opcja zmiany osi umożliwia odpowiednią regulację nachylenia kół wózka inwalidzkiego do podłoża, po jakim korzystający będzie się za jego pomocą poruszał. Jest to ważne ze względu na to, że w przypadku niektórych użytkowników wózek inwalidzki będzie docelowo wykorzystywany zarówno do przemieszczania po mieszkaniu, jak i na zewnątrz (po chodniku itp.). Dzięki odpowiedniemu nachyleniu kół do podłoża wózek jest bardziej zwrotny. W przypadku osób aktywnych warto wybrać wózek z możliwością nachylenia kół pod kątem ostrym do nawierzchni, po której użytkownik będzie się poruszał. Możliwość zmiany osi w takich sytuacjach poprawia komfort użytkowania będąc poza domem oraz w każdego rodzaju aktywności.

  •  Rozmiar kół

Rozmiar kół ma znaczenie zwłaszcza u osób aktywnych. W ich przypadku polecane są modele z mniejszymi kołami, gdyż są bardziej zwrotne.

  •  Ciężar wózka inwalidzkiego

Waga samego wózka również ma szczególne znaczenie dla osób, których tryb życia jest aktywny. Dla tej grupy użytkowników polecany jest wózek inwalidzki lekki. Ciężar wózka w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Lżejsze są wózki aluminiowe, do cięższych należą stalowe. W ocenie wytrzymałości konstrukcji oba te tworzywa wypadają podobnie.

  •  Możliwość złożenia wózka    

Wózek inwalidzki składany jest bardzo wygodny w transporcie, gdyż bez trudu można go włożyć do samochodu, a po przyjeździe na miejsce ponownie rozłożyć.

Kupując wózek inwalidzki elektryczny warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  •     Akumulator – w wózkach elektrycznych zazwyczaj stosuje się akumulator żelowy, który ładuje się do 8 godzin.    
       
  •     Moc silnika
       
  •     Typ hamulców
       
  •     Oświetlenie (kierunkowskazy, światła przednie oraz tylne)
       
  •     Sposób sterowania – zazwyczaj wózki elektryczne sterowane są przez joystick lub klawiaturę. Warto zwrócić uwagę, po której stronie dłoni znajdują się     elementy do sterowania wózkiem pod     kątem dostępności dla użytkownika.    
       
  •     Regulacja siedziska – należy     sprawdzić, czy siedzisko da się wygodnie     podnosić i opuszczać oraz odpowiednio nachylać.
       
  •     Maksymalna prędkość – ważna dla osób aktywnych, dużo korzystających z wózka poza domem.

Wózek inwalidzki – wymiary

W sprzedaży dostępne są wózki inwalidzkie o różnych wymiarach. Dla najmłodszych można znaleźć wózki o rozmiarach najmniejszych, typowo dziecięcych. Przeglądając wymiary wózka inwalidzkiego warto zwrócić uwagę również na szerokość oraz głębokość siedziska. Tu należy pamiętać, że zimą użytkownik podczas korzystania z wózka w plenerze będzie miał na sobie płaszcz lub kurtkę, więc trzeba wziąć to pod uwagę dobierając szerokość siedziska. Wymiary wózka inwalidzkiego powinny być dostosowane także do szerokości drzwi w mieszkaniu. Mniejsze gabarytowo są wózki inwalidzkie ręczne, do większych należą wózki elektryczne.

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Ceny wózków inwalidzkich są bardzo zróżnicowane. Zależą one od wybranego typu wózka. Niższe ceny obowiązują w przypadku wózków standardowych ręcznych. Najwyższe ceny mają najbardziej zaawansowane technologicznie wózki elektryczne. Cena wózka inwalidzkiego może być zmniejszona, jeżeli osoba niepełnosprawna otrzymała wniosek o refundację od lekarza specjalisty. W przypadku takiego sprzętu jak wózek inwalidzki cena waha się zazwyczaj od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

 

Wskazówki dotyczące doboru wózka inwalidzkiego mają na celu ułatwienie podczas zakupu wyboru najbardziej korzystnego dla danego użytkownika modelu. Biorąc pod uwagę zalecenia lekarza lub fizjoterapeuty, a także wyznaczniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie można wybrać wózek pozwalający na możliwie najbardziej komfortowe użytkowanie.

 

fb