Baza wiedzy

Jak zapewnić sobie spokojny sen? – preparaty na problemy z zasypianiem


Dodał: Medicalonline Data: 19.07.2022

Problemy ze snem w nocy skutkują tym, że człowiek znacznie gorzej funkcjonuje w ciągu dnia. Pojawia się rozdrażnienie, zmęczenie, spadek koncentracji, a także znaczne pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej. Kiedy przez dłuższy czas snu jest za mało albo jest on złej jakości pojawiają się również problemy zdrowotne związane ze spadkiem odporności, zwiększone ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia psychiczne. Jak radzić sobie z bezsennością? Jakie tabletki nasenne można dostać bez recepty i które z nich będą najbardziej skuteczne?

Higiena snu

Zanim sięgniemy po leki nasenne bez recepty, warto zastanowić się, czy przestrzegamy rytmu dobowego i czy dbamy o higienę snu. Wiele czynników zewnętrznych wpływa na jakość snu. O czym warto pamiętać, aby móc cieszyć się dobrym snem i rano wstać wypoczętym?

  • należy unikać aktywności fizycznej przed snem,
  • lepiej zrezygnować z używek (papierosy, alkohol) bezpośrednio przed pójściem spać,
  • trzeba unikać drzemek w ciągu dnia,
  • nie warto zmuszać się do zaśnięcia i kłaść się do łóżka na siłę,
  • lepiej usunąć zegary z sypialni,
  • ważny jest regularny tryb życia, poranne wstawanie i chodzenie spać o stałej porze,
  • w łóżku nie wolno oglądać filmu czy też korzystać z telefonu, znacznie utrudni to wyciszenie,
  • należy zadbać o komfort podczas snu, dużo lepiej śpi się w wywietrzonym pomieszczeniu, na odpowiednio dobranym materacu, gdy temperatura w sypialni nie przekracza 21۫ Celsjusza.

Ziołowe tabletki na sen

Wyciągi ziołowe dostępne w formie tabletek, kapsułek, nalewek, kropli i syropów działają uspokajająco, wyciszająco i redukują napięcie nerwowe. Dzięki temu ułatwiają zasypianie po ciężkim i stresującym dniu, skracają czas potrzebny do zaśnięcia i zmniejszają ilość wybudzeń w ciągu nocy. Najczęściej w tego typu lekach i suplementach na nerwy, które dostępne są tutaj: https://www.aptekagalen.pl/spokojny-sen, znajdują się: kozłek, melisa, szyszka chmielu i passiflora.

Zioła ułatwiające zasypianie powinny być stosowane wieczorem około godziny przed pójściem spać. Lek musi mieć czas, żeby zacząć działać. Co więcej, ważne jest regularne zażywanie ziołowych tabletek uspokajających. Po jednorazowym ich zastosowaniu niestety efekt może być niezauważalny, ale już po kilku dniach może okazać się, że jakość snu poprawi się i łatwiej będzie też zasnąć.

Leki nasenne bez recepty

Nie tylko ziołowe ekstrakty wykorzystywane są w tabletkach na sen. Ich popularnym składnikiem jest m.in. melatonina. Jest to hormon odpowiedzialny za regulację rytmu dobowego. Jej ilość obniża się z wiekiem, ale na niedobór melatoniny cierpią również osoby pracujące zmianowo, w tym w godzinach nocnych. Hormon ten polecany jest również osobom często zmieniającym strefę czasową. Po melatoninę należy sięgać regularnie ok. godz. 21, kiedy to fizjologiczny poziom wydzielania hormonu jest najwyższy. Aby wysycić organizm melatoniną potrzeba kilku, a nawet kilkunastu dni. Uzupełnienie jej poziomu poprawia jakość snu oraz ułatwia zasypianie.

Od niedawna dostępne bez recepty są również leki z doksylaminą. Jest to substancja o działaniu przeciwhistaminowym, ale również uspokajającym i nasennym. Można ją stosować jedynie do krótkotrwałego leczenia bezsenności. Lek z doksylaminą bez konsultacji lekarskiej może być stosowany do 7 dni. Leki tego typu sprawiają, że mimo przespania nocy następnego dnia możemy czuć się jednak nieco senni i zmęczeni. Są znacznie silniejsze i efekty ich działania zaobserwujemy już po pierwszej tabletce. Dlatego przyjmowanie preparatu z doksylaminą rozpoczynamy od 1 tabletki – 12,5 mg na dobę, która powinna zostać zastosowana na pół godziny przed pójściem spać. Jeśli uzyskane efekty nie są zadowalające, dawkę można zwiększyć do 2 tabletek stosowanych jednocześnie wieczorem.

Kiedy problemy ze snem są spowodowane nadmiernym napięciem nerwowym i rozdrażnieniem warto sięgnąć również po lek lub suplement diety z magnezem. Pierwiastek ten działa kojąco na nerwy i warto go zażywać regularnie co wieczór. Jest to bezpieczny sposób na wsparcie układu nerwowego i poprawę jakości snu

fb