Baza wiedzy

Jak zadbać o komfort osoby unieruchomionej?


Dodał: Medicalonline Data: 30.05.2022

Opieka nad osobą unieruchomioną wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby skutecznie zapobiec powstawaniu niebezpiecznych odleżyn. Poza tym, nieodłącznym elementem takiej opieki powinna być rehabilitacja i aktywizowanie pacjenta na tyle, jak dalece jest to w danej sytuacji możliwe. Dlatego warto wiedzieć, co jeszcze można zrobić, aby zadbać o komfort osoby unieruchomionej.

 

Jak przygotować pokój dla osoby unieruchomionej?

Przyczyny unieruchomienia bywają różne, jednak taki stan zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Niezależnie od tego, czy dana osoba będzie unieruchomiona przez parę miesięcy, czy też ponad rok, trzeba wygospodarować dla niej odpowiednią przestrzeń. W tym celu warto zaadoptować jeden wybrany pokój na potrzeby pacjenta. Natomiast opiekun osoby leżącej powinien zaopatrzyć się w specjalistyczne łóżko i dobry materac w Suwałkach renomowanej marki Hilding Anders, który zapewni osobie unieruchomionej wygodę oraz skutecznie zapobiegnie powstaniu odleżyn. Urządzając pokój dla leżącego pacjenta, nie można zapomnieć również o szafce nocnej i lampce, telewizorze lub radiu oraz ustawieniu łóżka tak, aby rodzina i rehabilitanci mieli do niego swobodny dostęp.

Profesjonalna opieka w domowych warunkach

Obecnie na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych produktów, dzięki którym opiekun bez problemu zadba o osobę unieruchomioną. Dlatego podczas codziennej opieki warto wybierać kremy, opatrunki i inne akcesoria dedykowane osobom leżącym. Natomiast urządzenia do ćwiczeń czy materace powinny mieć status wyrobu medycznego. Ponieważ wówczas opiekun zyska pewność, że wybrane produkty nie zaszkodzą pacjentowi i nie pogłębią jego problemów z poruszaniem się. Dodatkowo, dobry materac ze statusem wyrobu medycznego będzie stanowił stabilne podparcie dla kręgosłupa i umożliwi szybszą regenerację mięśni. Ponadto więcej praktycznych informacji na temat medycznych materacy można znaleźć na: https://sleepinghouse.pl/artykul/materace-ze-statusem-wyrobu-medycznego.

Skuteczne zapobieganie powstaniu odleżyn

Osoby unieruchomione najczęściej borykają się z problemem powstania bolesnych odleżyn, które zwykle są bardzo oporne na leczenie. Skuteczne zapobieganie odleżynom polega przede wszystkim na regularnym zmienianiu pozycji osoby leżącej. Poza tym, należy zadbać o odpowiedni materac, pościel oraz poduszkę, a także zatroszczyć się o właściwą pielęgnację skóry. W takim wypadku dużym ułatwieniem dla opiekuna będzie nabycie profesjonalnego materaca przeciwodleżynowego zaprojektowanego z myślą o osobach trwale unieruchomionych. Ciekawą propozycją będą na przykład specjalne materace od firmy Hilding, w których zastosowano zaawansowaną technikę zmiennociśnieniową pozwalającą na naprzemienne uciskanie tkanek skóry. Chcąc wiedzieć, jakimi jeszcze właściwościami powinien charakteryzować się materac przeciwodleżynowy, warto zajrzeć na: https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-dziala-materac-przeciwodlezynowy.

Należy pamiętać również, by zadbać o zdrową dietę dla osoby unieruchomionej, aby nie doświadczyła ona dyskomfortu związanego ze spożywaniem ciężkostrawnych posiłków. Co ważne, zapewniając osobie leżącej komfortowe warunki bytowe, można znacząco przyczynić się do poprawy jej stanu zdrowia. Dlatego do pielęgnacji unieruchomionego pacjenta warto wybierać tylko renomowane produkty i artykuły medyczne od sprawdzonych producentów.

fb