Baza wiedzy

Jak zabezpieczyć pomieszczenia w pobliżu pracowni RTG?


Dodał: Medicalonline Data: 08.09.2019

Ochrona przeciwradiacyjna to ważna część wyposażenia pracowni diagnostycznej RTG. Pozwala na ochronę personelu, pacjentów oraz zabezpiecza przed promieniowaniem sąsiadujące pomieszczenia i osoby się w nic znajdujące.

O czym pamiętać projektując pracownię rentgenograficzną? Jakie elementy zabezpieczenia są konieczne?

Rozwiązań jest kilka. Można położyć warstwę z blachy ołowianej na podłodze pomieszczenia mieszczącego się nad gabinetem rentgenowskim lub wszystkie ściany pracowni (w tym podłogę i sufit) wyłożyć panelami w warstwą ołowianą chroniącą przed przenikaniem promieniowania. Trzeba też pomyśleć o dobrych drzwiach przeciwradiacyjnychprowadzących do pracowni RTG. Tak jak w przypadku ścian i sufitów, ochronę przed promieniowaniem Roentgena stanowi ołowiana warstwa wewnątrz konstrukcji drzwi. W zależności od preferencji i wymagań pracowni radiologicznej, warstwa ta może mieć różną grubość. Im grubsza warstwa, tym lżejsze powinny być pozostałe materiały budujące drzwi. Najczęściej do tego celu stosuje się lekkie syntetyczne materiały (jak np. laminat poliestrowy wzmacniany włóknem szklanym). Dzięki temu drzwi będą jednocześnie lekkie, ale skutecznie będą chronić przed przenikaniem promieniowania. 

Jeśli pracownia RTG dodatkowo posiada okna, je też należy zabezpieczyć warstwami ochronnymi. Okna do gabinetów radiologicznych konstruuje się w specjalny sposób – nie mogą się otwierać, powinny być wykończone tak, aby eliminować zbieranie się zanieczyszczeń, a wewnątrz nich musi znaleźć się ołowiana warstwa zabezpieczająca przed promieniowaniem. Druga opcja to montaż osłon okiennych (przesuwnych lub uchylnych), które konstrukcyjnie będą nawiązywały do ochronnych paneli ściennych.

W sytuacji, kiedy diagności korzystają z przenośnych aparatów RTG w izbach przyjęć, gabinetach czy salach chorych, warto korzystać z parawanów ochronnych. Dzięki nim można w łatwy sposób ograniczyć strefę zagrożoną promieniowaniem w dowolnym miejscu placówki. To wygodne rozwiązanie, ale ze względów bezpieczeństwa stosowane tylko dla sprzętu przenośnego RTG.

Sprawdź, jakie produkty wchodzą w skład ochrony radiologicznej >>


fb