Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Baza wiedzy

Jak działa materac przeciwodleżynowy i dlaczego warto go mieć?


Dodał: Medicalonline Data: 23.09.2021

Materac przeciwodleżynowy stanowi element skutecznej profilaktyki powstawania odleżyn. Jest stosowany u osób przewlekle chorych, przebywających przez większą część doby w pozycji leżącej. Dzięki zastosowaniu materaca przeciwodleżynowego tkanki osoby korzystającej są stymulowane w odpowiedni sposób, który zapobiega ich niedokrwieniu. W zależności od modelu materaca można również uzyskać efekt masowania, co przekłada się na poprawę mikrokrążenia. Odpowiednia technika pracy materaca przeciwodleżynowego sprawia, że tkanki są naprzemiennie uciskane, co jest bardzo korzystne dla ich trofiki. Taka naprzemienna stymulacja sprawia, że skóra z jej głębszymi warstwami jest lepiej ukrwiona i dotleniona.

Czy warto mieć materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy warto mieć, gdyż w przeciwieństwie do materaców zwykłych zapobiega on długotrwałemu uciskowi w miejscach najbardziej na to narażonych. Przy długo utrzymywanej pozycji leżenia na plecach jest to linia wyrostków kolczystych kręgów, kość krzyżowa, potylica, pięty i łokcie. W pozycji leżenia na boku okolice najbardziej zagrożone długotrwałym uciskiem to małżowiny uszne, bark i biodro. Odleżyny, czyli rany powstające na skutek stałego, długotrwałego ucisku często są głębokie i obejmują nie tylko skórę i tkankę podskórną, ale mogą sięgnąć nawet do kości. Poprzez stały ucisk na naczynia krwionośne w konsekwencji może dojść do niedokrwienia i martwicy tkanek. Stwarza to ryzyko bardzo poważnych powikłań. Odleżyny są trudne w leczeniu, dlatego ich profilaktyka ma bardzo duże znaczenie.

Czym jest materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to sprzęt medyczny, który pozwala zapobiegać odleżynom. Dzięki specjalnej budowie i technologii działania nie dopuszcza do długotrwałego ucisku miejsc najbardziej na to narażonych. Stanowi dobrą ochronę tkanek u osób, które przez dłuższy czas są unieruchomione w wymuszonej pozycji.

Jak używać materac przeciwodleżynowy?

Każdy materac przeciwodleżynowy należy używać zgodnie z instrukcją od producenta. Istnieją jednak ogólne wskazówki do stosowania tego typu sprzętu medycznego:

 • Większość materaców przeciwodleżynowych umieszcza się na zwykłym materacu będącym już wyposażeniem łóżka.
    
 • Wiele osób zastanawia się, co położyć na materac przeciwodleżynowy. Najlepszym wyborem w tej sytuacji jest prześcieradło i jednorazowy podkład chłonny. Ważne jest, aby na materacu przeciwodleżynowym nie układać zbyt wielu warstw, takich jak np. grube koce, gdyż mogłyby one osłabić korzystne działanie materaca na tkanki.
     
 • Należy dbać o czystość materaca poprzez jego regularne mycie i dezynfekcję.
     
 • Podczas czynności związanych z czyszczeniem materaca warto zachować ostrożność, aby go nie przebić.
     
 • W przypadku osób stale przebywających w pozycji leżącej materac powinien pracować przez całą dobę.
     
 • Warto zadbać o to, by napompowanie materaca nie było zbyt mocne, gdyż zmniejsza to komfort użytkowania.
     
 • Pompa materaca powinna znajdować się jak najdalej głowy pacjenta.
     
 • Umieszczenie ręcznika między pompą materaca a krawędzią łóżka może pomóc zamortyzować wstrząsy wywołane jej pracą.
     
 • Materac przeciwodleżynowy zawsze powinien być stosowany łącznie z innymi metodami pozwalającymi zapobiegać powstawaniu odleżyn: należy regularnie zmieniać pozycję chorego (co 2 godziny lub częściej), stosować odpowiednią dietę i środki farmaceutyczne przepisane przez lekarza.    

Sprawdź ofertę materacy przeciwodleżynowych na Medicalonline!

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych. Podstawowy ich podział wyróżnia modele statyczne i dynamiczne. Powierzchnia w materacu statycznym jest stała, a w dynamicznym znajduje się w ciągłym ruchu. Do modeli dynamicznych należą materace bąbelkowe i rurowe.

Materace statyczne piankowe

Wśród materaców statycznych najczęściej stasowanym rodzajem są modele piankowe. Posiadają one specjalne wypustki, które łatwiej dopasowują się do ułożenia użytkownika. Kształt wypustek dzieli je na gofrowe i jeżykowe. Zbudowane są ze specjalnej pianki, najczęściej poliuretanowej i viscoelastycznej, o określonym stopniu twardości. Można spotkać się także z modelami pośrednimi, łączącymi w sobie cechy materaca zmiennociśnieniowego i piankowego.

Materace bąbelkowe

Są to materace zmiennociśnieniowe, polecane osobom z masą ciała w granicach normy. Działają one na zasadzie cyklicznego napełniania powietrzem i opróżniania specjalnych komór za pomocą pompy. Sprawia to, że nie ma w obrębie materaca takiego miejsca, w którym byłby stały nacisk. Dzięki takiej zmiennej cyrkulacji powietrza w obrębie komór materaca tkanki otrzymują pewien rodzaj masażu, przez co są lepiej ukrwione, odżywione i dotlenione. Komory w takim materacu mają kolisty kształt przypominający bąbelki i do tego nawiązuje jego nazwa.

Materace rurowe

Materace rurowe wzięły nazwę od swojej charakterystycznej budowy (poprzecznie ułożone wałki). Napełniane są one w sposób cykliczny powietrzem za pomocą pompy. Są to materace bardzo trwałe, o zaawansowanej technologii chroniącej przed powstawaniem odleżyn. Ciśnienie powietrza w tego typu materacach można dostosować do wagi osoby korzystającej. Dobrze sprawdzają się u osób mających już odleżyny (możliwość wyjęcia elementu), a także w przypadku występowania nadwagi i otyłości.

Jaki wybrać materac przeciwodleżynowy – rurowy czy bąbelkowy?

Wybór pomiędzy materacem bąbelkowym i rurowym powinien uwzględnić masę ciała użytkownika. Jeżeli mieści się ona w normie, można korzystać z materaca bąbelkowego. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością należy stosować materac rurowy. Zmniejsza on u takich osób ryzyko utraty równowagi związane z zetknięciem się określonej powierzchni ciała z podłożem. Materac rurowy jest również polecanym wyborem w przypadku łóżek z regulowanym oparciem, gdyż niezależnie od jego ułożenia zapewnia efektywną pracę.

Materac z kompresorem

Materac z kompresorem jest wyposażony w pompę, która cyklicznie napełnia powietrzem określone jego strefy. Pozwala to zapobiegać powstawaniu odleżyn poprzez następującą cyklicznie zmianę punktów podporu. Kompresor (pompa) pozwala na regulację ciśnienia w materacu według indywidualnych potrzeb.

 

Łóżka rehabilitacyjne dla pacjentów – duży wybór!

 

W sprzedaży dostępne są również materace samoregulujące się, które sprawnie dostosowują ciśnienie do masy ciała oraz pozycji użytkownika. Można spotkać także specjalne modele w wersji bariatrycznej, dla pacjentów ze znaczną otyłością oraz materace stale zintegrowane z łóżkiem.

Wybierając materac przeciwodleżynowy warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak waga osoby korzystającej, a także jej stopień aktywności. Należy pamiętać o tym rodzaju sprzętu medycznego, gdyż jest on konieczny w prawidłowo prowadzonej profilaktyce przeciwodleżynowej.

 

fb