
Elektrochirurgia to metoda wykorzystywania w wielu dziedzinach medycznych do usuwania zmian, z wykorzystaniem sprzętu zwanego diatermią. Urządzenia te są aktualnie koniecznym wyposażeniem każdego bloku operacyjnego, a także gabinetów zabiegowych. Obecnie elektrochirurgia coraz częściej zastępuje starsze metody. Bezpieczeństwo oraz wiele innych zalet sprawia, że warto z niej korzystać.
Kiedy stosuje się zabiegi z zakresu elektrochirurgii?
Procedury elektrochirurgiczne mają wiele zastosowań. Sama dziedzina dzieli się na 2 części. Należą do niej:
- Elektrokoagulacja
- Cięcie chirurgiczne za pomocą diatermii.
Do głównych dziedzin, w których takie zabiegi znajdują zastosowanie, należą:
- dermatologia (usuwanie zmian skórnych, takich jak brodawki, kurzajki, modzele, odciski oraz naczyniaki)
- zabiegi stomatologiczne
- ginekologia ogólna i estetyczna
- urologia
- laryngologia
- gastroenterologia, w tym zabiegi endoskopowe
- weterynaria.
Elektrochirurgia wykorzystywana jest też w wielu innych dziedzinach medycyny. Wszystko zależy od rozległości zabiegu, wskazań i ewentualnych przeciwwskazań, a także stanu pacjenta.
Zalety zabiegów z wykorzystaniem elektrochirurgii
Wykorzystanie diatermii w porównaniu do standardowych zabiegów chirurgicznych ma bardzo wiele zalet. Należą do nich:
- bezpieczeństwo
- szybsze gojenie
- brak blizn i śladów pooperacyjnych
- zminimalizowanie ryzyka krwawienia
- mniej przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu w porównaniu z tradycyjną chirurgią.
Diatermia chirurgiczna – przeciwwskazania
W porównaniu z dawnymi metodami chirurgicznymi usuwanie zmian za pomocą diatermii ma znacznie mniej przeciwwskazań. Występują one jedynie u nielicznej grupy pacjentów. Należą do nich osoby:
- z rozrusznikiem serca
- ze wstrząsem anafilaktycznym w wywiadzie po podaniu środków znieczulających
- ze znacznym wyniszczeniem organizmu
- w ciąży (część źródeł podaje możliwość zastosowania w tym czasie metody bipolarnej).
Niewielka liczba przeciwwskazań jest dużą zaletą elektrochirurgii. Zabieg taki często może być wykonywany także u osób, u których została odroczona operacja metodą tradycyjną. Wszystko jednak zależy od decyzji lekarza, podjętej na podstawie aktualnego stanu zdrowia.
Aparaty wykorzystywane w elektrochirurgii
Urządzeniem najczęściej służącym do przeprowadzania zabiegów elektrochirurgicznych jest diatermia. Najczęściej stosowane są diatermiczne aparaty monopolarne, a nieco rzadziej bipolarne.
Jako uzupełnienie głównego sprzętu w tego typu zabiegach wykorzystywane są:
- Pompy irygacyjne – przydatne w tych rodzajach zabiegów, w których jest konieczność przepłukania danej okolicy. Jest to opcja bardzo ważna zwłaszcza w zabiegach z zakresu endoskopii (np. podczas kolonoskopii). Intensywność spłukiwania można dostosować indywidualnie do potrzeb wykonywanego zabiegu.
- Przystawki argonowe – wykorzystywane do koagulacji patologicznych tkanek. Mogą być stosowane zarówno w formie bezkontaktowej, jak i kontaktowej.
- Odsysacz dymu – zwiększa komfort pracy i widoczność pola zabiegowego. Można dobrać w nim odpowiedni tryb pracy dla zabiegów w polu otwartym oraz operacji wewnętrznych.
- Moduł rozszerzeń – za jego pomocą można podłączać dodatkowe instrumenty.
Ważne jest, aby każda z tych części, była kompatybilna ze sprzętem głównym, czyli z aparatem do diatermii chirurgicznej. Takie dopasowanie części, możliwe jest m.in. w sprzętach firmy Erbe.
Przebieg zabiegu z wykorzystaniem diatermii
Każdy zabieg z zakresu elektrochirurgii składa się z wielu podobnych elementów, do których należą:
- Ułożenie pacjenta na izolowanym materacu, aby zapewnić bezpieczeństwo elektryczne.
- Połączenie pacjenta z urządzeniem diatermicznym za pomocą elektrody neutralnej i aktywnej. Dzięki temu powstaje zamknięty obwód elektryczny.
- Po uruchomieniu aparat diatermiczny wytwarza prąd, konieczny do usunięcia zmian. Jego częstotliwość i napięcie nie uszkadzają serca i innych narządów wewnętrznych. Nie mają także niekorzystnego wpływu na mięśnie oraz nerwy.
- Przy zastosowaniu prądu dochodzi do nagrzewania tkanek, które mają zostać usunięte.
- Po dużym nagrzaniu dochodzi do zwęglania i odparowania tkanki.
W zabiegach diatermii chirurgicznej można zastosować 2 techniki:
- Monopolarną – najczęściej stosowaną
- Bipolarną – w tym przypadku końcówki elektrody to 2 odmienne bieguny. Stosuje się ją m.in. wtedy, gdy chce się skrócić po zabiegu.
Dlaczego warto stosować diatermię w zabiegach chirurgicznych?
Zabiegi przeprowadzone z wykorzystaniem aparatów diatermicznych są znacznie bezpieczniejsze od standardowych procedur chirurgicznych. Mogą być przeprowadzone także u osób, które mają przeciwwskazania do tradycyjnej chirurgii. Wiążą się z mniejszym ryzykiem powikłań, większym bezpieczeństwem i szybszym gojeniem. To wszystko sprawia, że warto zdecydować się na zabieg za pomocą diatermii. Równocześnie przydatne jest wykorzystanie tego rodzaju aparatów w gabinetach zabiegowych i na salach operacyjnych. Dobrej jakości sprzęt to ułatwienie pracy personelu oraz wzrost zadowolenia i bezpieczeństwa pacjentów.