Baza wiedzy

EIT Health uruchomił platformę do walki z COVID-19


Dodał: Medicalonline Data: 15.04.2020

EIT Health uruchomił platformę do walki z COVID-19

EIT Health, największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej, wykorzystuje swoją sieć do walki z pandemią koronawirusa. Za pośrednictwem specjalnej platformy match-makingowej na stronie EIT Health szpitale, uczelnie, centra R&D i startupy mogą publikować oferty i zapytania, a EIT Health kojarzy je z partnerami z całej Europy. Po starcie platformy tylko w ciągu kilku dni złożono ponad 150 wniosków. Dotyczą one np. dostępu do sprzętu do dekontaminacji biologicznej, aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa czy gotowości do testowania szczepionki na COVID-19.

Cel platformy to szybkie tworzenie ponadregionalnych partnerstw do walki z pandemią.
Podmioty udostępniają informacje o tym, czego potrzebują (np. informacji, zasobów) i jednocześnie same informują, jak mogą wesprzeć innych.

Platforma match-makingowa EIT Health już przyniosła efekty. Dzięki niej firma Sanofi podjęła współpracę z AP-HP w Paryżu w celu przyspieszania prac and lekiem na COVID-19. Podobne partnerstwa tworzone są w całej Europie. EIT Health spodziewa się, że wiele wartościowych projektów pojawi się również w Polsce.

  • To czas, w którym musimy działać razem. Wykorzystujemy siłę sieci EIT Health, żeby stworzyć nowe partnerstwa do walki z wirusem. Wybrane inicjatywy możemy dodatkowo wspomóc finansowo i mentoringowo. Monitorujemy każde “zapytanie” i staramy się znaleźć dla nich odpowiednich partnerów nie tylko w sieci EIT Health, ale także poza – podkreśla Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Centralnej, Wschodniej i Południowej Europie.

W ramach platformy startup Oxipit z Litwy zaoferował szpitalom, które borykają się z niedoborem radiologów, specjalne oprogramowanie do diagnostyki rentgenowskiej klatki piersiowej. Oprogramowanie działa w oparciu o AI, która wspiera diagnostykę. Z kolei we Włoszech firma PatchAI stworzyła aplikację do ochrony i monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa. Inna firma z Italii, Takis, szuka wsparcia w opracowaniu czterech szczepionek, które mogłyby być testowane najpierw na modelach zwierzęcych, a następnie, w fazie próbnej, u zdrowych ochotników. Czeski inkubator DEX Innovation Centre, zaprasza partnerów do wspólnej pracy nad wentylatorem płucnym, który można montować z części wyprodukowanych przez drukarki 3D.

Aktywna społeczność EIT Health w Polsce

Firma Celon Pharma, partner EIT Health, zainicjowała strategiczny program dotyczący COVID-19.
W pierwszym etapie zostaną przetestowane istniejące i zatwierdzone terapie, a także ich kombinacje. W następnym zostaną one przetestowane in vivo na modelach zwierzęcych. Następnie rozpoczną się ograniczone badania kliniczne. Celem programu to opracowanie leku, który pomoże w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-CoV-2 i innych rodzajów koronawirusa.
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi otworzył , we współpracy z innymi interesariuszami, laboratorium diagnostyczne SARS-CoV-2 w łódzkim Centralnym Szpitalu Klinicznym. P Comarch, polski potentat branży IT, przygotował aplikację HealthNote – internetową książeczkę zdrowia. Wprowadził do niej moduł, który umożliwia pacjentowi wykonanie testu związanego z czynnikami ryzyka COVID-19 w oparciu o zalecenia WHO. Wbudowany algorytm AI analizuje dane pacjenta i inne informacje, takie jak lokalizacja, pogoda i rzeczywiste przypadki COVID-19, i dokonuje oceny ryzyka.

Coraz więcej innowacji medycznych i z obszaru opieki zdrowotnej pochodzi z Polski. Widzimy duże zaangażowanie partnerów, współpracujących z nami startupów i uczelni w walkę z pandemią. Poszukujemy m.in. rozwiązań z obszaru digital health o wysokim poziomie gotowości technologicznej, które mogłyby być wdrożone w ciągu sześciu miesięcy. Nabór do programu Headstart trwa do 14 kwietnia. Najlepsze propozycje otrzymają 50 tys. euro na rozwój produktu lub usługi – mówi Mikołaj Gurdała.

Dodatkowe informacje:

EIT Health to organizacja non-for-profit, działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. W Polsce EIT Health ma czterech partnerów – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.

EIT Health InnoStars: InnoStars to jeden z siedmiu obszarów, gdzie obecne jest EIT Health. Obejmuje ono połowę Europy, w tym Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz dodatkowe państwa włączone w program EIT Regional Innovation Scheme (RIS): Kraje Bałtyckie, Chorwację, Słowację, Czechy, Słowenię, Grecję i Rumunię. To kraje, w których według European Innovation Scoreboard (EIS) tempo innowacji jest średnie i wymaga stymulacji. EIT Health InnoStars koncentruje się na promocji przedsiębiorczości, innowacjach i edukacji w dziedzinie ochrony zdrowia, zdrowego życia oraz aktywizacji osób starszych.

OEIT Regional Innovation Scheme Programme (EIT RIS): EIT Regional Innovation Scheme to europejski program dla regionów rozwijających się w obszarze innowacji.
W obszarze medycyny i ochrony zdrowia jest koordynowany przez EIT Health. Dziś program obejmuje 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie jest wspierany przez 14 organizacji – tzw. EIT Health Hubów. W Polsce program jest realizowany wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku. Celem programu jest stymulacja innowacji, odkrywanie wartościowych pomysłów oraz wsparcie ich rozwoju, między innymi poprzez pozyskiwanie wsparcia zewnętrznych inwestorów dla pan-europejskich przedsięwzięć. Program został stworzony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), ciało Unii Europejskiej.

Kontakt dla mediów:

Marta Kaczmarek, Communication Manager EIT Health InnoStars
Tel.: +48 692 821 598
email: [email protected]

https://eithealth.eu/in-your-region/innostars/
https://eithealth.eu/project/regional-innovation-scheme-ris/

fb