Baza wiedzy

Dygestorium laboratoryjne – co to za mebel i do czego służy?


Dodał: Medicalonline Data: 16.05.2022

Dygestorium to najważniejszy element umeblowania każdego laboratorium. Ma postać dużej, przeszklonej szafy, od której odprowadzane są opary. Dzięki temu wszystkie niebezpieczne gazy powstałe w czasie pracy wydalane są na zewnątrz pomieszczenia. Pozwala to na ochronę pracowników przed szkodliwymi substancjami. Warto znać zalety korzystania z tego mebla i wiedzieć, jak dobrać go odpowiednio do potrzeb pracowni. 

 

Dygestorium laboratoryjne – budowa

Dygestorium to rodzaj stołu zabezpieczonego szybą przednią. W środku zazwyczaj znajduje się oświetlenie. Pomaga ono lepiej uwidocznić pole pracy. Często do dygestorium dołączona jest także instalacja wodna, gazowa oraz kanalizacja. Zazwyczaj wszystkie wyłączniki i gniazda elektryczne znajdują się na ściance bocznej. Głównym miejscem pracy jest blat roboczy. Pod nim znajduje się także szafka na akcesoria. Zazwyczaj są to odczynniki chemiczne i inne substancje. Półka ta może być dodatkowo wentylowana. Jest ona również zbudowana z substancji chemoodpornej. Większość dygestoriów posiada czujniki, które pozwalają zabezpieczyć pomieszczenie przed pożarem. Mają także wiele innych ważnych funkcji. Warto się z nimi zapoznać, aby dobrze wyposażyć swoją pracownię.

Dygestorium laboratoryjne – zastosowanie

Dygestoria stosuje się w różnego typu pomieszczeniach badawczych. Należą do nich laboratoria:

 • medyczne
 • biologiczne
 • chemiczne
 • szkolne
 • analityczne
 • przemysłowe. 

Mebel ten znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie używane są odczynniki chemiczne. Ma to miejsce w przypadku prac badawczych, a także w czasie analizy materiału. Wiele ze stosowanych substancji w takich miejscach wydziela niebezpieczne opary. To właśnie dygestorium w takich sytuacjach jest w stanie dobrze wentylować pomieszczenie. Warto więc zadbać, aby znalazło się w pracy każdego laboranta. 

Sprawdź naszą szeroką ofertę wyposażenia laboratoriów!

Dygestorium laboratoryjne – zalety

Posiadanie dygestorium chroni personel laboratorium przed wieloma szkodliwymi substancjami. Jest to najważniejsza zaleta tego mebla, który dodatkowo jest w stanie:

 • Przeciwdziałać pożarom spowodowanym ulatnianiem się łatwopalnych substancji
 • Zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu
 • Chronić przed eksplozją
 • Poprawić komfort pracy laborantów
 • Chronić twarz pracownika przed żrącymi substancjami dzięki szybie przedniej.

Dygestoria – materiał wykonania 

Dygestoria laboratoryjne zbudowane są z chemoodpornych materiałów. Najczęściej są to:

 • żywica epoksydowa
 • żywica fenolowa
 • ceramika
 • polipropylen
 • konglomerat. 

Tworzywo, na którym wykonuje się prace, musi być trwałe, warto więc zwrócić uwagę, na jakie substancje wykazuje odporność. Te informacje należy porównać z najczęściej stosowanymi odczynnikami w danym laboratorium. 

Rodzaje dygestoriów laboratoryjnych

Najczęściej podział rozróżnia dygestoria:

 1. wyciągowe
 2. bezwyciągowe

Różnią się one sposobem pochłaniania substancji lotnych. Warto znać specyfikę ich działania, aby odpowiednio dobrać mebel do rodzaju pracowni. 

Dygestoria wyciągowe – charakterystyka 

Dygestoria wyciągowe są skonstruowane w taki sposób, że odprowadzenie oparów zazwyczaj znajduje się na dachu budynku. Urządzenia te mogą mieć różną liczbę stopni ochrony. Opisuje je koncepcja piramidy bezpieczeństwa. Stosowana jest m.in. w sprzęcie firmy Renggli.

 1. Pierwszy stopień bezpieczeństwa 

W urządzeniach tego typu specjalny panel znajdujący się na wysokości wzroku monitoruje i kontrolują działanie dygestorium.  

 1. Drugi stopień bezpieczeństwa: specjalny wskaźnik pokazuje objętość powietrza
 2. Trzeci stopień bezpieczeństwa: działający automatycznie frontowy ogranicznik
 3. Czwarty stopień bezpieczeństwa: pracujący aktywnie wlot powietrza.

Wraz ze wzrostem stopnia ochrony podnosi się bezpieczeństwo oraz zakres oszczędności. Równocześnie zmniejszają się koszty eksploatacji dygestorium.

Dodatkowe warianty dygestoriów

W sprzedaży dostępne są różne wersje dygestoriów laboratoryjnych. Należą do nich.

 • wersje standardowe o różnych wymiarach
 • meble z obniżoną wysokością blatu.
 • modele walk-in.

Dygestoria bezwyciągowe

Mechanizm działania dygestoriów bezwyciągowych jest tworzony ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. Odpływ szkodliwych substancji nie wiąże się z połączeniem z systemem wentylacyjnym. Opary powstałe w czasie pracy laborantów są pochłaniane przez specjalne filtry. Dzięki temu emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest o wiele niższa od dopuszczalnych wartości progowych. Zaletą takiego rozwiązania są znacznie zmniejszone koszty użytkowania. Energooszczędna i innowacyjna technologia działania tych urządzeń opiera się na filtracji molekularnej. Taki rodzaj dygestoriów nadaje się do pracy z różnego rodzaju chemikaliami. Bezpieczeństwo personelu zapewnia elektroniczna kontrola obecności filtra. Sprzęt wyposażony jest także w czujnik temperatury. Zapewnia to maksymalną ochronę dzięki zaawansowanej technologii. Dodatkową zaletą dygestorium bezwyciągowego jest łatwość przemieszczania. 

 

 

Dygestorium – podział ze względu na sposób montażu i działanie

Dygestoria laboratoryjne mogą mieć różne formy. W zależności od umeblowania całej pracowni można wybrać:

 • dygestoria montowane na blacie
 • dygestoria zintegrowane.

Biorąc pod uwagę sposób działania, dygestoria można podzielić na 2 grupy:

 1. Szyberkowe (wentylacja odbywa się za pomocą specjalnych zastawek)
 2. Szczelinowe (szczeliny wentylują pomieszczenie z powstałych oparów).  

Jak wybrać dobre dygestorium laboratoryjne?

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju dygestorium, warto wziąć pod uwagę rodzaj prac wykonywanych w pracowni. Następnie trzeba przeanalizować listę stosowanych odczynników. To pozwoli dobrać odpowiednie tworzywo mebli laboratoryjnych, a także stopień bezpieczeństwa. Warto pamiętać, aby w kwestiach ochrony personelu zaufać sprawdzonym dostawcom sprzętu medycznego i pomocniczego. Dzięki dobrej jakości i dobranej odpowiednio do potrzeb klasie urządzenia poprawi się bezpieczeństwo i komfort pracy laborantów. 

 

fb