
Dygestorium to najważniejszy element umeblowania każdego laboratorium. Ma postać dużej, przeszklonej szafy, od której odprowadzane są opary. Dzięki temu wszystkie niebezpieczne gazy powstałe w czasie pracy wydalane są na zewnątrz pomieszczenia. Pozwala to na ochronę pracowników przed szkodliwymi substancjami. Warto znać zalety korzystania z tego mebla i wiedzieć, jak dobrać go odpowiednio do potrzeb pracowni.
Dygestorium laboratoryjne – budowa
Dygestorium to rodzaj stołu zabezpieczonego szybą przednią. W środku zazwyczaj znajduje się oświetlenie. Pomaga ono lepiej uwidocznić pole pracy. Często do dygestorium dołączona jest także instalacja wodna, gazowa oraz kanalizacja. Zazwyczaj wszystkie wyłączniki i gniazda elektryczne znajdują się na ściance bocznej. Głównym miejscem pracy jest blat roboczy. Pod nim znajduje się także szafka na akcesoria. Zazwyczaj są to odczynniki chemiczne i inne substancje. Półka ta może być dodatkowo wentylowana. Jest ona również zbudowana z substancji chemoodpornej. Większość dygestoriów posiada czujniki, które pozwalają zabezpieczyć pomieszczenie przed pożarem. Mają także wiele innych ważnych funkcji. Warto się z nimi zapoznać, aby dobrze wyposażyć swoją pracownię.
Dygestorium laboratoryjne – zastosowanie
Dygestoria stosuje się w różnego typu pomieszczeniach badawczych. Należą do nich laboratoria:
- medyczne
- biologiczne
- chemiczne
- szkolne
- analityczne
- przemysłowe.
Mebel ten znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie używane są odczynniki chemiczne. Ma to miejsce w przypadku prac badawczych, a także w czasie analizy materiału. Wiele ze stosowanych substancji w takich miejscach wydziela niebezpieczne opary. To właśnie dygestorium w takich sytuacjach jest w stanie dobrze wentylować pomieszczenie. Warto więc zadbać, aby znalazło się w pracy każdego laboranta.
Sprawdź naszą szeroką ofertę wyposażenia laboratoriów!
Dygestorium laboratoryjne – zalety
Posiadanie dygestorium chroni personel laboratorium przed wieloma szkodliwymi substancjami. Jest to najważniejsza zaleta tego mebla, który dodatkowo jest w stanie:
- Przeciwdziałać pożarom spowodowanym ulatnianiem się łatwopalnych substancji
- Zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu
- Chronić przed eksplozją
- Poprawić komfort pracy laborantów
- Chronić twarz pracownika przed żrącymi substancjami dzięki szybie przedniej.
Dygestoria – materiał wykonania
Dygestoria laboratoryjne zbudowane są z chemoodpornych materiałów. Najczęściej są to:
- żywica epoksydowa
- żywica fenolowa
- ceramika
- polipropylen
- konglomerat.
Tworzywo, na którym wykonuje się prace, musi być trwałe, warto więc zwrócić uwagę, na jakie substancje wykazuje odporność. Te informacje należy porównać z najczęściej stosowanymi odczynnikami w danym laboratorium.
Rodzaje dygestoriów laboratoryjnych
Najczęściej podział rozróżnia dygestoria:
- wyciągowe
- bezwyciągowe
Różnią się one sposobem pochłaniania substancji lotnych. Warto znać specyfikę ich działania, aby odpowiednio dobrać mebel do rodzaju pracowni.
Dygestoria wyciągowe – charakterystyka
Dygestoria wyciągowe są skonstruowane w taki sposób, że odprowadzenie oparów zazwyczaj znajduje się na dachu budynku. Urządzenia te mogą mieć różną liczbę stopni ochrony. Opisuje je koncepcja piramidy bezpieczeństwa. Stosowana jest m.in. w sprzęcie firmy Renggli.
- Pierwszy stopień bezpieczeństwa
W urządzeniach tego typu specjalny panel znajdujący się na wysokości wzroku monitoruje i kontrolują działanie dygestorium.
- Drugi stopień bezpieczeństwa: specjalny wskaźnik pokazuje objętość powietrza
- Trzeci stopień bezpieczeństwa: działający automatycznie frontowy ogranicznik
- Czwarty stopień bezpieczeństwa: pracujący aktywnie wlot powietrza.
Wraz ze wzrostem stopnia ochrony podnosi się bezpieczeństwo oraz zakres oszczędności. Równocześnie zmniejszają się koszty eksploatacji dygestorium.
Dodatkowe warianty dygestoriów
W sprzedaży dostępne są różne wersje dygestoriów laboratoryjnych. Należą do nich.
- wersje standardowe o różnych wymiarach
- meble z obniżoną wysokością blatu.
- modele walk-in.
Dygestoria bezwyciągowe
Mechanizm działania dygestoriów bezwyciągowych jest tworzony ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. Odpływ szkodliwych substancji nie wiąże się z połączeniem z systemem wentylacyjnym. Opary powstałe w czasie pracy laborantów są pochłaniane przez specjalne filtry. Dzięki temu emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest o wiele niższa od dopuszczalnych wartości progowych. Zaletą takiego rozwiązania są znacznie zmniejszone koszty użytkowania. Energooszczędna i innowacyjna technologia działania tych urządzeń opiera się na filtracji molekularnej. Taki rodzaj dygestoriów nadaje się do pracy z różnego rodzaju chemikaliami. Bezpieczeństwo personelu zapewnia elektroniczna kontrola obecności filtra. Sprzęt wyposażony jest także w czujnik temperatury. Zapewnia to maksymalną ochronę dzięki zaawansowanej technologii. Dodatkową zaletą dygestorium bezwyciągowego jest łatwość przemieszczania.
Dygestorium – podział ze względu na sposób montażu i działanie
Dygestoria laboratoryjne mogą mieć różne formy. W zależności od umeblowania całej pracowni można wybrać:
- dygestoria montowane na blacie
- dygestoria zintegrowane.
Biorąc pod uwagę sposób działania, dygestoria można podzielić na 2 grupy:
- Szyberkowe (wentylacja odbywa się za pomocą specjalnych zastawek)
- Szczelinowe (szczeliny wentylują pomieszczenie z powstałych oparów).
Jak wybrać dobre dygestorium laboratoryjne?
Zastanawiając się nad wyborem rodzaju dygestorium, warto wziąć pod uwagę rodzaj prac wykonywanych w pracowni. Następnie trzeba przeanalizować listę stosowanych odczynników. To pozwoli dobrać odpowiednie tworzywo mebli laboratoryjnych, a także stopień bezpieczeństwa. Warto pamiętać, aby w kwestiach ochrony personelu zaufać sprawdzonym dostawcom sprzętu medycznego i pomocniczego. Dzięki dobrej jakości i dobranej odpowiednio do potrzeb klasie urządzenia poprawi się bezpieczeństwo i komfort pracy laborantów.