Baza wiedzy

Dopajanie niemowląt – jak, czym i czy to konieczne?


Dodał: Medicalonline Data: 30.03.2022

Czy niemowlęta powinny być dopajane wodą, sokiem albo herbatką? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Dzieci kilkumiesięcznych, do 6. miesiąca życia, nie ma potrzeby dopajać, to zalecenie zmienia się jednak na etapie rozszerzania diety malucha.

Jak poznać, czy niemowlę chce pić?

Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia niemowlęcia, po czym karminie powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez dziecko i matkę. Jeśli niemowlę nie jest karmione naturalnie, należy podawać mu produkty zastępujące mleko kobiece.

Malutkie dzieci karmi się „na żądanie” – ta zasada dotyczy również mleka modyfikowanego, jednak mieszanka jest mniej lekkostrawna od mleka z piersi, dlatego w praktyce maluch karmiony butelką zazwyczaj je co 2–3 godziny. Po czym poznać, czy niemowlę chce pić? Maluszek zwykle „szuka” wtedy piersi, ssie piąstki i inne przedmioty, wysuwa i chowa język, wydaje charakterystyczne odgłosy (mlaskanie, cmokanie, stękanie), rozgląda się wokół siebie, staje się nadaktywny, może zacząć płakać.

W przypadku niemowląt tak naprawdę trudno odróżnić, czy jest ono głodne, czy spragnione, stąd zalecenie, by karmić „na żądanie”, zwłaszcza w okresie letnim.

Co podawać niemowlęciu do picia?

Wielu rodziców zastanawia się, co do picia dla niemowlaka, szczególnie w okresie rozszerzania diety (wcześniej dopajanie nie jest potrzebne). Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt – w przeliczeniu na kilogram masy ciała – jest czterokrotnie większe niż u dorosłych. Pokarm matki albo mleko modyfikowane dostarczają odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6. miesiąca życia. W drugim półroczu życia zapotrzebowanie to wynosi ok. 800–1000 ml na dobę i obejmuje wodę z wszelkiego rodzaju napojów – w tym wodę pitną i mineralną oraz wodę obecną w żywności.

Dopajanie niemowląt na etapie rozszerzania diety oznacza przede wszystkim przyzwyczajenie dziecka do picia wody. Takie postępowanie w 1. roku życia maluszka jest istotne dla zapobiegania otyłości. Co z sokami? Według zaleceń ekspertów nie powinno się podawać soków owocowych dzieciom do ukończenia 1. roku życia – poza wskazaniami zdrowotnymi. Dzieci między 1. a 3. rokiem życia mogą wypijać do 120 ml soku dziennie.

Niektórzy rodzice podają swoim pociechom herbatkę z kopru włoskiego, która działa łagodząco na brzuszek niemowlęcia. Dzieci nie należy natomiast dopajać glukozą, słodzonymi, gazowanymi ani kolorowymi napojami. Napojów nie dosładzamy. Ostrożnie również z kompotem, który zwykle jest pełen cukru.

Butelka dla noworodka czy kubek – w czym podawać picie niemowlęciu?

Zaleca się, aby butelka dla noworodka (ze smoczkiem) była używana maks. do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Długotrwałe korzystnie z butelki nie jest dla maluszka korzystne. Po 6. miesiącu warto zacząć naukę korzystania z kubeczka, najlepiej typu doidy cup (o „przechylonej” konstrukcji). Dla dzieci, które ukończyły pół roku, przeznaczone są bidony (np. ze słomką). W tym czasie warto również rozpocząć naukę korzystania z łyżeczki. Większość logopedów odradza podawanie picia w kubkach niekapkach.

Uwaga! Butelka dla noworodka powinna być wyparzana przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Karmienie piersią a dopajanie dziecka – czy to konieczne?

Nie. Skład mleka matki jest optymalny, co oznacza, że mleko z piersi zastępuje zarówno jedzenie, jak i picie. Niemowlęta karmione piersią przez 6. miesięcy swojego życia nie muszą pić herbatek, soków ani nawet wody. Wręcz może być to dla nich niekorzystne – wprowadzenie do diety maluszka dodatkowych napojów może wpłynąć negatywnie na częstotliwość karmień i zaburzyć laktację.

fb