
Ten sposób dezynfekcji pomieszczeń, sal chorych i karetek zyskał ostatnio bardzo na popularności. I nic w tym dziwnego – dezynfekcja przez zamgławianie jest szybka, skuteczna i bezpieczna. Nowoczesne aparaty do dezynfekcji działają automatycznie, wystarczy zaprogramować cały proces, by odbywał się bez udziału personelu. Jakie dawki stosować przy zamgławianiu?
Jak działa dezynfekcja suchą mgłą?
Zamgławianie polega na rozproszeniu środka dezynfekującego razem ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek wielkości kilku mikronów. Sucha mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i jest w stanie dotrzeć do każdego fragmentu przestrzeni, nawet do szczelin niedostępnych tradycyjnymi metodami.
Aparaty do rozpylania suchej pary działają na zasadzie syfonu. Wentylator generuje gaz nośny, który napotyka środek dezynfekujący pompowany przez dyszę aparatu. Ich zderzenie powoduje rozproszenie cieczy do bardzo małych rozmiarów.
W placówkach medycznych stosuje się zazwyczaj dezynfekcję niskoprocentowym roztworem nadtlenku wodoru, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie redukcji na poziomie log6. Ale są też inne technologie i środki dezynfekujące. W przypadku niektórych preparatów opartych na nadtlenku wodoru może pozostawiać lepiącą się warstwę na zamgławianych powierzchniach, nieprzyjemny zapach oraz ryzyko pojawienia się rdzy. Są jednak na rynku preparaty (np. Bacoban), które pozwalają uniknąć tego rodzaju problemów.
Co ważne generatory suchej mgły wykorzystuje się do dezynfekcji pomieszczeń (sal chorych, gabinetów, oddziałów intensywnej terapii, laboratoriów, itd.) i systemów wentylacyjnych, ale także do usuwania drobnoustrojów z pojazdów, w tym karetek. Metodą tą można usuwać patogeny z powierzchni, sprzętu medycznego, ścian, sufitów, podłóg, a nawet powietrza.
W zależności od wykorzystanego preparatu, metoda ta pozwala na zabicie w krótkim czasie wirusów, bakterii, pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów.
Nanopowłoka przedłuża efekt dezynfekcji
Na rynku dostępne są generatory suchej mgły wykorzystujące preparaty (np. Bacoban), które oprócz efektu dezynfekcji powietrza i pomieszczeń, tworzą na powierzchniach mikroskopijną nanowarstwę. Pokrywa ona dokładnie wszystkie powierzchnie, chroniąc przed osadzaniem i wnikaniem mikroo
rganizmów. Na powierzchniach gromadzi się mniej patogenów, ułatwia to znacznie czyszczenie i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Nanopowłoka jest niewidoczna, nie pozostawia filmu, zacieków ani śladów. Jest całkowicie bezpieczna dla sprzętu i personelu.
Innowacyjna nanopowłoka sprawia, że powierzchnie zachowują aż do 10 dni wysoki poziom higieny i ochrony. W efekcie zmniejsza się ryzyko gromadzenia się patogenów na dezynfekowanych sprzętach aż do następnego cyklu mgławienia. Wysoka skuteczność preparatu (np. Bacoban współpracującego z aparatem do zamgławiania Bacospray) i jego innowacyjny mechanizm działania sprawiają, że w krótkim czasie 15 minut może zostać wykonana pełna i skuteczna dezynfekcja skażeniowa w pomieszczeniu o kubaturze do 300 m3. W przypadku dezynfekcji prewencyjnej wielkość wnętrza może wynosić nawet 900 m3. Ochronną nanopowłokę do 10 dni na dezynfekowanych powierzchniach tworzy także sucha mgła wytwarzana przez urządzenie VirusJet PRO.
Dowiedz się więcej:
Dezynfekcja przez zamgławianie – na czym polega, jak działa?>>
Czym dezynfekować w placówkach medycznych i karetkach?
Na oddziałach, w gabinetach i w karetkach wykorzystuje się zamgławianie roztworami nadtlenku wodoru (zwykle w stężeniu 6-8%) oraz innymi środkami do dezynfekcji. Według opinii użytkowników stosowanie niektórych preparatów opartych na natlenku wodoru może powodować powstanie lepiącej się warstwy na powierzchni zamgławianych sprzętów. Co więcej, czasami pozostawiają nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia nawet po kilkukrotnym wietrzeniu. Nadtlenek wodoru może oddziaływać z powierzchnią sprzętów i powodować powstanie rdzy.
Na rynku dostępne jest kilka urządzeń do dezynfekcji tą metodą i choć ogólne założenia do procesu sterylizacji są zbliżone, to każdy producent daje swoje własne szczegółowe wytyczne, jak dezynfekować suchą mgłą.
Co ważne, decydując się na konkretny aparat do zamgławiania, warto zwrócić uwagę, jakie preparaty można w nich stosować. W niektórych przypadkach z konkretnym modelem można stosować wyłącznie konkretne środki do dezynfekcji tego samego producenta. To ważne dla odpowiedniej wydajności i skuteczności procesu dezynfekcji.
Wybierając aparat do zamgławiania, warto zwrócić uwagę, czy konkretny model jest zgodny z wymogami francuskiej normy NFT 72-281 dotyczącej skuteczności procesu zamgławiania i czy ma certyfikat potwierdzający wielkość cząstek generowanych przez aparat. Praktyka pokazuje, że coraz więcej placówek medycznych wymaga od urządzeń do dezynfekcji suchą mgłą zgodności z tymi dokumentami, czasami nawet jest to jedno z kryteriów wyboru urządzenia.
Zamgławianie – jakie dawki, jak dobrać parametry?
Z końcem marca 2020 roku pojawiły się wytyczne Ministra Zdrowia o tytule: Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, który dopuszcza dostęp do gabinetów stomatologicznych pacjentom, którzy wymagają pilnej pomocy lekarskiej. W wytycznych tych czytamy szczegółowo, w jaki sposób należy przeprowadzić dezynfekcję gabinetu przez zamgławianie:
„Po każdym pacjencie należy wykonać w pomieszczeniu zabiegowym fumigacyjną dezynfekcję biosanitizerem z użyciem plazmowanego 6% nadtlenku wodoru (w zależności od kubatury, proces dezynfekcji zajmuje około 15 minut, następnie należy odczekać jeszcze 15 minut), osiągając 100% czystość mikrobiologiczną powietrza oraz powierzchni w całym pomieszczeniu.”
To bardzo ogólne wytyczne, tym bardziej biorąc pod uwagę różne preparaty użyte do dezynfekcji, różną kubaturę pomieszczeń, a nawet powierzchnie, które mają być sterylizowane. Jak już wspomniano, w zależności od modelu urządzenia do dezynfekcji i użytego preparatu, różne są zalecane dawki stosowane do dezynfekcji. Inne stężenie środka i inne dawki stosuje się w przypadku dezynfekcji środowiskowej, a inne w sytuacji np. podejrzenia skażenia.
Aby pokazać, jakie parametry należy wziąć pod uwagę oraz jak obliczać wartości potrzebne do skutecznej dezynfekcji pomieszczeń, pokażemy na przykładzie konkretnego urządzenia, jak przygotować proces zamgławiania.
WAŻNE! Praca z różnymi modelami aparatów do zamgławiania (szczególnie w strefach zakaźnych) pokazuje, jak istotna jest rejestracja pracy urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń oraz możliwość sięgnięcia do historii dezynfekcji. To ważne w świetle potencjalnych roszczeń pacjentów związanych z ogromnym ryzykiem zakażenia pacjentów wirusem COVID-19 w placówkach medycznych. Możliwość udowodnienia, że wszystkie procedury dezynfekcji zostały przeprowadzone prawidłowo daje mocny argument przeciwko takim roszczeniom. Dlatego warto wybierać modele, które są wyposażone w rejestrator pracy zamgławiacza. |
Na podstawie pracy z urządzeniami do dezynfekcji suchą parą użytkownicy wskazują również dwie inne ważne cechy tych aparatów, które są ogromną pomocą podczas intensywnej pracy w placówkach medycznych. Pierwsza z nich to opcja sterowania aplikacją przez smartphone. Możliwość zdalnej obsługi urządzenia, stałego kontrolowania parametrów oraz włączania / wyłączania bez potrzeby bezpośredniej manualnej obsługi to duża oszczędność czasu.
Drugą bardzo przydatną opcją jest sprawny serwis i gwarancja z obsługą door-to-door. W razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem, wystarczy zapakować zamgławiacz w paczkę, a kurier bezpłatnie odbierze ją z placówki i dostarczy do serwisu. Po wykonaniu usługi, sprzęt taką samą drogą wraca do placówki. Nie ma potrzeby szukania serwisu i samodzielnego zawożenia go do naprawy. Cała obsługa jest po stronie producenta.
Nowoczesne technologie i wygodna eksploatacja z aparatem do zamgławiania VirusJet PRO
Wśród dostępnych na rynku urządzeń do zamgławiania jest wiele wysokiej jakości modeli. Jakie parametry aparatów do dezynfekcji suchą parą są ważne?
- zgodność z wymaganiami europejskiej normy dotyczącej zamgławiania EN 17-272
- szeroka funkcjonalność – możliwość dezynfekcji zarówno powietrza, jak i powierzchni
- biozgodność
- brak wpływu na funkcjonowanie i żywotność sprzętów medycznych i wyposażenia pomieszczeń
- wydajność urządzenia, czas pracy oraz elastyczność dopasowania parametrów do różnych pomieszczeń
- pod kątem sanitarnym kluczowe jest szerokie spektrum działania na organizmy i przetrwalniki (spory).
W nowoczesnych aparatach do zamgławiania dostępne są dodatkowe funkcje, takie jak możliwość sterowania pracą urządzenia za pomocą aplikacji na smartfona oraz wbudowany rejestrator czasu pracy. Takie udogodnienia znajdziemy obecnie w aparacie VirusJet PRO. Producent tego sprzętu zapewnia także obsługę Door-To-Door przez 24 miesiące od momentu zakupu sprzętu. To ogromne ułatwienie i wygoda dla klientów.
Dowiedz się więcej o nowoczesnym aparacie do dezynfekcji powierzchni i powietrza VirusJet PRO>>
Bacospray od polskiego producenta
Alternatywą jest dezynfekcja przez zamgławianie preparatami, które nie zawierają w składzie nadtlenku wodoru, co pozwala też uniknąć niektórych minusów tego rozwiązania. Na rynku dostępny jest aparat Bacospray do polskiego producenta, który współpracuje ze środkiem do dezynfekcji Bacoban. Wykorzystuje on innowacyjną nanotechnologię, która na powierzchni dezynfekowanych powierzchni buduje specjalną nanowarstwę chroniącą powierzchnie przed osadzaniem się i gromadzeniem drobnoustrojów. Daje dodatkową ochronę nawet do 10 dni od procesu zamgławiania. Warstwa jest niewidoczna gołym okiem, nie pozostawia śladu i nie ingeruje w strukturę i działanie sprzętu elektronicznego. Dezynfekcja preparatem Bacoban z wykorzystaniem urządzenia Bacosprawy działa wielokierunkowo 4w1:
1. Dezynfekuje powierzchnie i powietrze.
2. Czyści powierzchnie.
3. Daje dodatkową ochronę powierzchni do 10 dni.
4. Usuwa niepożądane zapachy.
Dodatkowo producent opracował standard sanitarny dla tego urządzenia o nazwie Bacospray Always Clean określający optymalne parametry procesu zamgławiania w placówce medycznej.
Dowiedz się więcej o polskim generatorze suchej mgły Bacospray>>
Dezynfekcja przez zamgławianie to prosta, skuteczna i bezpieczna metoda usuwania mikroorganizmów z pomieszczeń i wnętrz pojazdów (np. karetek). Oprócz uruchomienia procesu, nie wymaga ingerencji personelu. Pamiętajmy, aby dobrać stężenie środka dezynfekującego i czas utrzymywania dezynfekowanej przestrzeni w zamknięciu odpowiednio do danej sytuacji.