Baza wiedzy

Dezynfekcja przez zamgławianie – jakie dawki, jak sterylizować?


Dodał: Medicalonline Data: 18 kwietnia 2020

Ten sposób dezynfekcji pomieszczeń, sal chorych i karetek zyskał ostatnio bardzo na popularności. I nic w tym dziwnego – dezynfekcja przez zamgławianie jest szybka, skuteczna i bezpieczna. Nowoczesne aparaty do dezynfekcji działają automatycznie, wystarczy zaprogramować cały proces, by odbywał się bez udziału personelu. Jakie dawki stosować przy zamgławianiu?

 

Jak działa dezynfekcja suchą mgłą?

 

Zamgławianie polega na rozproszeniu środka dezynfekującego razem ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek wielkości kilku mikronów. Sucha mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i jest w stanie dotrzeć do każdego fragmentu przestrzeni, nawet do szczelin niedostępnych tradycyjnymi metodami.

Aparaty do rozpylania suchej mgły działają na zasadzie syfonu. Wentylator generuje gaz nośny, który napotyka środek dezynfekujący pompowany przez dyszę aparatu. Ich zderzenie powoduje rozproszenie cieczy do bardzo małych rozmiarów.

W placówkach medycznych stosuje się dezynfekcję niskoprocentowym roztworem nadtlenku wodoru, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie redukcji na poziomie log6. Co ważne generatory suchej mgły wykorzystuje się do dezynfekcji pomieszczeń (sal chorych, gabinetów, oddziałów intensywnej terapii, laboratoriów, itd.) i systemów wentylacyjnych, ale także do usuwania drobnoustrojów z pojazdów, w tym karetek. Metodą tą można usuwać patogeny z powierzchni, sprzętu medycznego, ścian, sufitów, podłóg, a nawet powietrza.

W zależności od wykorzystanego preparatu, metoda ta pozwala na zabicie w krótkim czasie wirusów, bakterii, pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów.

Dowiedz się więcej:

Dezynfekcja przez zamgławianie – na czym polega, jak działa?>>

 

Czym dezynfekować w placówkach medycznych i karetkach?

 

Na oddziałach, w gabinetach i w karetkach wykorzystuje się zamgławianie roztworami nadtlenku wodoru, zwykle w stężeniu 6-8%. Na rynku dostępne jest kilka urządzeń do dezynfekcji tą metodą i choć ogólne założenia do procesu sterylizacji są zbliżone, to każdy producent daje swoje własne szczegółowe wytyczne, jak dezynfekować suchą mgłą.

Co ważne, decydując się na konkretny aparat do zamgławiania, warto zwrócić uwagę, jakie preparaty można w nich stosować. W niektórych przypadkach z konkretnym modelem można stosować wyłącznie konkretne środki do dezynfekcji tego samego producenta. To ważne dla odpowiedniej wydajności i skuteczności procesu dezynfekcji.

 

Zobacz katalog środków do dezynfekcji>> 

 

Zamgławianie – jakie dawki, jak dobrać parametry?

Z końcem marca 2020 roku pojawiły się wytyczne Ministra Zdrowia o tytule: Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, który dopuszcza dostęp do gabinetów stomatologicznych pacjentom, którzy wymagają pilnej pomocy lekarskiej. W wytycznych tych czytamy szczegółowo, w jaki sposób należy przeprowadzić dezynfekcję gabinetu przez zamgławianie:

„Po każdym pacjencie należy wykonać w pomieszczeniu zabiegowym fumigacyjną dezynfekcję biosanitizerem z użyciem plazmowanego 6% nadtlenku wodoru (w zależności od kubatury, proces dezynfekcji zajmuje około 15 minut, następnie należy odczekać jeszcze 15 minut), osiągając 100% czystość mikrobiologiczną powietrza oraz powierzchni w całym pomieszczeniu.”

To bardzo ogólne wytyczne, tym bardziej biorąc pod uwagę różne preparaty użyte do dezynfekcji, różną kubaturę pomieszczeń, a nawet powierzchnie, które mają być sterylizowane. Jak już wspomniano, w zależności od modelu urządzenia do dezynfekcji i użytego preparatu, różne są zalecane dawki stosowane do dezynfekcji. Inne stężenie środka i inne dawki stosuje się w przypadku dezynfekcji środowiskowej, a inne w sytuacji np. podejrzenia skażenia.

Aby pokazać, jakie parametry należy wziąć pod uwagę oraz jak obliczać wartości potrzebne do skutecznej dezynfekcji pomieszczeń, pokażemy na przykładzie konkretnego urządzenia, jak przygotować proces zamgławiania.

Aparat do dezynfekcji: UltraSpray DF-SD1 

Parametry sprzętu – dane techniczne:

ustawienie natężenia przepływu: 16 ml/min

wielkość cząstek: 1 – 9 mikrometrów

odczynniki: zaleca się stosowanie roztworów nadtlenku wodoru w stężeniu od 6 do 12%, w przykładzie pokazujemy roztwór 8%

spektrum bójcze: redukcja na poziomie log6

ustawienie parametrów procesu dzięki wbudowanemu programowi do obliczania objętości pomieszczenia, wykorzystanie programatora czasowego

Aby zdezynfekować pomieszczenie o objętości 42 m3 (wcześniej obliczone na podstawie wymiarów wnętrza – automatycznie oblicza je aparat) wykorzystujemy roztwór 8% nadtlenku wodoru. Zalecana dawka środka dezynfekującego do zamgławiania to 6 ml/m3, więc potrzebujemy 252 ml środka dezynfekującego (42 m3 x 6 ml/m3 = 252 ml).

Należy dokładnie zamknąć okna i wyłączyć klimatyzację (czasami zaleca się również zakrycie otworów wentylacyjnych). Aparat sam oblicza czas dezynfekcji na 26,3 min. Warto ustawić programator czasowy oraz opóźnienie startu zamgławiania, aby każda osoba mogła bezpiecznie opuścić pomieszczenie. Po zakończeniu procesu zamgławiania pomieszczenie powinno być zamknięte jeszcze przez 60 min. Po tym czasie można z niego bezpiecznie korzystać. Powierzchnie nie wymagają dodatkowej neutralizacji, przecierania ani żadnych dodatkowych zabiegów.

Aparat UltraSpray ma wbudowaną funkcję pamięci parametrów obszaru sterylizacji, więc zapamięta dane dla konkretnego pomieszczenia. To przydatna opcja, jeśli ten sam aparat wykorzystujemy do sterylizacji wielu pomieszczeń. Nie ma potrzeby za każdym razem ustawiania od początku parametrów dezynfekcji przez zamgławianie.

Dowiedz się więcej o urządzeniu do dezynfekcji pomieszczeń i karetek roztworem nadtlenku wodoru UltraSpray>>

Dezynfekcja przez zamgławianie to prosta, skuteczna i bezpieczna metoda usuwania mikroorganizmów z pomieszczeń i wnętrz pojazdów (np. karetek). Oprócz uruchomienia procesu, nie wymaga ingerencji personelu. Pamiętajmy, aby dobrać stężenie środka dezynfekującego i czas utrzymywania dezynfekowanej przestrzeni w zamknięciu odpowiednio do danej sytuacji.