Baza wiedzy

Czym jest sonoterapia?


Dodał: Medicalonline Data: 31.08.2019

Na rynku pojawia się coraz więcej alternatywnych metod leczenia. Jedną z nich jest leczenie z użyciem fal ultradźwiękowych, tak zwana sonoterapia. Ale czym właściwie ona jest? Co można nią leczyć? I czy na pewno jest bezpieczna?

Sonoterapia – co to takiego?

Sonoterapia jest metodą leczenia, która stosuje mechaniczną falę ultradźwiękową o wysokich częstotliwościach – w fizykoterapii są to częstotliwości  1 i 3 MHz. Zabieg polega na oddziaływaniu tych fal – ciągłych, bądź pulsujących – na chore miejsce i wykonaniu mikro masażu tkanek.

Oddziaływanie fal ultradźwiękowych przynosi wiele korzystnych dla organizmu efektów m.in.pobudzane są procesy utleniania komórkowego, zmieniane są czynności błon komórkowych, czy też zmienia się szybkość przewodzenia włókien nerwowych.

Ultradźwięki i ich zastosowanie.

Sonoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie. Przy jej pomocy możemy pozbyć się wszelkiego rodzaju bólów: bóli mięśni, krzyża, pleców, stawów, a nawet kręgosłupa. Fale ultradźwiękowe zwiększają ukrwienie tkanek oraz zmniejszają napięcie mięśni –są więc świetną alternatywą dla klasycznego masażu. Dzięki zwiększaniu rozciągliwości tkanki łącznej można pozbyć się blizn, czy też załagodzić stany po urazach mięśni. Poza tym terapia ultradźwiękami poprawia mikro krążenie,przyśpiesza gojenie ran oraz wspomaga metabolizm.

Sonopuls 692VS

Panie na pewno ucieszy możliwość wykorzystania sonoterapii w kosmetyce. Z jej pomocą można poprawić ogólny wygląd skóry twarzy, a nawet bezpiecznie pozbyć się uporczywego trądziku(klasyczna metoda oczyszczania mechanicznego pobudza skórę do tworzenia się zaskórników). Ultradźwięki pomagają także w walce z cellulitem oraz nadmierną tkanką tłuszczową.

Sonopuls 692 VS

Czy to jest bezpieczne?

Tak jak wszystkie leki,tak i terapia ultradźwiękami ma kilka przeciwwskazań:

·         – Ciąża,

·         – Nowotwór,

·         – Żylaki i zakrzepowe zapalenie żył,

·         – Metalowe implanty w tkankach,

·         – Rozrusznik serca,

·         – Stan ogólnego wyniszczenia organizmu.

W razie wątpliwości na pewno informacji udzieli terapeuta. Jednak trzeba pamiętać, aby powiedzieć mu o wszystkich swoich chorobach w celu uniknięcia powikłań.

Jak wygląda zabieg?

Terapia ultradźwiękowa nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedynym punktem o jaki trzeba zadbać jest  miejsce, które będzie nadźwiękawiane – włosy w tym miejscu muszą być ogolone.

Po odsłonięciu leczonego miejsca terapeuta rozprowadzi na nim środek sprzęgający i zacznie przesuwać poleczonym miejscu głowicą ultradźwiękową. Pacjent odczuwa tylko przesuwanie głowicy po ciele i absolutnie nie wiąże się to z uczuciem rażenia prądem.

Który aparat do ultradźwięków wybrać?

Szeroki wybór aparatów do terapii ultradźwiękowej znajduje się w ofercie firmy BardoMed.

Jednym z nich jest urządzenie Sonopuls 492, będące jednym z aparatów z oferty Enraf-Nonius.

Aparat ten jest przeznaczony nie tylko do terapii ultradźwiękowej, ale także do elektroterapii oraz terapii skojarzonej. Dzięki lekkości i mobilności może być używany jako urządzenie przenośne.

Do najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu należy Sonopuls 692VS. Jest aparatem do terapii ultradźwiękowej, elektroterapii, terapii podciśnieniowej VACUM, StatUS(stacjonarne ultradźwięki) oraz terapii skojarzonej. Dodatkowo wizualny kreator pomaga określić prawidłowe ustawienia dla wybranych schorzeń.

T: (12) 444 12 97 lub E-MAIL: biuro@bardomed.pl

fb