Baza wiedzy

Co ze sprzętem do rezonansu magnetycznego?


Dodał: Medicalonline Data: 31 sierpnia 2019

W Polsce dostęp do badań z użyciem MRI wciąż jeszcze jest utrudniony. Główną przeszkodą na drodze do powszechnego stosowania tej metody ciągle pozostaje cena aparatów do rezonansu magnetycznego. Szacuje się, że organizacja pracowni to wydatek rzędu nawet 5 mln zł. Nie każdego na to stać, ale nadzieję na poprawę tej sytuacji widać w dofinansowaniach z funduszy unijnych i samorządowych. 

Przejdź do katalogu MRI (rezonans magnetyczny)

 

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

 

Szukasz Rezonansu Magnetycznego? Złóż zapytanie ofertowe

 

 

Mimo dużych kosztów, trzeba pamiętać o olbrzymich możliwościach MRI. W przypadku wielu schorzeń, techniki rezonansu magnetycznego stały się standardem diagnostycznym, a czasami są jedyną dostępną formą diagnozy. Główną przewagą MRI nad TK jest możliwość obserwacji nie tylko struktur ciała, ale też procesów w nim zachodzących. Obrazy MRI są wyraźniejsze i mają większy kontrast (szczególnie w przypadku tkanek miękkich), ale co najważniejsze – MRI nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. 

Najważniejsza w sprzęcie do rezonansu magnetycznego jest jakość obrazowania, a ona wynika przede wszystkim z natężenia pola magnetycznego, z to z kolei z liczby i rodzaju cewek. Specjaliści twierdzą, że dla większości placówek wystarczające są systemy MRI o natężeniu pola 1,5 T – i takie obecnie są najchętniej kupowane. Im wyższe natężenie pola, tym lepszy obraz można uzyskać w krótszym czasie. Na rynku są już aparaty MRI o natężeniu pola 3 T z wielokanałowymi układami RF, dzięki czemu aparat automatycznie dostosowuje amplitudę, moc i modulację sygnału do każdego pacjenta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Do ważnych parametrów zalicza się: liczba kanałów odbiorczych (im więcej, tym lepiej), oprogramowanie dedykowane do badań konkretnych obszarów ciała (to ułatwia późniejszą analizę), liczba stacji lekarskich połączonych z aparatem, sprawny system gradientów. Nie mniej istotna jest ergonomia sprzętu i łatwość użytkowania w codziennej pracy. Ważny jest poziom hałasu w czasie badania i wielkość komory, szczególnie w sytuacji, kiedy mają być również wykonywane badania pediatryczne. Przyjrzyjmy się również mocy, jaką pobiera sprzęt – na rynku dostępne są wersje energooszczędne, które pozwalają na oszczędności podczas użytkowania. Dla bezpieczeństwa ważne są sprawne systemy klimatyzacji i chłodzenia, systemy odparowania i awaryjnego ujścia helu.

Rezonans magnetyczny – koszt

Koszt samego aparatu jest znaczny, ale to nie wszystko. Decydując się na organizację pracowni rezonansu magnetycznego trzeba jeszcze przygotować pomieszczenia pod badania MRI, zorganizować środki ochrony radiologicznej, kupić dodatkowe wyposażenie. Standardowo przy MRI instaluje się również klatkę Faradaya, która ma izolować cały system od zakłóceń radiowych z zewnątrz. Nie jest to prosta sprawa, dlatego o pomoc warto poprosić wykwalifikowane firmy, które podchodzą kompleksowo do organizacji pracowni MRI. Taka firma przeprowadzi pomiary, przygotuje projekt, kosztorys, doradzi, a potem zajmie się realizacją całego projektu. Dobra adaptacja powierzchni pod aparat do rezonansu magnetycznego wymaga sporo wiedzy i doświadczenia. Dlatego zarówno przy kupnie sprzętu, jak i organizacji pracowni, warto korzystać z usług doświadczonych firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Z kolei przedstawiciele tych firm zgodnie twierdzą, że rzadko zdarza się, aby placówka sama podjęła się adaptacji pomieszczeń pod MRI. To olbrzymia inwestycja i lepiej mieć pewność, że rezonans będzie pracował sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. 

Na rynku pojawiają się już specjalne urządzenia skonstruowane z myślą o działaniu w środowisku działającego rezonansu magnetycznego. To stacje monitorujące czynności życiowe pacjenta podczas badania, przystosowane do niezakłóconej pracy w silnym polu magnetycznym. Takie aparaty mają wszystkie funkcje ich „tradycyjnych” odpowiedników – mogą monitorować takie parametry jak: EKG, saturacja, pomiar ciśnienia krwi, temperatury, respiracji czy stężenia gazów anestetycznych.

MRI jest technologią bardzo silnie się rozwijającą, której obszar zastosowania szybko się powiększa. Dobrym przykładem jest tu metoda MRg-FUS (ang. Magnetic Resonance Guided Focused Ultrasound), która wykorzystywana jest do niszczenia zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu wiązki ultradźwięków sterowanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Skoncentrowane wiązki ultradźwięków krzyżują się w miejscu zmiany chorobowej i niszczą ją, bez potrzeby wykonywania inwazyjnego zabiegu. Metoda jest całkowicie bezpieczna i stosowana z powodzeniem np. do leczenia mięśniaków macicy.

Inną ciekawą opcją jest tzw. obrazowanie DWI (ang. Dyffusion Weighted Imaging), którego zasada działania opiera się na pomiarze dyfuzji cząstek wody w tkankach. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce ostrych udarów mózgu, leczeniu guzów i innych badaniach układu nerwowego. Specjaliści podkreślają, że DWI pozwala na bardzo wczesne stwierdzenie stanów patologicznych w OUN i to już po kilkunastu minutach, co jest nieosiągalne dla żadnej innej ze znanych dotychczas technik obrazowania. O krok dalej idzie metoda whole body DWI, dzięki której możliwe jest obrazowanie całego ciała podczas pojedynczego badania MRI. Z kolei ta metoda jest przydatna przy badaniu pierwotnych guzów, przerzutów, a także znacznie ułatwia monitorowanie postępu terapii podczas ich leczenia. Duże nadzieje wiąże się z tą metodą w diagnostyce onkologicznej do różnicowania zmian w nerkach, wątrobie, piersiach i prostacie.

Przejrzyj aparaty do rezonansu magnetycznego >>

Inne artykuły o “rezonans magnetyczny”:

Rezonans magnetyczny – kosztowna inwestycja

Rezonans magnetyczny – Jakie parametry są ważne?

Systemy rezonansu magnetycznego – MRI