Baza wiedzy

Co wybrać – aparaty RTG analogowe, cyfrowe, a może ucyfrowione?


Dodał: Medicalonline Data: 31 sierpnia 2019

Wybór sprzętu do RTG na rynku jest ogromny: analogowe, cyfrowe, stacjonarne, przenośne, na kolumnach, podwieszane, ze stołami, z ramionami, a nawet systemy typu telekomando zdalnie sterowane. Jak w takim razie najlepiej dopasować aparat rentgenowski do wymagań placówki? Co wybrać, aby nie przepłacić, ale wyposażyć pracownię w wysokiej jakości aparat RTG?

Na rynku widać ogromną różnorodność w kategorii sprzęt RTG. Widoczną tendencją jest rozwój technologii, które pozwalają na dopasowanie układu aparatu do położenia pacjenta, bez potrzeby jego pionizacji lub przenoszenia na stół. Dysponując stołami, łóżkami i wózkami z przeziernością dla promieni rentgenowskich, niekiedy można wykonać zdjęcia bez zmiany pozycji badanego, co ma istotne znaczenie, szczególnie w przypadku ciężko chorych pacjentów. Taka diagnostyka śródoperacyjna jest możliwa z wykorzystaniem urządzenia, jakim jest aparat RTG z ramieniem C.

www.mar-med.pl

Decydując się na zakup systemu do badań rentgenowskich, przede wszystkim trzeba przemyśleć kwestię sposobu przetwarzania danych (analogowe RTG, cyfrowe), obszaru zastosowania (radiografia, fluoroskopia), mobilności aparatu (stacjonarny, mobilny rentgenograf, ze stołem, na kolumnie, z ramieniem) i dodatkowych opcji (boczne i skośne projekcje, zdalna obsługa, zintegrowany system sterowania stołem i generatorem, możliwość rozbudowy np. o funkcję tomografii).

Analogowe RT, cyfrowe, a może systemy radiografii pośredniej?

W Polsce przeważającą część sprzętu do obrazowania stanowią analogowe aparaty RTG. Wydaje się, że wprowadzenie cyfrowego sprzętu to tylko kwestia czasu, jednak trzeba się zastanowić, czy nie lepiej zainwestować w radiografię pośrednią (tzw. CR – ang. Computed Radiography), dzięki której analogowe dane są przetwarzane na cyfrowe obrazy. W dobie informatyzacji placówek medycznych dążenie do ucyfrowienia obrazowania RTG wydaje się być logiczną tendencją. Ale ma to też wiele korzyści – to przede wszystkim znaczne polepszenie jakości obrazów i redukcja dawki promieniowania (poprzez zmniejszenie liczby powtórzeń). Dużą zaletą jest także możliwość komputerowej obróbki uzyskanych obrazów i ich archiwizacja w pamięci komputera, co eliminuje koszty poniesione na materiały do wywołania klisz, na organizację ciemni, a nawet na utylizację niebezpiecznych odpadów.
Przejrzyj produkty w kategorii aparaty rentgenograficzne>>

Aparaty rentgenograficzne, sprzęt RTG cena – jaki to koszt?

W takim razie pojawia się pytanie – co kupić? Czy zainwestować w droższy sprzęt cyfrowy RTG (pełny koszt szacuje się nawet na 1 mln zł) czy może lepiej kupić analogowy aparat z czytnikiem CR (to wydatek rzędu 500-700 tys. zł)? To, na które rozwiązanie się zdecydujemy, powinniśmy uzależnić od liczby i rodzaju wykonywanych badań, a także – co nie pozostaje bez znaczenia – od możliwości finansowych placówki. W wielu krajach, w których powszechnie stosuje się oba systemy, daje się słyszeć opinie, że świetnie się sprawdzają, współpracują, a nawet wzajemnie się uzupełniają.

Oba rodzaje aparatów – analogowe i cyfrowe rentgenografy – mają swoje wady i zalety. w przypadku sprzętu cyfrowego (tzw. DR – ang. Digital Radiography) największą zaletą jest wysoka jakość obrazów, cyfrowa postać danych z możliwością ich dalszej obróbki, archiwizacja i łatwe przesyłanie. Kwestią zaporową ciągle pozostaje cena. W samym aparacie ma na nią wpływ przede wszystkim jakość i liczba detektorów, dodatkowe aplikacje, wydajność, specjalistyczne oprogramowanie. Z kolei przy sprzęcie analogowym koszt i klasa aparatu zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanej lampy RTG i mocy aparatu. Istotny wpływ ma również liczba dodatkowych funkcji oraz stopień automatyzacji aparatu.

Trzeba jednak pamiętać, że cena aparatu RTG to nie koniec kosztów poniesionych na organizację pracowni diagnostyki obrazowej. Pozostaje jeszcze kwestia organizacji pracowni, montaż elementów ochrony radiologicznej, a także późniejsze wydatki na serwisowanie. Do aparatów DR trzeba jeszcze doliczyć wydatek na diagnostyczną stację opisową i system PACS, czyli cyfrowe archiwum badań. Jeśli dodatkowo chcemy inny sposób montażu niż standardowa wersja stacjonarna, to za wersję mobilną (np. poruszającą się na szynach, podwieszaną do sufitu) trzeba jeszcze dodatkowo dopłacić.

Niezależnie od rodzaju, na który się zdecydujemy, zwróćmy uwagę na to, czy aparat RTG posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i oznaczenia UE. W niedalekiej przyszłości w Polsce zacznie obowiązywać dyrektywa unijna dotycząca obligatoryjnego certyfikowania wyrobów medycznych, dopuszczająca do obrotu tylko sprawdzony i certyfikowany sprzęt RTG.

Zobacz ofertę najlepszych producentów sprzętu RTG>>