
Pomiar ciśnienia u psów i kotów jest bardzo ważny i powinien być wykonywany regularnie. Dzięki temu można szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć odpowiednie leczenie. Ciśnienie tętnicze tych zwierząt warto również sprawdzić podczas każdej wizyty u weterynarza. Do jego pomiarów u psów i kotów służy specjalistyczny ciśnieniomierz weterynaryjny. Aparaty te różnią się między sobą parametrami i trybem pracy. Warto zdecydować się na urządzenie funkcjonalne, o dobrych parametrach technicznych.
Ciśnieniomierz weterynaryjny – jak wybrać najlepszy?
Urządzenia do pomiaru ciśnienia u psów i kotów to najczęściej wybierane akcesoria spośród sprzętu weterynaryjnego. Dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach. Wybierając ciśnieniomierz weterynaryjny warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, do których należą:
- czas pomiaru
- wyraźny wyświetlacz
- pamięć wyników (maksymalna liczba zapisanych pomiarów)
- dostępne tryby pracy (pojedynczy/ciągły)
- zakres mierzonego ciśnienia/tętna (warto wybrać sprzęt o możliwie największym zakresie)
- dobrej jakości, dopasowane mankiety (przydatny jest zestaw mankietów o różnych wymiarach)
Bardzo polecaną cechą ciśnieniomierza weterynaryjnego jest możliwość wykonania pomiaru pojedynczego oraz ciągłego. W takie tryby jest wyposażony np. ciśnieniomierz PetTrust dystrybutora GŁOWACKI-VET. Ciśnieniomierz PetTrust może wykonać pomiary w cyklicznie przez czas od 1 minuty do 120 minut.
Dlaczego pomiary ciągłe dobrze sprawdzają się w weterynarii?
Psy i koty w czasie zakładania mankietu mogą być niespokojne. Ma to miejsce także na początku pracy aparatu do pomiaru ciśnienia. Dzieje się tak też na skutek obecności lekarza w gabinecie. Może to sprawić, że wartość ciśnienia będzie zawyżona.
Aby wynik być bardziej wiarygodny, warto zastosować ciągły tryb pomiaru. Dzięki niemu można przez chwilę pozostawić psa lub kota w gabinecie tylko z opiekunem. Wtedy zwierzę jest spokojniejsze, co przekłada się na wartość ciśnienia krwi. Tryb ciągły sprawdza się również podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych. W czasie ich trwania aparat cały czas będzie kontrolował ciśnienie. Jest to ważne w zapobieganiu jego nadmiernych spadków.
Jak korzystać z ciśnieniomierza weterynaryjnego?
Pomiar ciśnienia u psa i kota rozpoczyna się od założenia mankietu. Dlatego ważne jest, żeby był on wygodny i dobrze dopasowany. Zakłada się go na przednią łapę lub na ogon. Są to miejsca, gdzie odczyt ciśnienia jest najwyraźniejszy. Następnie należy uruchomić aparat wciskając przycisk i ustawić tryb pomiaru. Jeżeli wybierze się tryb pojedynczy, wtedy po chwili wynik pojawi się na wyświetlaczu. Przy trybie ciągłym urządzenie wyliczy średnią wartość odnotowanego ciśnienia.
Jak często wykonywać pomiar ciśnienia u psów i kotów?
Najnowsze wytyczne wskazują na konieczność pomiaru ciśnienia u zdrowych kotów minimum raz w roku. U kotów powyżej 11 roku życia taka kontrola jest zalecana częściej, co 6-12 miesięcy. U kotów z chorobami przewlekłymi ciśnienie warto sprawdzać co 3-6 miesięcy.
Zarówno u psów, jak i kotów należy dokonać pomiaru ciśnienia zawsze, gdy wystąpią niepokojące objawy. Należy do nich m.in.:
- duszność
- szybkie męczenie się
- kręcenie się w kółko
- zaburzenia wzroku
Ciśnieniomierz weterynaryjny z funkcją dopplera
Jedną z form pomiaru ciśnienia jest zastosowanie aparatu z funkcją dopplera. Oprócz wartości ciśnienia tętniczego pokaże on również przepływ krwi. Sondę takiego aparatu przykłada się do podeszwy łapy. Ciśnieniomierz doppler ultradźwiękowy wykorzystywany jest również podczas zabiegów ze znieczuleniem ogólnym.
Pomiar ciśnienia u psów i kotów – normy
Sprawdzając wartość ciśnienia u psów i kotów należy odnieść go do przyjętych norm:
- U psów prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 160/100 mmHg
- U kotów prawidłowe ciśnienie to wartości poniżej 120/90 mmHg
Jeżeli ciśnienie ma wartość wyższą niż przyjęte normy jest wdrożone leczenie. Zawsze należy też znaleźć podstawową przyczynę nadciśnienia. Ważne jest, aby wszystkie choroby przewlekłe zwierzęcia były pod kontrolą. Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze wiąże się z niebezpieczeństwem uszkodzenia narządów wewnętrznych. Stopień takiego ryzyka określany jest według klasyfikacji:
- ryzyko minimalne jest przy ciśnieniu skurczowym poniżej 140 mmHg
- ryzyko niskie – gdy ciśnienie skurczowe ma wartość poniżej 150 mmHg
- ryzyko umiarkowane – przy wartościach poniżej 179 mmHg dla ciśnienia skurczowego
- ryzyko wysokie – przy ciśnieniu skurczowym powyżej 180 mmHg
Zbyt niskie ciśnienie przyjmowane jest od wartości poniżej 90/50 mmHg. Znaczne obniżenie ciśnienia jest niebezpieczne zwłaszcza w czasie znieczulenia ogólnego. Dlatego podczas zabiegów chirurgicznych jest ono stale kontrolowane. Wykorzystuje się tu tryb ciągły pomiaru.
Dlaczego należy mierzyć ciśnienie u psa i kota?
Warto korzystać z ciśnieniomierza weterynaryjnego, ponieważ pozwala on szybko zauważyć nieprawidłowości. Nadciśnienie u psów i kotów często jest spowodowane różnymi chorobami. Należą do nich:
- choroby układu krążenia
- schorzenia nerek i nadnerczy
- zaburzenia endokrynologiczne
- cukrzyca
- akromegalia
- nadczynność tarczycy u kotów
Nadciśnienie u psów i kotów mogą też powodować niektóre leki.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań, do których zalicza się:
- zaburzenia wzroku (np. odwarstwienie siatkówki, utrata wzroku)
- problemy neurologiczne (padaczka, oczopląs, zaburzenia funkcji nerwów)
- niewydolność nerek
- zaburzenia pracy serca z przerostem lewej komory
Aby zapobiec takim powikłaniom warto kontrolować ciśnienie za pomocą dobrego ciśnieniomierza weterynaryjnego. Jego dokładność pozwala szybko wykryć nieprawidłowości i prawidłowo je leczyć.