Diagnostyczne aparaty rentgenowskie znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Wykonywanie badań obrazowych z wykorzystaniem sprzętu medycznego, jakim jest aparat RTG jest szybkie i nieinwazyjne. Nowoczesne cyfrowe aparaty RTG są bezpieczne. Są to systemy rentgenowskie wyposażone w mechanizmy znacznej redukcji emitowanej dawki promieniowania.
Producenci urządzeń do wykonywania RTG oferują aparaty RTG mobilne lub stacjonarne. Rynek oferuje sprzęt RTG w różnej konfiguracji: na stole, podwieszane itd. Sprzęt RTG jest szczególnie przydatny w ortopedii i ratownictwie medycznym. Niezbędny w czasie zabiegów operacyjnych jest również śródoperacyjny aparat RTG z ramieniem C (lub ramieniem U), który pozwala na prześwietlanie tkanek pacjenta w czasie wykonywania zabiegu operacyjnego. Aparat RTG i ramię C okalają stół operacyjny (który musi być przezierny, czyli umożliwiać przechodzenie promieniowania rentgenowskiego), co umożliwia monitorowanie postępu zabiegu. Sprzęt RTG wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny. Często stosuje się aparaty RTG stomatologiczne (aparaty RTG punktowe i pantomograficzne). Dużą popularnością cieszą się także aparaty RTG z torem wizyjnym.
Cena zależy od bardzo wielu parametrów sprzętu oraz dodatkowych kryteriów, w tym m.in. od klasy detektora RTG, systemów redukcji dawki promieniowania itd. Ważną kwestią przy organizacji pracowni RTG jest ochrona radiologiczna. Portal ze sprzętem medycznym MedicalOnline.pl oferuje aparaty RTG cyfrowe i analogowe, systemy do ucyfrowienia sprzętu RTG, pozycjonery, lampy i kasety RTG. Bogata oferta obejmuje sprzęt RTG wiodących na rynku producentów (Siemens, Philips), chociaż dostępne są także oferty na aparat RTG używany.
Pierwszym kryterium wyboru powinna być technologia, w której wykonywane są badania obrazowe RTG. Mogą być aparaty rentgenowskie analogowe lub cyfrowe. Istnieje także opcja pośrednia, która jest idealnym rozwiązaniem dla placówek medycznych wyposażonych w dobrej jakości analogowy aparat RTG. To możliwość ucyfrowienia analogowego sprzętu RTG, czyli wykorzystania systemu do radiografii pośredniej. Umożliwia on uzyskanie cyfrowych obrazów na podstawie danych pochodzących z analogowego sprzętu RTG. Najczęściej kupowane są aparaty RTG kostno-płucne, przeznaczone do badań ogólnych oraz aparaty RTG uniwersalne. Do sali operacyjnej wybierane są specjalne aparaty RTG śródoperacyjne. W ofercie dostępny jest również aparat RTG przewoźny wyposażony w bezprzewodowy detektor i zasilanie akumulatorowe. Dostępne są również aparaty RTG z funkcją tomografii. Pozwala ona na wykonanie m.in. zdjęć kręgosłupa w obciążeniu przy niższej dawce promieniowania w porównaniu z typowym badaniem tomografii komputerowej. W sprzedaży są również aparaty RTG wielofunkcyjne, za pomocą których można wykonać badania z zakresu radiografii, fluoroskopii i angiografii z dodatkowymi funkcjami, jakie daje Stitching. Pozwala to na połączenie w sposób automatyczny wykonanych zdjęć w jeden większy obraz.
Szeroka oferta różnorodnych aparatów umożliwia dobór odpowiedniego modelu do potrzeb każdej placówki.