Baza wiedzy

Bieganie w górach – o czym należy pamiętać?


Dodał: Medicalonline Data: 25.02.2022

Bieganie to niezwykle popularny sport. Wystarczy prosty sportowy strój, wygodne buty i już można rozpocząć treningi. W życiu wielu biegaczy przychodzi moment, w którym pojawia się pragnienie podniesienia swojej poprzeczki. Często spotykanym pomysłem jest zmiana standardowej, miejskiej czy parkowej trasy na otoczenie górskie. Czym różni się bieganie po górach od standardowego pokonywania tras na płaskim podłożu? Jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z biegami górskimi?

Przygotowania do biegania po górach

Przed pierwszym treningiem w górach warto dobrze się do niego przygotować. Należy mieć na uwadze to, że podczas biegu po zróżnicowanym terenie mięśnie będą pracowały zupełnie inaczej niż podczas poruszania się po płaskim podłożu. Aby trening tego typu był bezpieczny dobrym pomysłem byłoby wcześniejsze wybranie się na siłownię. Szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie czworogłowe, dwugłowe i łydki, a także brzuch i plecy. Dobrym pomysłem może też okazać się bieganie po schodach.

Często poleca się także wcześniejszy zakup obuwia dedykowanego biegom górskim, przykładowo marki La Sportiva – dostępne w sklepie internetowym https://www.e-horyzont.pl/marki/la-sportiva.html. Dzięki temu nogi przyzwyczają się już wcześniej do innych butów i komfort pierwszego treningu w górach będzie zdecydowanie wyższy. W trakcie treningu warto też przetestować w jakiej konfiguracji najlepiej spożywać posiłki i uzupełniać płyny. Zakłada się, że należy sięgać po napój średnio co 10 minut, aby nie dopuścić do odczuwania pragnienia.

Właściwy ubiór i odpowiednie buty biegowe to podstawa

Przed wyjściem na pierwszy trening biegowy w górach należy zaopatrzyć się w odpowiednio do tego celu przystosowaną odzież. Pogoda w górach jest bardzo zmienna – dlatego warto ubrać się „na cebulkę”. Dobrze przygotowany strój składa się z bielizny termicznej, koszulki odprowadzającej wilgoć, legginsów lub innych odpowiednio dopasowanych sportowo spodni, kurtki przeciwdeszczowej – a najlepiej też przeciwwiatrowej, W chłodniejsze dni nie może zabraknąć rękawiczek, szalika i nakrycia głowy. Jesienią i wczesną wiosną doskonałym rozwiązaniem jest ubranie polaru – dobry jakościowo i przystosowany do treningów biegowych można zakupić w sklepie internetowym http://sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/polary.html.

Jednak najważniejszym elementem stroju każdego biegacza jest odpowiednio dobrane obuwie. Bieganie w terenie wymaga podeszwy z odpowiednim bieżnikiem. Większość butów przeznaczonych do tego celu posiada cholewkę przed kostkę – może się ona jednak różnić elastycznością. Na początek lepiej wybrać sztywniejszy model, który zabezpieczy stopę przed urazami. Nie można też zapomnieć o zakupie plecaka biegowego. Powinien on charakteryzować się ergonomicznym kształtem i dużą ilością kieszonek. 

Bezpieczeństwo w trakcie biegania przede wszystkim

Decydując się na trening biegowy w górach należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Trasę dobrze będzie zaplanować tak, aby w czasie biegu można było ją zmodyfikować – skrócić bądź wydłużyć. Warto też dokładnie sprawdzić prognozę pogody oraz wziąć pod uwagę to, o której godzinie robi się ciemno. W plecaku nie może zabraknąć dobrze wyposażonej apteczki i telefonu komórkowego. Doskonałym rozwiązaniem jest bieganie w parach, a podczas samotnego treningu nie należy bać się proszenia o pomoc napotkanych turystów. Bieganie w górach – zaplanowane rozsądnie – to doskonały sposób na rozwijanie swoich umiejętności i miłe spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. 

fb