Baza wiedzy

Rezonans magnetyczny – Jakie parametry są ważne?


Dodał: Medicalonline Data: 31.08.2019

Zakup sprzętu MRI i organizacja pracowni rezonansu magnetycznego to wydatek rzędu kilku milionów złotych. Na co zwrócić uwagę, aby dobrze wydać te pieniądze?

 

Przejdź do katalogu MRI

 

Aparat do rezonansu magnetycznego – na co zwrócić uwagę?

 

Szukasz Rezonansu Magnetycznego?  Złóż zapytanie ofertowe

 

Jakie parametry są ważne? Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 roku w sprawie skanerów do rezonansu magnetycznego aparaty o indukcji pola 1,5 T należą do klasy urządzeń o amplitudzie 30 mT/m i prędkości narastania gradientów w tempie 120 mT/m/ms. Aby na takim sprzęcie prowadzić bardziej zaawansowane badania (np. spektroskopowe, kardiologiczne, perfuzyjne czy dyfuzyjne całego ciała) należy doposażyć go w shimm wyższego rzędu. O krok dalej idą aparaty MRI o indukcji pola 3 T z wielokanałowymi układami RF, dzięki czemu aparat automatycznie dopasowuje amplitudę, moc i modulację do każdego pacjenta.

Do ważnych parametrów MRI zalicza się liczbę kanałów odbiorczych (im więcej, tym lepiej), systemy informatyczne dedykowane do badania i analizy konkretnych obszarów ciała, liczba stacji lekarskich, sprawny system gradientów. Intensywnie rozwijają się technologie pozwalające na zwiększanie szybkości akwizycji przy jednoczesnym zachowaniu jakości diagnostycznej obrazu. 

Nowoczesne aparaty MRI stawiają także na ergonomię pracy ze sprzętem, komfort pacjenta oraz łatwość eksploatacji w codziennej pracy. Ważny jest poziom hałasu w czasie badania i wielkość komory wewnątrz gantry (te najnowsze mają średnicę otworu ponad 70 cm) – te parametry są szczególnie istotne przy badaniach pediatrycznych. Dla bezpieczeństwa ważne są sprawne systemy klimatyzacji, chłodzenia oraz odprowadzania i awaryjnego ujścia helu.

Aparaty MRI – nowinki technologiczne

MRg-FUS (ang. Magnetic Resonance Guided Focused Ultrasound) – technologia wykorzystywana do niszczenia zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu wiązki ultradźwięków sterowanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Skoncentrowane wiązki ultradźwięków krzyżowane są w rejonie zmiany chorobowej i niszczą ją, bez potrzeby wykonywania inwazyjnego zabiegu. Metoda jest całkowicie bezpieczna, stosowana z powodzeniem np. do leczenia mięśniaków macicy.

Obrazowanie DWI (ang. Dyfusion Weighted Imaging) – metoda opierająca się na pomiarze dyfuzji cząstek wody w tkankach. Dobrze sprawdza się w diagnostyce ostrych udarów mózgu, leczeniu guzów i innych badaniach układu nerwowego. Obrazowanie DWI pozwala na bardzo wczesne stwierdzenie stanów patologicznych w OUN.

Whole body DWI – to rozwinięcie techniki DWI, dzięki któremu możliwe jest obrazowanie całego ciała pacjenta podczas pojedynczego badania MRI. Ta metoda wykorzystywana jest szeroko w onkologii, m.in. w badaniach pierwotnych guzów i przerzutów. Ułatwia także monitorowanie postępu terapii. Duże nadzieje wiąże się z tą metodą w diagnostyce nowotworowej do różnicowania zmian w nerkach, wątrobie, piersiach i prostacie.

Przejrzyj aparaty do rezonansu magnetycznego >>

Inne artykuły o „rezonans magnetyczny”:

Rezonans magnetyczny – kosztowna inwestycja

Co ze sprzętem do rezonansu magnetycznego?

Systemy rezonansu magnetycznego – MRI


fb