Baza wiedzy

Zamgławianie – na czym polega, jak działa?


Dodał: Medicalonline Data: 18 kwietnia 2020

Skuteczna i szybka dezynfekcja dzięki rozpylaniu suchej mgły zyskała ogromną popularność, szczególnie w dobie wysokiego zagrożenia epidemiologicznego i rozprzestrzeniania się koronawirusa. To łatwo dostępna i bezpieczna metoda wykorzystywana jest nie tylko w gabinetach medycznych, oddziałach szpitalnych i karetkach, ale także coraz częściej – w przestrzeniach użyteczności publicznej, biurach, a nawet w autobusach i tramwajach. Na czym polega dezynfekcja przez zamgławianie?

Na czym polega zamgławianie?

Najprościej mówiąc – to metoda dezynfekcji zamkniętych pomieszczeń (także wnętrz pojazdów) poprzez uwolnienie środka dezynfekującego z silnym strumieniem powietrza. Mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny.

Zamgławiacz (specjalistyczny generator mgły) jest w stanie w cyklu pracy (od parunastu minut do kilku godzin w zależności od technologii pracy, jego wydajności i wielkości pomieszczenia) dotrzeć do każdej przestrzeni we wnętrzu. Metodą zamgławiania dezynfekuje się sprzęty, powierzchnie, ściany, podłogi i powietrze – jednym słowem wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że sucha mgła dociera w miejsca niedostępne tradycyjnymi metodami dezynfekcji. Jest szybka, wydajna, bezpieczna i skuteczna.

Co można dezynfekować suchą mgłą?

Metoda zamgławiania jest popularna przy dezynsekcji, pozbywaniu się insektów i grzybów. Od pewnego czasu dezynfekcja tą metodą zyskuje coraz większą popularność przy sterylizacji pomieszczeń, gabinetów, oddziałów, korytarzy i innych przestrzeni w placówkach ochrony zdrowia. W obliczu zagrożenia koronawirusem przykłada się ogromną rolę do utrzymania wysokiego poziomu aseptyki. To ważne ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

Obecnie ogromną rolę odgrywa także czas potrzebny na skuteczne zdezynfekowanie sprzętu, pomieszczeń i powietrza. Pełne i skuteczne odkażenie gabinetu zabiegowego, bloku operacyjnego, oddziału czy karetki jest kluczowe dla możliwości szybkiego przyjęcia kolejnego pacjenta. To ważne także ze względu na bezpieczeństwo personelu medycznego i zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii w otoczeniu.

Dezynfekcja przez zamgławianie może być stosowana w następujących miejscach:

 • sale chorych
 • gabinety medyczne, stomatologiczne
 • oddziały intensywnej terapii
 • oddziały zakaźne
 • laboratoria
 • karetki
 • pokoje socjalne
 • gabinety weterynaryjne
 • szatnie, sauny, spa
 • pojazdy, autobusy, tramwaje
 • biura, restauracje
 • itd.

By zastosować urządzenia do dezynfekcji w placówkach medycznych warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną producenta. Sprawdźmy, czy generator suchej mgły w połączeniu z odpowiednim środkiem gwarantuje skuteczne usunięcie bakterii i wirusów ze wszystkim powierzchni. Czy środek dezynfekujący stosowany w aparatach do zamgławiania nadaje się do stosowania w placówkach medycznych, czy nie uszkadza sprzętu elektronicznego i aparatury oraz czy został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji jako produkt biobójczy.

Jak dezynfekować przez zamgławianie?

W placówkach medycznych i gabinetach stomatologicznych stosuje się zwykle urządzenia do dezynfekcji z użyciem nadtlenku wodoru. Nieco inna jest procedura postępowania w sytuacji, kiedy wykonuje się zamgławianie o charakterze profilaktycznym, a inna, gdy należy zdezynfekować pomieszczenia lub karetki przy podejrzeniu skażenia.

W przypadku działań profilaktycznych np. w gabinecie zabiegowym stosuje się określone stężenie środka do dezynfekcji (np. 6% nadtlenku wodoru, każdy producent ma swoją serię preparatów kompatybilnych z urządzeniami i podaje swoje specyfikacje do przeprowadzenia procesu) w konkretnej dawce, a zamgławianie odbywa się przez konkretny czas (np. 30 – 60 min). Przed procesem należy wyłączyć klimatyzację, po zamgławianiu odczekać czas zalecany przez producenta. Przy potencjalnym skażeniu stężenie preparatów jest wyższe (12% nadtlenku wodoru) oraz dłuższy jest czas (ok. 1 – 2 h) ekspozycji pomieszczenia na suchą mgłę.

Warto wybrać automatyczny aparat do dezynfekcji, który dzięki wbudowanemu oprogramowaniu sam jest w stanie obliczyć czas i ilość środka do dezynfekcji potrzebnego do skutecznego przeprowadzenia procesu. Te nowoczesne modele (jak np. urządzenie do dezynfekcji przez zamgławianie UltraSpray pozwalają na czasowe i automatyczne przeprowadzenie dezynfekcji. A w przypadku pomieszczeń o większej kubaturze – także spięcie dwóch aparatów by móc skutecznie zdezynfekować całą, nawet dosyć dużą przestrzeń i powierzchnie.

Dowiedz się więcej:

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek – jak wybrać, które parametry są ważne? 

Dezynfekcja przez zamgławianie to obecnie jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod dezynfekcji całych powierzchni i pojazdów. Zyskuje coraz większa popularność w placówkach medycznych, ale także w obszarach użyteczności publicznej, a nawet w autobusach i tramwajach. To metoda łatwa w użyciu, dokładna i co najważniejsze – bezpieczna.