Baza wiedzy

5 elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze łóżka szpitalnego dla dzieci


Dodał: Medicalonline Data: 15.07.2022

Szpitalne oddziały pediatryczne charakteryzują się wyjątkowymi potrzebami sprzętowymi. Całe wyposażenie takiej jednostki powinno być przystosowane specjalnie do dzieci. Ważnym elementem każdej placówki o takim profilu są łóżka szpitalne dziecięce. W ich wyborze warto kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami. Podpowiadamy, jakie elementy łóżek szpitalnych będą najważniejsze, aby zapewnić bezpieczeństwo małych pacjentów. 

Ważne cechy łóżka szpitalnego dla dzieci 

Każde łóżko na oddział pediatryczny powinno być odpowiednio przystosowane dla dzieci. Pasująca wielkość łóżeczek dziecięcych i estetyczny wygląd to jednak nie wszystko. Specjalistyczne umeblowanie szpitala powinno spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Ważny jest także komfort korzystania z takiego wyposażenia. Dzięki temu dziecko, już i tak zestresowane pobytem w szpitalu, będzie mogło wygodniej spędzić ten czas. Dużą rolę tu spełniają:

  • materac przeciwodleżynowy
  • regulacja wezgłowia
  • amortyzator działający podczas obniżania barierek, który tłumi dźwięki
  • szafki przyłóżkowe na dziecięce akcesoria.

Poza komfortem, jest także wiele elementów poprawiających funkcjonalność łóżka szpitalnego dla dzieci. Pozwala to wykonać na wiele procedur medycznych, podczas gdy dziecko przebywa w łóżeczku.  

Szukasz łóżek szpitalnych oraz innych mebli dla swojej placówki? Sprawdź ofertę Firmy Metalowiec.

 

Wybór łóżeczka dziecięcego na oddział pediatryczny – jakimi czynnikami się kierować? 

Do ważnych kryteriów podczas wyboru łóżka szpitalnego należy:

  • Możliwość dokładnej dezynfekcji

W placówkach szpitalnych bardzo ważna jest dezynfekcja całego wyposażenia. Jest to również bardzo istotne w przypadku szpitalnych łóżek dziecięcych. To właśnie łóżko jest miejscem, gdzie pacjent przebywa w czasie pobytu w szpitalu. Na jego ściankach i całym oprzyrządowaniu osadzają się w tym czasie drobnoustroje. Są one szczególnie niebezpieczne w przypadku chorób wirusowych i bakteryjnych. Cząstki te rozprzestrzeniają się bardzo łatwo. Wystarczy, że mały pacjent kicha lub kaszle. W takich momentach drobinki kataru lub śliny osadzają się na częściach łóżka. Tworzy to potencjalne zagrożenie rozprzestrzeniania się infekcji. Ważne jest więc, aby móc dobrze zdezynfekować dziecięce łóżeczko szpitalne. Wyjątkowo dokładnie powinno być to wykonane po wypisie do domu danego dziecka, a przed przyjęciem kolejnego. Warto pamiętać, że wiele chorób infekcyjnych, również tych typowych dla wieku dziecięcego przenosi się właśnie przez dotknięcie skażonych powierzchni. Może być tak np. w przypadku ciężko przechodzonych przez najmłodszych pacjentów infekcji:

  • rotawirusowych.
  • covid-19
  • ospy
  • krztuśca
  • świnki
  • różyczki
  • odry
  • trzydniówki
  • bostonki i innych chorób. 

Spośród wymienionych chorób zwłaszcza z powodu rotawirusów maluchy trafiają często do szpitala.  Ważne jest więc, aby łóżko szpitalne dla dzieci miało możliwość dezynfekcji. W takich przypadkach przydatne okazują się zastosowane w łóżkach powłoki antybakteryjne. Takie powierzchnie redukują liczbę bakterii osiadających na powierzchniach. Tworzywa takie nadają się również do typowej szpitalnej dezynfekcji. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażeń krzyżowych. Takie powłoki są więc bardzo przydatne na oddziałach pediatrycznych. 

  • Układ elektryczny – ergonomia pracy personelu

Możliwość regulowania wysokości łóżka rehabilitacyjnego dla dzieci za pomocą pilota jest bardzo przydatne w opiece nad małym pacjentem. Podczas czynności medycznych i pielęgnacyjnych często pojawia się konieczność zmiany wysokości łóżka. Ma to miejsce np. w sytuacjach, gdy dziecko wstaje do reedukacji chodu. Z kolei gdy mały pacjent leży, bardzo przydatna jest opcja elektrycznego podnoszenia łóżka, aby personel miał do niego dobry dostęp. Elektryczność bardzo ułatwia pracę pielęgniarek i chroni kręgosłup i stawy osób opiekujących się maluchem. 

  • Barierki boczne

Sprawnie zakładane i dobrze zabezpieczające barierki boczne są wyjątkowo ważne w pediatrii. Istotne jest również, aby poza bezpieczeństwem personel mógł je sprawnie zdejmować. Właśnie takie połączenie bezpieczeństwa z ergonomią sprawia, że łóżeczko dobrze nadaje się do oddziału dziecięcego. 

  • Możliwość ustawienia przydatnych pozycji (np. Trendelenburga, kardiologicznej)

Wielu maluchów trafia na oddziały pediatryczne z poważnymi zaburzeniami układu oddechowego lub krążenia. Z myślą o takich sytuacjach warto wybrać dla oddziału łóżka dziecięce, które umożliwiają przyjęcie najczęściej ustawianych pozycji. Jednymi z najważniejszych są pozycja Trendelenburga i kardiologiczna. Odpowiednie nachylenie elementów pozwala wspomagać proces leczenia. Ważne jest więc, aby przed wyborem szpitalnych łóżek dziecięcych zorientować się, w jaki sposób można ustawiać ich segmenty. Wygodne i sprawne regulowanie tych części będzie bardzo przydatne w czasie badania dziecka oraz rehabilitacji. 

  • Sprawny system blokowania kół 

Możliwość skutecznego zablokowania kół łóżeczka dziecięcego to kolejny czynnik ważny dla bezpieczeństwa pacjentów. Maluchy, podczas lepszego samopoczucia często próbują same wyjść z łóżeczka. Poza tym, gdy obok dziecka jest rodzic, opieka i sięganie do łóżka również mogą spowodować jego przesunięcie. Właśnie dlatego ważne jest wyjątkowo sprawne blokowanie kół. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo maluchów, rodziców oraz personelu medycznego.

 

Wybór łóżka szpitalnego dla dzieci – podsumowanie 

 

Główną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze łóżek szpitalnych na oddział pediatrii, jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Kierując się tą zasadą, można przejść do dodatkowych funkcji tego niezbędnego mebla. Wygodny dostęp do małego pacjenta, a także wsparcie procesów rehabilitacji to również ważne czynniki łóżek pediatrycznych. Warto więc dokładnie zapoznać się z funkcją wybieranych łóżeczek dla dzieci. Pozwoli to dobrze wyposażyć oddział, czyniąc go bezpiecznym i funkcjonalnym. 

 

fb