Serwis ZOZ
Gospodarka odpadami medycznymi – nowe zasady
11.12.2016serwiszoz.pl

Wprowadzenie nowego procesu składowania odpadów medycznych, które nie są zakaźne, to jedna z istotnych zmian obowiązujących od 23 listopada 2016 r. To rozwiązanie znacznie obniży koszty funkcjonowania części podmiotów leczniczych. Zobacz, co się (...)

Czytaj całość
Od lipca 2017 zmiany w POZ
11.12.2016serwiszoz.pl

Zwiększone finansowanie i lepsza koordynacja zespołu lekarza, pielęgniarki oraz położnej to główne cele założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Pod koniec września resort zdrowia upublicznił założenia do projektu ustawy o POZ (...)

Czytaj całość
Jak zabezpieczyć placówkę przed kradzieżą sprzętu
21.07.2016serwiszoz.pl

Kradzieże sprzętu z placówek medycznych zdarzają się coraz częściej, ale przypadek jednego ze szpitali specjalistycznych, w którym skradziono aparaturę medyczną o wartości około 1 mln zł, był pierwszy na tak wielką skalę. Jak więc zapobiegać takim sy (...)

Czytaj całość
Nowa norma ISO 9001:2015: co czeka placówki
19.02.2016Serwiszoz.pl

Długo wyczekiwana norma ISO 9001:2015 – System Zarządzania Jakością obowiązuje od września. Norma ta po ponad 7 latach od ostatniej aktualizacji w 2008 roku przeszła dużą metamorfozę, dostosowując się do panujących realiów współczesnego świata oraz z (...)

Czytaj całość
Przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy
19.02.2016serwiszoz.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw ma na celu przywrócenie stażu podyplomowego jako niezbędnego etapu w rozwoju zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów umożliwiającego praktyczną naukę zaw (...)

Czytaj całość
W czym pomoże telemedycyna
19.01.2016www.serwiszoz.pl

Mimo że telemedycyna zyskuje coraz większe uznanie, nadal stanowi jedynie element wsparcia w procesie leczenia. Jest narzędziem prewencji, elementem wzbudzającym poczucie bezpieczeństwa pacjentów, dla których monitorowanie niektórych parametrów w dom (...)

Czytaj całość
Jakich informacji o pacjencie można udzielić ubezpieczycielowi
14.01.2016www.serwiszoz.pl

Podmioty lecznicze mogą udostępniać zakładom ubezpieczeń informacje o okolicznościach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. Jednak dostęp do dokumentacji medycznej będzie możliwy wyłącznie za zgodą pacjenta. W przypadku wystąpienia szkody ube (...)

Czytaj całość
NFZ rozpoczął program poprawy jakości świadczeń
07.01.2016www.serwiszoz.pl

Wyniki ankiet satysfakcji pacjentów będą miały szczególne znaczenie dla poszczególnych placówek. Opinie pacjentów będą dla NFZ jednym z narzędzi oceny dostępności opieki i jakości świadczeń medycznych, co może umożliwić dodatkowe finansowanie najlepi (...)

Czytaj całość
Kiedy pielęgniarki wystawią recepty
05.01.2016www.serwiszoz.pl

Nowe uprawnienia pielęgniarek związane z możliwością wypisywania przez nie recept i skierowań na niektóre badania od 1 stycznia 2016 r. wynikają z ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Nowelizacja jest częścią (...)

Czytaj całość
Sposoby na ograniczenie kosztów egzekucji
18.12.2015serwiszoz.pl

Opłaty komornicze za egzekucję są bardzo wysokie. Można jednak próbować je ograniczyć. W tym celu kierownik podmiotu leczniczego musi złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat.Istnieje możliwość obniżenia kosztów egzekucji. Jest to jednak rozwiązani (...)

Czytaj całość